cevizagaci.gen.tr https://www.cevizagaci.gen.tr Ceviz, Ceviz Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, cevizagaci.gen.tr Mon, 26 Dec 2016 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Ceviz Kalori https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kalori.html Sun, 29 Jul 2018 19:41:39 +0000 Ceviz Kalori; Cevizin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Her gün belirli miktarlarda ceviz tüketilerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir adım atılmış olur. Özellikle de küçük çocukların beyin gelişimi Ceviz Kalori; Cevizin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Her gün belirli miktarlarda ceviz tüketilerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir adım atılmış olur. Özellikle de küçük çocukların beyin gelişiminde çok faydalıdır. Ayrıca ceviz tokluk hissi veren çok muhteşem bir kuruyemiş olduğundan diyet yapanların mutlaka ihmal etmemesi gerekmektedir. Ayrıca sabah aç karnına sıcak bir bardak suyun içerisine kabuklu olarak bir cevizi atıp bu suyu daha sonra içmek kalori harcama ve yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Çünkü; ceviz bir tane bile yense içerisindeki yağ asitleri vücut ısısını artırarak kalori yakımına yardımcı olmaktadır. 

Ceviz Kaç Kaloridir

Normal ebattaki bir ceviz kalorisi 25 birimdir. Yaklaşık 100 gram cevizde 653 kalori bulunmaktadır. Günde 1-2 ceviz yendiğinde kişi ihtiyacı olan besinleri alacaktır. Bu yüzden diyet yapanların listelerinde genellikle ceviz mutlaka bulunmaktadır. Cevizi gün içerisinde faydalarından daha çok yararlanmak düşüncesi ile yeterli miktarda yenmediği zaman farklı ve sıkıntılı durumlara neden olabilmektedir. Yağ alımı çok olacağından kişi kilo alabilmektedir. Ayrıca ishal gibi sıkıntılar oluşabilmektedir.

Ceviz Besin Değerleri

100 gram cevizde günlük ihtiyacın iki katı bakır ve manganez içermektedir. 100 gram cevizde; 
 • 65.21 gram yağ
 • 13.71 gram karbonhidrat
 • 15.23 gram protein bulunur.


]]>
İthal Ceviz https://www.cevizagaci.gen.tr/ithal-ceviz.html Mon, 30 Jul 2018 07:33:33 +0000 İthal Ceviz, ceviz tarım bölgesinde en çok yetiştirilen meyve ağacıdır. Bakımı kolay olan ve sürekli talep edilen meyvedir. Ceviz özellikle kuruyemiş olarak tüketilir. Gıda sektöründe çok kullanılır. Yaz ve kı İthal Cevizceviz tarım bölgesinde en çok yetiştirilen meyve ağacıdır. Bakımı kolay olan ve sürekli talep edilen meyvedir. Ceviz özellikle kuruyemiş olarak tüketilir. Gıda sektöründe çok kullanılır. Yaz ve kış ayında sevilerek tüketilen bitki besinidir. Sağlığa faydası çoktur. Cevizin en önemli özelliği kolesterolü dengeler ve kalp krizi riskini önleyen şifalı bitkidir. Ceviz fidanı toprağa dikilir ve ilkbahar ayında çiçek açmaya başlar. Yaza kadar ceviz yaprakları çıkar ve sonbahar ayında ceviz olmaya başlar. İthal edilen ceviz Türkiye çevresine dağıtılmaya başlar. Moldova, bulgaristan gibi ülkelerde Türkiye bölgesine ithal ceviz yapılır. Ceviz ithal edildiği için fiyatı düşmez. Tarımda don olayına karşı alınan önlem cevizin yanmasına engel olamaz. Üretici hasat zamanı zararda olur. Don olayına karşı ceviz ağacının bakımı daha dikkatli yapılmaktadır. Tokat bölgesinde yetişen ceviz kaliteli cevizdir. Don olayı nedeniyle ceviz üretimi düşmüştürHavanın soğuyup eksi dereceye düştüğü geceler don olur ve bu durum ağaçların hasılatlarını telef eder. Hasılatın telef olması ile yurt genelinde üretilen ceviz oranı düşer. Buda ülkeyi alternatif sonuçlara yöneltir. Türkiye bölgesine İthal edilen cevizin fiyatı yüksektir. Bu nedenle tarım alanında cevizlerin yanmaması için önlem alınmaktadır. Ceviz Türkiye'nin her bölgesinde kolaylıkla yetiştirilir ve çok tüketilir. Mutfakta, pasta içinde, her türlü tatlıda ve kuru yemiş olarak vazgeçilmezdir. Pasta ve tatlı içinde malzeme olarak kullanılır. Ceviz üretiminin azalması gıda sektörüne olumsuz etki yapar. İthal edilen ceviz bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

İthal cevizin sağlığa faydası

Kişinin günlük 50 gram ceviz tüketmesi gerekir. Ceviz vücudun kemik gelişimi için çok faydalıdır. Fazla ceviz tüketimi kilo yapabilir. Diyet yapan kişi için tokluk hissi oluşturur. Az yenilen ceviz zayıflamayı sağlar. Sabah kahvaltısı yapamayan kişinin bir avuç ceviz yemesi günlük besin ihtiyacını karşılar. Kişinin kan basıncını azaltır. Ceviz tüketimi çocuk ve yetişkinin zeka, beyin ve kemik gelişimine yardımcı olur. Vücudun direncini sağlar. Uyku problemine iyi gelir. Düzenli uyku oluşturur. Kalp hastalığına faydalı olur. Her türlü kanser riskini azaltır. Diyabet hastaları için faydalı olur. Bedenin gelişip güçlenmesini sağlar.
]]>
Doğal Hindistan Cevizi Yağı https://www.cevizagaci.gen.tr/dogal-hindistan-cevizi-yagi.html Mon, 30 Jul 2018 20:34:05 +0000 Doğal hindistan cevizi yağı, bir palmiye türünün meyvesi olan hindistan cevizi meyvesinden elde edilen, son derece kıymetli bir yağdır. Çünkü içeriğinde anne sütünde bulunan laurik asit bulunmakta ve polifenoller yani antioksid Doğal hindistan cevizi yağı, bir palmiye türünün meyvesi olan hindistan cevizi meyvesinden elde edilen, son derece kıymetli bir yağdır. Çünkü içeriğinde anne sütünde bulunan laurik asit bulunmakta ve polifenoller yani antioksidanlar içermektedir. Doğal hindistan cevizi yağını oda sıcaklığında bile tutsanız katı halin korur. Laurik asit içeriğiyle kalp ve damar sağlığına, özellikle kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon üzerinde önemli faydaları bulunan bir yağdır. Sindirime destek olan doğal hindistan cevizi yağı, huzursuz bağırsak sendromu hastalarına bile iyi gelir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu doğal yağın içeriğinde laurik asit dışında, kaprilik asit, kaprik asit, antibakteriyel, antifungal özellikleri olan maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle mantar hastalıklarına iyi gelen etkileri, kızamık, grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen etkileri vardır. Pek çok virüse karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur. Saç bakımında da kullanabileceğiniz doğal yağlardan biridir.

Doğal hindistan cevizi yağı kullanım alanları

Makyaj temizleme: Doğal hindistan cevizi yağı makyaj temizleyici olarak kadınların doğal yardımcı olabilir. Pahalı ve kimyasallar içeren kozmetik ürünler yerine bu doğal yağın faydalarından yararlanma şansınız var.

Nemlendirici olarak: Cildiniz kuru özellikte ise malum kırışıklığa daha yatkın olur. Ciltte pullanma olur. Doğal hindistan cevizi yağı bütün vücudunuz için doğal nemlendirici olarak kullanılabilir. Özellikle ayak topuğu, dirsek, diz kapağı gibi sertleşmiş bölgelerde mükemmel sonuçlar alınabilir.

Ağız kokusu için: Antibakteriyel olan bu doğal yağla yapacağınız ağız gargarası ağzın bakterilerden arınmasını sağlayarak, ağız kokusuna engel olur. Gargara yapmak için doğal hindistan cevizi yağı suyla inceltilmelidir.

Tırnak bakımında: Tırnaklarınız zayıf, kolay kırılıyorsa geceleri  biraz doğal hindistan cevizi yağıyla tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu sayede tırnak kırılmasına, çatlamasına engel olursunuz. Ayrıca manikür süresini kısaltmak için öncesinde bu yağı kullanarak, kütiküllerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Dudak bakımında: Kuru ve soğuk havalarda dudaklarınız çatlıyorsa kendinize biraz tarçın yağı ve doğal hindistan cevizi yağıyla dudak balmı hazırlayabilirsiniz. Bu dudaklarınızı da dolgun gösterecek bir karışım olacaktır.

Karın çatlakları için: Hamilelerin en önemli sorunlarından olan karın çatlaklarına doğal hindistan cevizi yağı kullanarak çare bulabilirsiniz. Hem çatlak oluşmasına engel olabilir, hem de karın çatlaklarının belirsiz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu bakımla yumuşacık bir cildinizde olur.

Masaj yağı olarak: Günlük gerginliğinizi atmak için, uzmanlar bu yağla masaj yapmayı önermektedir. Doğal hindistan cevizi yağı lavanta yağı, okaliptüs ve nane yağı ile karıştırıldığında mükemmel bir masaj yağı elde edebilirsiniz.

Göz altı kremi olarak: Hassas göz çevresi bakımında bu doğal yağdan faydalanmanızı öneririz. Bu sayede göz çevresindeki nem dengesini sağlayabilirsiniz. Erken yaşlarda oluşacak kırışıklıklara da engel olursunuz. Bunu gece yatmadan önce tatbik ederseniz, yağı sabaha kadar cildiniz daha iyi çekecektir. Üstelik güneş ışınlarından da korunmuş olacaksınız.

Saç bakımında: Saçlardaki kırılmaya, elektriklenmeye doğal hindistan cevizi yağıyla çare bulabilirsiniz. Yağı saç derisine tatbik ederek sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saç maskesi olarak banyodan sonra uygularsanız, özellikle kuru saçlar için iyi bir etkisi olacaktır.

Doğal hindistan cevizi yağı bu faydalarının dışında dişlerdeki sararmayı önleyebilir, erkeklerde tıraş kremi olarak kullanılabilir, kas ağrılarını gidermede kullanılabilir. Ciltteki hasarlar için en uygun doğal yağlardan biridir. P]]> Ceviz Kabuğu https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kabugu.html Tue, 31 Jul 2018 19:35:26 +0000 Ceviz Kabuğu, mucize denilebilecek besinler arasında bulunan ceviz içindeki yemişinden tutunda ortasında bulunan kabuk ve dış kabuğu ile kesinlikle bir zerresi bile ziyan edilemeyecek kadar değerlidir. Ceviz zaten içeri Ceviz Kabuğu, mucize denilebilecek besinler arasında bulunan ceviz içindeki yemişinden tutunda ortasında bulunan kabuk ve dış kabuğu ile kesinlikle bir zerresi bile ziyan edilemeyecek kadar değerlidir. Ceviz zaten içeriğinde bulunan omega3, omega6 yağ asitlerinin yanı sıra demir, çinko, bakır, fosfor, magnezyum minerallerine ek olarak A,C ve B vitaminleri açısından bulunmaz bir nimettir. Ceviz kabuğu en az cevizin iç kısmı kadar faydalı ve kullanım alanları inanılmaz derece de fazladır. Aklınıza gelmeyecek yerlerde kullanılan ceviz kabuğu ne işe yarar nerelerde kullanılır, birlikte göz atalım.

Ceviz kabuğu ne işe yarar, nasıl kullanılır

Ceviz kabuğu çok eski zamanlardan beri alternatif tedavi yöntemlerinden beri kullanılmanın yanı sıra doğal bir kozmetik olarak da tercih edilen kürler arasındadır.

 • Ceviz kabuğu kaynatıldığında rengini hemen suya veren bir bitkidir. Bu nedenle ceviz kabuğu faydalı etkileri bakımından en fazla çay olarak tüketilmektedir. Ceviz kabuğu çay olarak tüketildiğinde, içeriğindeki etken maddeler nedeni ile balgam söktürme özelliğinden faydalanılır. Ayrıca soğuk algınlığı için çay olarak tüketilen ceviz kabuğu bronşları yumuşatarak daha rahat nefes almaya yardımcıdır.
 • Ceviz kabuğu kaynatılarak içildiğinde D vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılayarak kemikleri güçlendirmektedir. Ayrıca raşitzm hastalığı olanlarında ceviz kabuğu kürü uygulamaları önerilmektedir.
 • Ceviz kabuğu taze iken yani yeşil halde iken kaynatıldığında el de edilen su antiseptik özelliği olan bir su olduğundan akneli ve sivilceli ciltlerde cilt toniği olarak kullanılabilmektedir. Cildi temizleme etkisi bulunmaktadır.
 • Ceviz kabuğu suyu saça düzenli olarak uygulandığında saç diplerindeki beyazları eski rengine döndürerek pigment verme özelliği ile doğal bir saç boyası yerine kullanılabilmektedir. Ayrıca ceviz kabuğunun kaynatılması ile çok etkili bir saç toniği hazırlayıp dökülme problemlerinize kesin bir çözüm bulabilirsiniz. Ceviz kabuğu doğal içeriği ile yıpranmış saçları besleyerek ayrıca saçlara ekstra bir parlaklık vermektedir. Kepeklenme sıkıntısına da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Ceviz kabuğu suyu el ve tırnak bakımı içinde güvenle kullanılabilir. Saçtaki keratin gibi tırnağın keratin yapısını da güçlendirmektedir.
 • Ceviz kabuğundan elde edilen su dişlerdeki tartarları yok etmek için birebirdir. Bu suyu dişlerinizi fırçalarken kullanabileceğiniz gibi ağızda gargara yöntemi ile de güvenle kullanabilirsiniz. Ceviz kabuğu suyu ağız içerisindeki kötü bakterileri yok etme özelliğine sahiptir. Dişlerde oluşan tartarı engellediği gibi yenilerinin oluşumuna da müsaade etmemektedir. 
 •  Ceviz kabuğundan elde edilen çay günde 2 fincan şeklinde tüketildiğinde etkili bir bağırsak temizliği yaparak bağırsak parazitlerinin yok olmasını sağlamaktadır.
 • Ceviz kabuğu suyu kabızlık problemini gidererek metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamanızı sağlar. Ayrıca ceviz kabuğu iştah kapama özelliğine sahiptir. Kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur
]]>
Altay Cevizi Özellikleri https://www.cevizagaci.gen.tr/altay-cevizi-ozellikleri.html Wed, 01 Aug 2018 05:58:36 +0000 Altay Cevizi Özellikleri: Asıl vatanı Sibirya'dır. Başka ağaçlarla aşılanarak elde edilen Altay Bosvor cevizi salkım cevizdir. Ceviz ağacının meyvesinden üretilmiştir.Altay Ce
Altay Cevizi Özellikleri: Asıl vatanı Sibirya'dır. Başka ağaçlarla aşılanarak elde edilen Altay Bosvor cevizi salkım cevizdir. Ceviz ağacının meyvesinden üretilmiştir.

Altay Cevizi Nasıl Yetiştirilir
  
Altay ceviz fidanı aşısız olup tohumdan yetiştirilmektedir. Altay cevizi  kökü 30-35  metre derinliğe gidebilmektedir. 3 yaşından sonra kendi suyunu karşılamaktadır. Bundan dolayı 3 yıl boyunca ağacın gübrelenmesi ve sulaması yapılmalıdır. Mayısın 15'inden  başlayıp ağustos 15'e kadar sulanması kesilmelidir. 3 yaşından sonra kendi suyunu temin edebildiği için kesinlikle su verilmemelidir. Yerli cevizlere göre kısadır ancak yeterli erişkinliğe ulaştığı zaman normal cevizlerden 100 kg fazla ceviz vermektedir. Normalde boyu 5-6 metre uzamaktadır.

Altay cevizi 4.yılda yaklaşık olarak 25 kg ceviz vermektedir. 8 yılın sonunda 150 kg verime ulaşmaktadır ancak 4 yılın sonunda ağacın boyunun 4 metreyi geçmesi gerekir. 

Altay Cevizini Yerli Cevizlerle Karşılaştırırsak:

Yerli cevizler -25 ile 38 derece arası sıcaklığa dayanabilirken Altay cevizi -38 ile 45 derece arası  sıcaklığa dayanabilmektedir. Yerli cevizler başka ceviz ağaçlarının çiçeğiyle tozlanmaktadır ancak Altay cevizi kendi tozlanmasını kendisi gerçekleştirmektedir ve başka bir ağaca ihtiyaç duymadan yapmaktadır .Kabuğu ince olup içi tüm çıkmakla birlikte, randımanı %80 dir. Yağ oranı %45-%50 olup  bir kilo kabuklu cevizden 520 gr iç elde edilmektedir.
Meyve tutkunluğu salkımdır. 12-14-16-18 şeklindedir. Altay cevizinin fidanlarını üç yıl toplama zorunluluğu vardır bunun sebebi ağacın güçlenmesi ve 4 yılın sonunda  meyve vermesidir. Meyveler 9.ayın 15'inde toplanmalıdır. Altay cevizinin diğer özelliği de meyvelerini silkelemeye yada çırpmaya gerek duymazsınız çünkü kendi meyveleri olgunlaştıktan sonra dibine dökülmektedir. Ceviz budanmak istemez ancak 6 yılın sonunda meyvelerin ağırlığı ile dallarının kırılmaması için dayama sistemi ile destek verilmelidir. Altay cevizi kıraç cevizdir. Suyu sevmez ağacın kökü suyu görünce kurur. Tuzlu ve killi toprak haricinde taban suyu 5 metreye kadar olan bütün coğrafi alanlarda yetişmektedir bunun yanında ,deniz seviyesinden 200-1800 arası rakımlarda da yetiştirilmektedir. Öyle ki Himalaya dağının belirli yüksekliklerin de dahi yetiştirilmektedir. 
Fidanın boyu 1 metreye ulaştığında ağacın kökü 2,5-3 metre uzadığı için sökümde kökü sağlam çıkarılmamaktadır. Bundan dolayıda kıraç ceviz olma özelliğini yitirmektedir o yüzden ağacın boyu 15-20 cm kökleri ise 35-40 cm iken yani toplam uzunluğu 50- 60 cm iken dikilmelidir ki iyi verim almak daha kolay olsun. Köklerine çukura koyarken dikkat etmeniz gerekir dışarıda kalmaması için ve en önemlisi de 3 yıl boyunca yabani hiç bir bitkiyi cevizin kökünde barındırmamak gerekir. 10 litreden az olmamak şartıyla da can suyu verilmelidir. Ağacın gövdesinin sağlıklı ve güçlü olması için ilk aylarda kökün etrafında ki filizlerde temizlenmelidir..
]]>
Ceviz Aşısı https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-asisi.html Wed, 01 Aug 2018 07:50:28 +0000 Ceviz Aşısı, İnsanlar tarafından ticari amaçlı yetiştirilen bitkilerin birçoğuna büyüme gelişme dönemlerinde verimi artırmak için aşı yapılmaktadır. Aynı tür bitkiler arasında kalem, göz, kabuk gibi parçaların na Ceviz Aşısı, İnsanlar tarafından ticari amaçlı yetiştirilen bitkilerin birçoğuna büyüme gelişme dönemlerinde verimi artırmak için aşı yapılmaktadır. Aynı tür bitkiler arasında kalem, göz, kabuk gibi parçaların nakline aşı adı verilmektedir. Aşı yabani ya da çekirdekten yetişen bitkinin ekonomik değerini artırmak için yapılmaktadır. Aşı yapılan bitkilerden biride cevizdir.

Ceviz Aşısı Yapımı Zamanı: 

Aşı bitkilere genellikle ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Ceviz ağacı soğuğu sevmez ve soğuk dönemde yapılacak aşı tutmaz; hatta ağaç zarar bile görebilir. Ağacın özsuyunun yürüme ve kabuğunun canlanma zamanı aşının yapılacağı en uygun dönemdir. Özsuyu akmayan fidana aşı tutmaz. Özellikle yüksek rakımlı yörelerde geceleri hava sıcaklığının çok düştüğü dönemlerde yapılmayıp geciktirilmesi daha iyi olur. Ceviz aşısı diğer ağaçlara aşı yapıldıktan sonra yapılması en doğru zamandır.

Ceviz Aşısı Yapımı: 

En çok uygulanan yama göz aşısıdır. İkinci olarak da özellikle ABD menşeili cevizlerde dilcik aşısıdır. Genç yabani ceviz fidanlarına dilcikli  ile yama aşısı yapılması daha iyi sonuç vermektedir. Biraz daha büyük yabani cevizlere ise yarma aşı yapılması daha uygundur. Fidanda aşıdan bir hafta önce özsuyu yürümüş olmalıdır. Bunun için aşı yeri hazırlanıp özsuyunun yürümesi beklenmelidir. Ağaca açılan aşı yarasında sıcaklık 25 °C'den yüksek olmalıdır. Nem oranı sabit olmalıdır. Nem oranını sabit tutmak için aşı yerine ıslak bez sarılabilir. Cevizin özsuyunun dışarı çıkma eğilimi olacağından aşı yerinin etrafına macun yerine çamurla sıvamak özsuyunun dışarı atımı için daha iyi olacaktır. Geceleri hava ısısının çok düştüğü yerlerde aşı yeri soğuğa karşı korunmalıdır. En azından aşı yeri bir poşet sarılarak tedbir alınmalıdır. Aksi halde aşı tutmaz, hatta ağaç bile zarar görebilir.

Ceviz Aşısı Çeşitleri:

Dilcik Aşısı: Aşı yapılacak fidanın, aşı kalemi alınan ağacın yaş farkları olması önemli değildir; önemli olan aşı yerindeki dalın kalınlığı ile kalemin kalınlı aynı olmalıdır.

Yama Göz Aşısı: Aşı için diğer ağaçtan alınan kalem günlük olmalıdır. Aşı için alınan kalemin pişkin ve dolgun olması aşının tutmasında fazlaca önemlidir. Aşılanan fidanın dalı ile aşı için alınan kalem aynı yaşta olmalıdır.

Yarma Kalem Aşısı: Beş yaşına kadar fidanlarda uygulanabilir. Aşı yapılacak fidanın tepesi topraktan 20 ile 30 cm arasında yükseklikte kesilerek kalem buraya aşılanmalıdır.

]]>
Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-sac-bakimi.html Wed, 01 Aug 2018 12:17:27 +0000 Hindistan cevizi yağı saç bakımı; (cocos nucifera), tropik bölgelerde yetişen palmiyegiller familyasından bir palmiye türüdür. Meyvesi yenir, sütü yapılır, yağı çıkartılır. Hindistan cevizi ağacının ömrü yaklaşık 10 Hindistan cevizi yağı saç bakımı; (cocos nucifera), tropik bölgelerde yetişen palmiyegiller familyasından bir palmiye türüdür. Meyvesi yenir, sütü yapılır, yağı çıkartılır. Hindistan cevizi ağacının ömrü yaklaşık 100 yıldır, ürün verme ömrü ise 50 yıldır. Meyvesinin kurutulmuş hali genelde toz halinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun bir sıvısı vardır.
Tropikal bölgelerde yetiştirilen bu palmiye, meyvesinden faydalanılmak üzere yetiştirilir. Meyvesinden hindistan cevizi lifi elde edilir. Kurutulan meyvesi pasta ve kekleri süslemek ve tat katmak için de kullanılır. Meyvesinden elde edilen sıvı, tıp alanında da kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı,
hindistan cevizinin içinde yüksek oranda bulunur fakat sindirilmesi kolay, çok besleyici ve güçlendirici bir besindir. Vücudumuz diğer yağlara göre, bu yağdan daha kolay yararlanır.

Hindistan cevizi yağı
, dünyanın her yerinde özel bir ilgi görür. Hatta Pasifik Adalarında hindistan cevizi yağı için "yaşam ağacı" denir. Anne sütünde de bol bulunan laurik asit hindistan cevizi yağı içerisinde de bulunur ve antioksidan polifenollerce zengindir. Hindistan Yağı ve Hint Yağı isim benzerliği dolayısı ile birbiriyle karıştırılmaktadır, fakat bunlar birbirlerinden çok farklı yağlardır. Saf Hindistan ceviz yağı oda sıcaklığında katı haldedir, kıvamı vazeline benzer. Elinizde ısıttığınız zaman eriyerek şeffaf bir hal alır. Hint Yağı ise oda sıcaklığında da akışkan şeffaf bir kıvamdadır.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları

Saç derisindeki doğal yağın bir benzeri sayılabileceğinden dolayı saçta azalan doğal yağın yerini tutar. Ayrıca saç derisinin yağ dengesini de kurar.
 • Saç derisini nemlendirir ve temizlerken kepek oluşumunu engeller.
 • Saç köklerini güçlendirerek telleri kalınlaştırır ve yıpranmalara karşı saçın daha da dirençli olmasını sağlar.
 • Saçların koparak dökülmelerinin önüne geçer.
 • Saçı boyama işlemi esnasında, boya karışımına hindistan cevizi yağı eklerseniz saçlarınızı korur ve parlak bir görünüm sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı içerisindeki "Trigliserid" ve yağ asitleri, saçları uzatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Saçlarda güzel bir koku bırakırken, kuruluk matlık ve kırılma sorunlarını da gidererek dokusunu yumuşatır .
 • Kabaran ve elektriklenen saçları yatıştırır, kontrol altına alır.
 • Saç bitlerini öldürücü etkisi vardır.
 • Saç buklelerinin şekillerinin korunmasını sağlar.
 • Saça masaj ile uygulanması halinde kan dolaşımını arttırır.
 • Saçı güneş ışınlarının zararları etkilerine karşı korur.
 • Banyoya girmeden bir saat önce uygulanırsa duştan sonra da saçların kolay taranmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını, saç diplerinden başlayarak, dipten uca kadar masaj yaparak uygulayın. Saçlarınız çok kuru ve yıpranmış ise, bekleme süresi daha da uzatılabilir. Hatta gece boyu maskeyi saçınızda bekletebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çok hafiftir ve kolayca emilir, bu yüzden gece boyu saçınızda kalması saçınıza zarar vermez. Saçlarınızı toplayıp bone vb. bir ürünle sardığınız takdirde, gece boyu saçınızın bakımını yapabilirsiniz. Normal saçlar için ise, 30 dakika bekletmek ve yıkamak yeterli olacaktır.

]]>
Hint Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/hint-cevizi.html Wed, 01 Aug 2018 14:47:50 +0000 Hint cevizi: Ana vatanı Banda adaları olan tropik bir ağaç cinsidir. Muskat olarak da bilinmektedir. Hint cevizi ağacı portakal ağacına benzer ve meyvelerin görünümü de yeni dünya meyvesine benzer. Bu küçük meyvenin kır Hint cevizi: Ana vatanı Banda adaları olan tropik bir ağaç cinsidir. Muskat olarak da bilinmektedir. Hint cevizi ağacı portakal ağacına benzer ve meyvelerin görünümü de yeni dünya meyvesine benzer. Bu küçük meyvenin kırmızı bir zarla kaplı çekirdeği bulunmaktadır. Bu kırmızı zar soyularak kurutulur ve ceviz kabuğu rengini alır. Bundan dolayı hint cevizi adını almaktadır. Ayrıca hint cevizi, baharat olarak da kullanılmaktadır. Tohumunun içerisinde sabit yağ, uçucu yağ ve rezin bulunmaktadır. Hint cevizi kararında kullanıldığında faydalı olmaktadır. İçeriğinde B grubu vitaminleri barındırmaktadır. Ayrıca bakır, demir, mangan, potasyum, folik asit ve lif açısından zengin bir kaynaktır.

Hint cevizinin faydaları nelerdir
 • Mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır.
 • İştah açar.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Mide ve karın ağrısına faydalıdır.
 • Bulan ve kusmayı önler.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Vücudu kuvvetlendirici etkileri vardır.
 • Yemeklerde baharat olarak kullanıldığı takdirde şişkinliği önler.
 • İdrar ve gaz söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Antiseptik özelliği vardır.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • İshale faydalıdır.
 • Uyku bozukluklarında fayda sağlamaktadır.
Hint cevizi kullanımı:

Hint cevizi rendelenerek kullanılmaktadır. Genellikle yemeklere tat ve hoş koku katması için kullanılır. Hint cevizinin kullanım alana çok geniştir. Hint cevizi yemeklerde, pilavlarda, çorbalarda, köfte ve gratenlerde kullanılmaktadır. Ayrıca keklerde, tatlı hamur işlerinde, çöreklerde ve çeşitli soslarda kullanılmaktadır.

Hint cevizinin zararları:

Hint cevizi süt ile birlikte alındığında bayıltıcı olabilmektedir. Hint cevizinin sıvısı direk olarak damara enjekte edilir ise, zehirleyici olabilir. Yüksek dozlarda kullanımı delirmeye neden olabilmektedir. Bunların yanında mide bulantısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, kabızlık, ağız kuruluğu, yüz kızarıklığı, idrar yapamama gibi sorunlara yol açmaktadır. Az miktarda tüketilmesi gerekmektedir.
]]>
Ceviz Ezmesi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-ezmesi.html Wed, 01 Aug 2018 23:08:42 +0000 Ceviz ezmesi; ceviz tam bir vitamin ve enerji deposudur. Dolayısıyla cevizden yapılan ceviz ezmesi de faydalı bir besindir. Ceviz ezmesi denince ilk akla gelen şehirde Burdurdur. Çünkü ceviz ezmesi Burdur yöresinin mensu Ceviz ezmesi; ceviz tam bir vitamin ve enerji deposudur. Dolayısıyla cevizden yapılan ceviz ezmesi de faydalı bir besindir. Ceviz ezmesi denince ilk akla gelen şehirde Burdurdur. Çünkü ceviz ezmesi Burdur yöresinin mensur tatlısıdır. Yöresel bir tatlı olan ceviz ezmesi günümüzde hemen hemen her bölgesinde yapılan ve oldukça sevilen bir lezzettir. Kıvamını tutturabildik ten sonra evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Ceviz ezmesi için gerekli olan malzemeler; 
 • 3 su bardağı dövülmüş ceviz
 • 3 su bardağı irmik 
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı su   
 • 1 kahve çay bardağı pudra şekeri
 • 1 yemek kaşığı margarin 
Ceviz ezmesinin yapılışı;  

Orta boy bir tencerenin içerisine üç bardak toz şekeri ve suyu ekleyip şeker eriyip kaynayana kadar pişiriyoruz. Daha sonra kaynayan bu karışıma ayrı bir kap içerisinde üç su bardağı dövülmüş ceviz, irmik ve bir yemek kaşığı margarini iyice harmanlayıp önceden kaynattığımız şerbetin içerisine yavaş yavaş ekleyip karıştırıyoruz. Karıştırdığımız tüm malzemeleri kıvam alıp koyulaşıncaya kadar pişiriyoruz. Daha sonra büyük bir tepsinin içerisine pudra şekerini eşit bir şekilde serptikten sonra hazırlamış olduğumuz ceviz ezmesini tepsinin her tarafına eşit yayılacak şekilde döküyoruz daha sonra tepsideki ceviz ezmesini sert bir cisim yardımı ile iyice bastırıp kalıp haline gelmesini sağlıyoruz. Son olarak ta üzerine pudra şekeri serpip istediğimiz şekilde kesip servis yapıyoruz.

Evde hazırlamış olduğumuz bu ceviz ezmesini çocuklara atıştırmalık olarak farklı şekillerde kesip yedirebiliriz. Hem sağlıklı hem kolay hemde oldukça besleyici bir tatlıdır.
]]>
Ceviz Yetiştiriciliği https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-yetistiriciligi.html Thu, 02 Aug 2018 14:38:53 +0000 Ceviz Yetiştiriciliği, Ülkemizde hemen hemen bütün yörelerde yetişebilen ceviz ağacı sayısıyla dünyada ilk sıralarda yer almasına rağmen elde edilen ürün açısından son sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni de kült Ceviz Yetiştiriciliği, Ülkemizde hemen hemen bütün yörelerde yetişebilen ceviz ağacı sayısıyla dünyada ilk sıralarda yer almasına rağmen elde edilen ürün açısından son sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni de kültür cevizine önem verilmeyişi, yetişme şartlarına dikkat edilmemesi gibi faktörlerdir. İlkbaharda görülen geç don olayları ve sonbaharda görülen erken don olayları üretimi oldukça etkilemektedir. Cevizin uygun ortamda yetiştirilmesi ürün açısından oldukça önemlidir. Cevizin iklim, toprak ve su ihtiyacına dikkat edilerek ceviz yetiştirilmesi gereklidir. 

Ceviz Yetiştirmede Toprak Özelliği: 

Ceviz ağacı fazla toprak seçici değildir. Fazla su tutan killi toprakları sevmez. Toprağın su tutmayan, nemliliğini muhafaza edebilen taban suyunun 2,5 ile 3 metreden yukarıda olmayan topraklarda yetişir. Ceviz ağacı kökleri kazık kök denen köklere sahip olduğundan derinlere doğru kök salmaktadır. Fazla su köklere zarar verir; toprağın nemli olması kökleri besler. Durgun sulu alanlardan da hoşlanmaz. Fazla nem ve su köklerin yeterli oranda büyümesini engeller.

Yazları sıcak, kışları ılıman topraklarda daha kolay yetişen ceviz, gerekli sulama ve gübrelemeye dikkat edilirse kışları soğuk olan topraklarda da yetişebilmektedir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Çeşit Seçimi: 

Anadolu'da çeşitli türlerde ceviz yetiştirilmektedir. Ceviz ağacının tohumdan çıkanlarında kültür ıslahı olmadığından meyve verimi oldukça düşük olmaktadır. Kültür cevizi denilen fideler ile yapılan yetiştiricilikte ise meyve verimi % 50 ile % 60 oranında artış görülmektedir. Aşılama da uygulanabilir.

Genellikle ceviz ağaçlarında erkek ve dişi çiçekler aynı dönemde görülmemektedir. Ceviz yetiştirilecek alana mutlaka dişi ve erkek çiçekleri aynı dönem açan ve olgunlaşan çeşitleri iyi seçerek dikim yapılmalıdır. Aksi takdirde meyve verimi oldukça düşer.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Tohum Dikimi: 

Cevizi tohumdan yetiştirmek isteyenler tohumluk seçimini iyi yapmalı, seçilen tohumlar ekim zamanına kadar +4°C sıcaklıkta muhafaza etmelidir. Tohumun ekiminde derinlik 5 ile  10 cm arasında, cevizin yan dikişi aşağı doru olmalıdır. Kumlu topraklarda derin diğer sert topraklarda yüzeysel dikim yapılmalıdır.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Fidan Dikimi: 

Toprağın durumuna göre dikim aralığı tespit edilir. Zayıf tabanlı topraklarda 10x10 m aralıkla dikim yapılırken kuvvetli topraklarda 12-14 m olarak dikilmelidir. Fidan dikimi için açılacak çukurlar derinlik 80 cm, genişlik 70 cm ya da derinlik 60 cm, genişlik 50 cm şeklinde olmalıdır. Fidan dikilirken kök gübresi alta atılmalı, üstten çıkan toprak alta; alttan çıkan toprak ise üste atılarak çukur kapatılmalıdır. Dikimden sonra fidanlara mutlaka can suyu verilmelidir. Fidanın varsa aşı yeri mutlaka toprak üzerinde kalmalıdır. Fidanların sert rüzgarlardan etkilenmemesi için etrafında mutlaka tedbir alınmalıdır.

Cevizin Bakımı: Ceviz yıllık 1300 mm civarında suya ihtiyaç duyar. Yağışlarla bu seviyeye ulaşılmazsa sulanmalıdır. Yeterli suyu alamayan ceviz ağacı meyvelerinde rekolte düşüklüklerine neden olur.

Toprağın gerekli analizi yapılarak ihtiyaç olan gübre zamanında verilmelidir.

Ceviz fazla budama isteyen bir ağaçtır. İlk yıl taç gövde amaçlı 5 ile 12 göz arası bırakılarak budanabilir. Sonraki dönemlerde ise sıkışan sürgünler budanabilir.

]]>
Öksürük İçin Ceviz https://www.cevizagaci.gen.tr/oksuruk-icin-ceviz.html Thu, 02 Aug 2018 17:33:55 +0000 Öksürük için ceviz; pek bilinmeyen bir yöntem olsa da oldukça etkili olan aynı zamanda kişinin diğer gelişimlerinde de yardımcı olan bir yöntemdir. Öksürük için ceviz oldukça faydalıdır. Öksürük aslında bağı
Öksürük için ceviz; pek bilinmeyen bir yöntem olsa da oldukça etkili olan aynı zamanda kişinin diğer gelişimlerinde de yardımcı olan bir yöntemdir. Öksürük için ceviz oldukça faydalıdır. Öksürük aslında bağışıklık sisteminde bulunan herhangi bir hasardan dolayı meydana gelen bir durumdur. Bu durum karşısında kişi bağışıklık sistemini artıran besinler tüketerek bunun üzerinden gelebilir. Öksürük için cevizde bunlardan biri olacaktır. Özellik ile balgamlı öksürük kişiyi oldukça zor durumda bırakan ve rahatsız eden bir durumdur.

Öksürük ve ceviz

Öksürük için pek çok yöntemler denense de öksürük çeşidine göre kişi başka yöntemler denemelidir. Bu yöntemleri denemek hepsini ayrı ayrı denemek kişinin boğazını daha çok tahriş ederek öksürüğün şiddetinin artmasına neden olacaktır. Bu durumun üzerinden gelebilmek adına kişi öksürük için ceviz yöntemini kullanmalıdır. Bu yöntemi kişi hem yiyerek hem de suyundan faydalanarak kullanabilir. Bunun için özellik ile taze olan ceviz içini bir bardak suda bırakılmalıdır. Daha sonrasında cevizin kendi özü suya geçinceye kadar suda bırakılır. Bu su da sabahları tüketilerek faydalı olması sağlanır. Öksürük için ceviz denemek isteyenler aynı zamanda cevizin iç kısmını da yiyerek bundan faydalanabilirler. Aynı zamanda cevizin iç zarı da öksürük için oldukça faydalıdır. Bu iç zarları bir cezvede kaynatarak suyunu ılık bir halde iken içmelisiniz. Ancak cevizin iç kısmını iyice ayıklamanız gerekecektir. Bu oldukça faydalı olan bir yöntemdir. Öksürük için ceviz bire bir şifa kaynağı olmak ile birlikte aynı zamanda kişiye diğer faydalarıda oldukça fazladır.

Geçmiş olsun
]]>
Hindistan Cevizi Suyu https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-suyu.html Fri, 03 Aug 2018 16:14:40 +0000 Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi tropikal ve sıcak iklimde yetişen bir meyvedir. Yuvarlak sert kabuklu içi beyaz bu meyvenin içinde Hindistan cevizi suyu bulunur. Neredeyse bir kavun büyüklüğünde olan Hindistan c
Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi tropikal ve sıcak iklimde yetişen bir meyvedir. Yuvarlak sert kabuklu içi beyaz bu meyvenin içinde Hindistan cevizi suyu bulunur. Neredeyse bir kavun büyüklüğünde olan Hindistan cevizi suyu azımsanmayacak kadar çoktur. Kendi ikliminde sıcak havalarda bir Hindistan cevizi kişinin ihtiyacı olan mineral, vitamin ve su ihtiyacını karşılayacak kapasitedir. Yüksek bir palmiye ağacının tepesinde olan bu meyveye ulaşmakta oldukça güçtür. Günümüzde ticaret amaçlı yetiştirilip toplandığından dolayı meyveye de ulaşmak kolaylaşmıştır. Vitamin ve mineral deposu ile Hindistan cevizi suyu damak tadımıza uygun bir tattadır. Hindistan cevizi suyundan faydalanmak için öncelikle satın aldığınız Hindistan cevizin izin giriş deliğinden dikkatli bir şekilde delmeniz gerekir. Bu delikten suyunu bir kaba boşalttıktan sonra kullanabilirsiniz. Artık kolaylıkla bulunabilen Hindistan cevizinin faydalarından yararlanmak için çocukların,gelişme dönemindeki gençlerin,yetişkinlerin,yaşlı ve hamilelerin sıklıkla tüketmesi  gerekir. Bir çok firmanın sunduğu hazır paketlenmiş suları var ama raf ömrü olsun diye içine konulmuş katkı maddeleri içerir.  Ancak siz olumlu sonuç almak için  taze olarak tüketin. Bazı durumlarda da harici kullanabilirsiniz. Size nasıl tüketilmeli ve faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 

Hindistan cevizi suyu faydaları, 
 • Cilt sağlığı, Hindistan cevizi yağında olduğu gibi Hindistan cevizi suyu tüketmek ve suyu ile cildi temizlemek cildi doğal bir güzelliğe kavuşturur. Hindistan cevizi suyu faydaları arasında hücrelerin yenilenmesi, yara izlerinin kapanmasına yardımcı olmak, akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı, ciltteki makyajı temizlemek için tonik, ve ölü derinin atılmasına yardımcı olması bilinir. Özellikle cildinizde güneş lekeleri varsa gece yatmadan önce Hindistan cevizi suyu sürebilirsiniz. Böylelikle zaman içerisinde cildinizin tonunun eşitlendiğine şahit olacaksınız. 
 • Saç sağlığı, Saçlarında özellikle kepek olan kişilerin Hindistan cevizinin içinde bulunan antioksidan dan faydalanarak ölü derilerin atımı için kullanılması gerekir. Bunun için saçlarınızı normal yıkadıktan sonra saç diplerinize bir miktar Hindistan cevizi suyu sürmeniz yeterli olacaktır. Bir müddet bekledikten sonra hafif bir şekilde durulamanız yeteri olur. 
 • Kemik sağlığı, Hindistan cevizi içerisinde bulunan mineraller kemik sağlığı üzerinde çok etkilidir. Bunun için yapmanız gereken taze Hindistan cevizini bütün halde aldıktan sonra önce suyunu çıkartmak sonra da Hindistan cevizini bölerek gelişme çağındaki çocuklarınıza hemde Hindistan cevizi suyunu tüketmelerini sağlamaktadır.
 • Baş ağrısına iyi gelir, Hindistan cevizi suyu içmek baş ağrısına iyi geldiği gibi vücut sıvısını dengede tutarak kişinin daha dikkatini toplamaya yardımcı olur. 
 • Ödem atımı, Vücutta biriken toksinlerin suyundan içerek atıldığı bilinir. Doğal bir yolla vücuttan ödem atmak sağlığınız için önemlidir. 
 • Pankreas iyi gelir, Hindistan cevizi suyu içmek pankreas hastalarına iyi gelir. 
 • Kolera hastalığına iyi gelir, içeriğinde bulunan albümin maddesi kolera hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. 
]]>
Hindistan Cevizi Tozu https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-tozu.html Sat, 04 Aug 2018 02:38:51 +0000 Hindistan cevizi tozu, tropikal bir meyve olan Hindistan cevizi kısa sürede türk mutfağında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.  Hindistan cevizinin içindeki beyaz dokudan elde edilen Hindistan cevizi tozu özellikle pasta sektör Hindistan cevizi tozu, tropikal bir meyve olan Hindistan cevizi kısa sürede türk mutfağında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.  Hindistan cevizinin içindeki beyaz dokudan elde edilen Hindistan cevizi tozu özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılır. Çikolata gibi abur cuburların içeriğinde sıklıkla kullanılan Hindistan cevizi tozu çok lezzetli ve hoş kokuludur. Ülkemize Hindistan cevizi tozu dışardan Hindistan cevizi ağacının yetiştirildiği ülkelerden gelir. Ülkemizde henüz ne yetiştirilme nede işlenme hali uygulayacak imkanlar mevcut değildir. Hindistan cevizi, Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi tozu ve Hindistan cevizi unu dışardan gelir. Burda ihtiyaç olan alanlarda kullanılmak için paketlenir. Dışardan gelmesine rağmen fiyatı da uygundur. Hindistan cevizi sanayi şekliyle özel makina ve ekipmanlar kullanılarak yapılır, ancak sizde kendiniz Hindistan cevizi ile taze Hindistan cevizi tozu yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan sadece Hindistan cevizi temin etmektir. 

Hindistan cevizi tozu nasıl yapılır 

Hindistan cevizinin kabuğu çok sert bir yapıdadır. Kırarken dikkatli olunması gereken bir konudur. Öncelikle üç tane gözü olan Hindistan cevizini bu noktalardan delin ve içindeki suyu bir sürahiye boşaltın. Yan taraftan sağlam bir bıçak yardımıyla ikiye kesin. İçinde ki beyaz Hindistan cevizini bıçak yardımıyla çıkarın. Rende kullanarak Hindistan cevizi ni rendeleyebilirsiniz. Eğer sağlam bıçaklı bir robotunuz varsa bunu yapmak biraz daha kolay hale gelir. Güzelce ezdiğiniz Hindistan cevizi tozunu temiz beyaz bir örtünün üzerine sererek serin güneş almayan bir yerde hafif kurutun. Cam bir kavanoz da ağzı kapalı bir şekilde serin yerde yada buzdolabında muhafaza edebilir, ihtiyaç oldukça kuru bir kaşık yardımıyla kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi tozunu güzel kokusu ve lezzetinden dolayı küçük kavanozlara koyarak sevdiklerinize kendi el yapımı katkısız olarak hediye edebilirsiniz. 

Hindistan cevizi tozu nerde kullanılır 
 • Pasta yapımında, 
 • Tatlı içeriğinde, 
 • Tatlı pasta süslemesinde, 
 • Çikolata yapımında, 
 • Sabun yapımında, 
]]>
Ceviz Fidanı Dikimi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-fidani-dikimi.html Sat, 04 Aug 2018 11:12:20 +0000 Ceviz fidanı dikimi, açık köklü olan ceviz fidanlarının dikimi kış ayı dinlenme döneminde yapılmaktadır. Fakat sonbaharda başlar erken ilkbahara kadar devam etmektedir. Açık olan köklüler için ise yaprağı döktükten sonra Ceviz fidanı dikimi, açık köklü olan ceviz fidanlarının dikimi kış ayı dinlenme döneminde yapılmaktadır. Fakat sonbaharda başlar erken ilkbahara kadar devam etmektedir. Açık olan köklüler için ise yaprağı döktükten sonra fidanların dikilmesi daha da uygundur. Poşetli veya tüplü ceviz fidanlarının dikimi yılın 12 ayı yapılabilir. 

Ceviz fidanı ekimi,

Fidan çukurları ortalama 60 santimetre genişliğinde yada 60 santimetre derinliğinde açılması gerekmektedir. Fidan dikim çukurları açılırken ise ortaya çıkan toprak yek başına yada varsa yanmış küçük yada büyükbaş hayvan gübreleri karıştırılabilir yada fidan çukurlarına doldurulabilir. 
Ceviz fidanı dikimi, ancak dikkatli bir şekilde davranmak koşulu ile dikim çukurlarının dibine 100 yada 150 gram civarı kompoze olan gübre koyulup üzerine az toprak döktükten sonra ise fidan kökü ile temas etmeyecek şekilde olan ceviz fidanları yerleştirilebilmektedir. Dikimden önce açık köklü olan ceviz fidanlarına ise kök budaması yapılmaktadır. Kök budamasında ise kalın olan köklerin düzeltilmesi gerekmektedir. 
Ceviz fidanı dikimi, toprakta hava kalmayacak şekilde bol bol can suyu verilmesi gerekmektedir. Dikim sonbaharda yapıldı ise gözlerin uyanması başlamadan önce fidanların tepesi ise 40 yada 50 santimetre den kesilmesi gerekmektedir. Dikim esnasında ise aşılı olan ceviz fidanının aşı noktası ise topraktan 5 yada 10 santimetre yukarıda olması gerekmektedir. Rüzgarlı olan bölgelerde ise dikimden hemen sonra ceviz fidanı hereğe bağlanmalıdır. 

Ceviz fidanı sulama, 

Ceviz ağaçları iri yapılı yada yaygın olan dallanma gösterdikleri için geniş olan bir yaprak yüzeyine sahiptir. Bu nedenle ise terlemeyle su kaybı fazla olan cevizler ise yeterli olan suyun cevizlere yeterli olan suyun sağlanması oldukça çok önem kazanabilmektedir. 

Cevizler için ilkbaharda gelişme ise meyvelerin büyüme yada iç doldurma dönemlerinde ise su gereksinimin karşılanması ise oldukça çok önemlidir. Bu dönemlerdeki susuzluk durumları ise büyük yada gelişmeyi yavaşlatacağı gibi meyvelerin içlerini yeterince doldurmamalarına neden olabileceği için kalite yada verim düşükleri meydana gelebilmektedir. Sulamada ise dikkat edilebilecek en önemli noktalardan biri suyun etkili kök düzeyine ulaşabilmesinin sağlanması gerekmektedir. Cevizlerde ilk yıllarda ise bölgenin yada su kaynağının durumu göz önünde bulundurularak haftada iki kez sulama yapmak gerekmektedir. 
]]>
Bodur Ceviz Fidanı https://www.cevizagaci.gen.tr/bodur-ceviz-fidani.html Sat, 04 Aug 2018 17:51:27 +0000 Bodur ceviz fidanı, son 10 yıldır ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmeye başlamıştır. Daha önce yurt dışından ithal edilen cevizler şimdi ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde cevi
Bodur ceviz fidanı, son 10 yıldır ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmeye başlamıştır. Daha önce yurt dışından ithal edilen cevizler şimdi ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ceviz yetiştirmenin yaygınlaşmasıyla birlikte bodur ceviz fidanı bulmak daha kolay hale gelmiştir. Piyasada bodur ceviz fidanı olarak satılanların hepsi bodur ceviz fidanı değildir. Bir fidanın bodur ceviz fidanı olduğunu anlamak için bilmemiz gereken özellikleri bulunmaktadır. Ceviz fidanı 7 metreye kadar uzarken yerli cevizler 12 metreye kadar uzamaktadır. Geniş ve kısa olarak bilinen bazı bodur ceviz türleri vardır. Bunların en önemlileri Chandler ve Fernordur. Eğer ceviz fidanı yetiştirmek istiyorsanız bu türleri tercih etmelisiniz.

Bodur ceviz fidanı yetiştirmeye başlamadan önce toprak analizinin yapılması gerekmektedir. Toprak analizi yapıldıktan sonra toprakta eksik olan mineralleri tamamlamak için toprağa gübre karıştırılmalıdır. Fidan ekilecek çukurlar da en az 2 ay önceden açılıp havalandırılması gerekmektedir. Bu şekilde yapıldığı zaman ceviz fidanı daha hızlı bir şekilde büyür. 

Bodur ceviz fidanı yetiştirme şekilleri, 

Yerli ceviz ağaçları ile bodur ceviz ağaçlarının büyüme şekilleri birbirinden farklıdır. Yerli ceviz fidanlarını daha sık dikebildiğimiz halde bodur ceviz fidanını sık bir şekilde dikemeyiz. Ceviz fidanı  dikerken uzun boşluklar bırakmalıyız. Bu boşluklar ise 4x8 metre ya da 5x7 metre şeklinde olmalıdır. Ceviz fidanı dikerken aralara tozlanmayı sağlayan fidanlarda dikilmelidir. Tozlanmayı sağlayan fidanlara örnek olarak da Fernette ve Franquette verilebilir.  Eğer ceviz fidanı istenilen şekilde dikilirse ilk yıldan ceviz vermeye başlar ve 5- 6 yıl içerisinde ceviz miktarı 20 - 25 kiloyu bulur. Ceviz fidanının yüksek yerlerde yetiştirilmesi önerilmez. Çünkü soğuklar bu ceviz fidanlarını olumsuz etkileyebilir. Ceviz fidanının gelişimi için iki yıl boyunca düzenli bir şekilde sulanması gerekmektedir. Eğer ceviz fidanı suyun bol olduğu yere dikiliyorsa buna ihtiyaç duyulmamaktadır. Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde önemli olan noktalardan biri de budama işlemidir. İlk yıl mart ayından üstten aşağıya doğru beş göz bırakılıp aşağısındaki gözler sıyrılmalı, diğer yılda oluşan dalların uç kısımları budanmalıdır. Bu şekilde budanmasında ki amaç bitkinin dallanmasını dolayısıyla verimini artırmaktır. Bitkinin budaması üçüncü yılda da şekil,  beşinci yılında ise ürün budaması şeklinde yapılmalıdır.

Bodur ceviz fidanları yerli ve yabancı olarak iki çeşittir,
 • Yerli Yabancı 
 • Şebin Chandler
 • Bilecik Franquette
 • Kaman-5 Pedro
 • Kaman-1
]]>
Ceviz Gübrelemesi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-gubrelemesi.html Sun, 05 Aug 2018 11:29:07 +0000 Ceviz gübrelemesi, cevizlerin gelişi ve iyi bir meyve vermesi için gerekli olan azot, potasyum ve makro elementlerden biridir. Cevizler dikilmeden önce kök çukurlarına daha iyi gelişmelerini için çukur diplerine belirli miktarda f Ceviz gübrelemesi, cevizlerin gelişi ve iyi bir meyve vermesi için gerekli olan azot, potasyum ve makro elementlerden biridir. Cevizler dikilmeden önce kök çukurlarına daha iyi gelişmelerini için çukur diplerine belirli miktarda fosfat, sülfat ve potasyum gübresi atılır. Daha sonra birkaç kürekle toprağın altına atılarak karıştırılır. Özelikle yeni dikilen ceviz bahçeleri için dokuyu sertleştirerek, hem meyve gözü bakımından hem de gelişimi açısından dengeli bir gübreleme olacaktır. Eğer dengeli ve düzenli şekilde gübreleme işlemi yapılmazsa ayrım metodu zamanında ceviz fidanını gelişimini ve meyve dökümünde ciddi manada dengesizlikler oluşacaktır. Ceviz ağaçları yeşerdiği süreç içerisinde, yaz aylarında gelişimine devam ederken bir sonraki yıllar için de yapılacağına karar veren bir ayrım metodu mevcuttur. Ceviz gübreleme ölçüsü, dikimi takip eden yıllar içinde ağacın her bir yaşı itibariyle 100 gramlık olmak şartıyla amonyum nitrat ve amonyum sülfat gübresi düzenli olarak verilmesi gerekir. Gübreleme işlemi yapıldıktan sonra muhakkak ceviz fidanını etrafı çapalanması gerekir.

Ceviz gübreleme zamanı ve uygulanışı

Ceviz gübreleme işleminin de gübrelemeden daha iyi faydalanmak için toprağın uygulanma zamanına ve şekline itina gösterilmesi gerekir. Yani gübrenin ne tür olduğunu ve ne kadar uygulanacağı bazen yeterli değildir. Bizim istediğimiz değil, ceviz fidanının gübreleme ihtiyacına göre hareket etmeliyiz. Her bölgede ceviz gübreleme işlemi farklı olabilir. Bazı bölgelerde iklime bağlı olarak bir defaya mahsus verilirken, bazı yerler de ise taksim edilerek verilmektedir. Yani ceviz gübreleme işlemini tam tutturmak gerekir. Mesela çok erken verilmesi ya da çok geç verilmesi beklenen gelişimi ve istenilen verim büyük ölçüde azalacaktır. Gübreden beklenen fayda sağlanabilmesi için materyallerin toprağa doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması gerekir. Bu yüzden uygulanan gübre materyali iyi bilinmekle beraber, uygulama zamanı ve periyotu da, cinsi de çok önem taşımaktadır.

]]>
Cevizin Faydaları https://www.cevizagaci.gen.tr/cevizin-faydalari.html Sun, 05 Aug 2018 21:30:27 +0000 Cevizin faydaları, hayatımızda çok önemli bir yeri olan cevizin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Yediğimiz kek, kurabiye, pasta ve çikolatalarda bulunmaktadır. Günlük, haftalık veya aylık şeklinde düzenli olarak ceviz tü Cevizin faydaları, hayatımızda çok önemli bir yeri olan cevizin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Yediğimiz kek, kurabiye, pasta ve çikolatalarda bulunmaktadır. Günlük, haftalık veya aylık şeklinde düzenli olarak ceviz tüketmemiz halinde sağlığımıza birçok yönde faydası olduğunu görebiliriz. Çocuklarda zeka ve kemik gelişimine çok fazla faydası vardır. Kalp damar sağlığımıza  ve kolesterolün dengelenmesine çok yardımcı olur. Cildimize olan faydası ise kozmetik ürünlerin içerisinde ceviz içerdiği maddeler olduğu  bilinmektedir. Ceviz yüksek miktarda vitamin içerdiği için sizin  sağlığınızın korunmasını sağlayabilir. Ceviz kolesterol başta olmak üzere kalbimizin çevresinin temizlenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Ceviz çok az sayıda besin türü içerdiği görülmüştür. ancak çok güçlü bir antioksidan görevi gören elementler içermektedir. Amino asitler ise Bunlardan birisi olup kalp sağlığınıza çok yardımcı olur. Cevizin içerisinde bulunan omega 3 ise kan pıhtıları büyük ölçüde engeller.

Cevizin sağlığımıza faydaları, cevizin iki çeşit hastalıkları büyük ölçüde engelleyebilmek özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi ise kalp ve damar hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin damarlarda oluşan tıkanmalara neden olan yağlı besinlerin  bünyemize verdiği zararları engellemek için bol bol ceviz yemeleri çok faydalı olacaktır. Bu durumda hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Cevizde omega 3 yağı bol miktarda bulunduğu görülüyor ve bünyemiz ise bu yağı kendi başına üretememektedir. Günde 5, 6  ceviz yiyen kişi günlük Omega 3 yağının tamamını almıştır. Cevizin içerisinde olan omega 3 yağı antioksidan içerdiği için kalp sağlığına da çok faydalıdır.

Cevizin kalp ve damarlara faydaları, ceviz yemek kalp sağlığına çok faydalı olmuştur. Ceviz aperatif bir yiyecek olup doymamış yağ asitleri de içermektedir. Düzenli olarak ceviz yediğinizde kolesterol seviyenizi iyi bir şekilde düzenler. Kalp krizine ise kan pıhtılaşması neden olduğundan dolayı ceviz yediğinizde kan pıhtılaşmasını azaltır ve kalp krizine engel olur. Cevizin içerisinde olan Doymuş yağlar ise kolesterolünüz yükselirse düşmesini sağlar. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz tehlikeli kalp ritimlerini engelliler ve kalp krizinden sizi korur. Ceviz obezite hastaları için de çok önemli bir yiyecektir. Cevizin doyurucu besinler içerdiği için yemek yeme isteğinizi azaltır. Cevizin diyabet ile yavaşlattı bilinmektedir. Cevizin içerisinde olan E vitamini ise meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklarının oluşmasına izin vermez. Cevizin içerisindeki vitaminler ve besinler kanın pıhtılaşmasını engellediği gibi kan dolaşımının da  daha iyi olmasını sağlar. Bu nedenlerden dolayı ceviz kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir.

Cevizin diyabete faydaları, diyabet hastalarının en büyük sorunu ise kan şekerinin yükselmesidir. Ceviz kan şekerini dengeler ve yükselmesine engel olur. Bu nedenle ceviz diyabet hastalarına çok fayda sağlar.

Cevizin kemiklere faydası, cevizde bulunan kalori kiloya neden olabileceği iddia edilmektedir. Ancak cevizin aşırı şekilde tüketilmemesi halinde kalorilerinin kemiklerin güçlenmesine çok fayda sağlayacağını belirtmektedirler. Ceviz tüketiminde sonra ise vücudumuzda meydana gelen kalorilerin vücut tarafından depolandığını görebiliriz.

Cevizin kolestrole faydaları, ceviz iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol yükselmesine engel olmaktadır. Günlük ise 4, 5  adet ceviz tükettiğimizde kolesterolü düşürür. Ceviz damar çevresine temizler ve genişlemesine  yardımcı olur. Bu nedenle ceviz kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cevizin kansere faydaları, ceviz kanser hastalıklarına neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırabiliyor veya  kanser hastalığına yakalanma riskini azaltabiliyor. Ancak ceviz kanser hastalığını tamamen tedavi ettiği görülmemiştir. Cevizin düzenli olarak  tüketilmesi halinde kanser hastalıklarına karşı vücut direncinizi arttırır ve kanser hastalıklarından sizi korur]]> Ceviz Yemek https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-yemek.html Mon, 06 Aug 2018 14:12:51 +0000 Ceviz yemek; çok faydalıdır. Ceviz Türk mutfağının baş tacıdır. Pek çok tatlı tuzlu hamur işlerinde ve bazı yemeklerde ceviz kullanılmaktadır.Özellikle baklava, içli köfte ve erişte denilince ilk akla gelen şey ceviz Ceviz yemek; çok faydalıdır. Ceviz Türk mutfağının baş tacıdır. Pek çok tatlı tuzlu hamur işlerinde ve bazı yemeklerde ceviz kullanılmaktadır.Özellikle baklava, içli köfte ve erişte denilince ilk akla gelen şey ceviz olur. Bu harika meyve tam bir doğa mucizesidir. Ülkemizde bol miktarda üretimi yapılan ceviz kabuklu haliyle uzun süre saklanabilmektedir. Ceviz yemek kadar cevizin kabuğu ve yapraklarından da istifade etmek mümkündür. Ceviz yemek için kabuksuz olanı değil kabuklu halinin tercih edilmesi uzmanlar tarafından daha çok tavsiye edilmektedir. Kabuksuz cevizin uzun süre dayanabilmesi ve güzel görünmesi için doğallıktan uzaklaştırıldığı yönünde bazı satıcı uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle taze halini tüketmek bizleri bu kuşkulardan da uzaklaştırmış olur. Ceviz yemenin pek çok faydası bulunmaktadır. Ceviz özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve gebeler için çok faydalı bir besin maddesidir.


Ceviz yemenin faydaları nelerdir
 • Cevizin içeriğinde bol miktarda omega bulunmaktadır. Omega yağ asitleri beyin gelişimi ve hafıza için çok faydalıdır. Bu nedenle her gün düzenli olarak ceviz tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların cebinden eksik edilmemesi gereken bir besin maddesidir. 
 • Kanser hastalığı çağımızın en çok korkulan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Kanser vücudun herhangi bir bölgesinde başlayıp çeşitli etkenlere bağlı olarak diğer organlara yayılabilir. Kanser hastalığının tedavi edilmesi için uygulanan birçok tıbbi ve doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat asıl olan hastalıktan korunmayı başarabilmektir. Kullanılan ilaçlar, bazı alışkanlık yapan maddeler, zararlı gıdalar ve benzeri şeylerin etkisiyle vücutta bir kısım atık maddeler oluşur. Bu maddeler toksin olarak anılır. Toksinlerin hızla vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Ceviz yemek antioksidan etki göstererek vücudu temizleyebilir. Bu sayede kansere neden olan radikaller de vücuttan uzaklaştırılmış olur. 
 • Uygun bir diyet programı eşliğinde günde bir adet ceviz tüketimi yağ yakımını hızlandırabilir. Aslında ceviz yağlı bir besin maddesidir. Hatta yemeklik yağı bile üretilmektedir. Fakat bu kadar yağlı olmasına rağmen kilo vermeye yardımcı olması sizi şaşırtmasın. Ceviz yenildikten kısa bir süre sonra vücutta tokluk hissi uyandırır. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ceviz yemek kolesterol seviyesinin düşürülmesine de katkı sağlamaktadır. Bunun için bir adet cevizin akşamdan suya ıslatılması gerekir. Sabah uyandığınızda hem suyunu içip hem de cevizi yemeniz gerekir. Bu yöntemi ara vermeden devamlı olarak uygularsanız bir süre sonra kolesterol düzeyiniz olması gereken seviyeye gelecektir. Fakat beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiği akıldan çıkartılmamalıdır. 
 • Ceviz yemek kalp damar sağlığının da korunmasına katkı sağladığı uzmanlar tarafından da kabul edilmektedir. 
]]>
Chandler Ceviz Verimi https://www.cevizagaci.gen.tr/chandler-ceviz-verimi.html Tue, 07 Aug 2018 09:28:34 +0000 Chandler Ceviz Verimi: Chandler ceviz türü, 10 senedir Türkiye' de profesyonel tarım olarak ve daha küçük çaplı yetiştiriciler tarafından dikim yapılarak ciddi şekilde, Chandler ceviz verimi alınmış ve kendini ispa Chandler Ceviz Verimi: Chandler ceviz türü, 10 senedir Türkiye' de profesyonel tarım olarak ve daha küçük çaplı yetiştiriciler tarafından dikim yapılarak ciddi şekilde, Chandler ceviz verimi alınmış ve kendini ispat etmiş olan bir ceviz çeşididir. Chandler ceviz türü Amerikan menşelidir, California bölgesinde yaygın şekilde dikilen ve dünyada rağbet gören bir türdür. Chandler ceviz Güney Amerika ülkesi Şili'de büyük Chandler ekim alanları kurulmuş ve çok ciddi verimler alınmıştır. Diğer bir deyişle Şili cevizi olarak, ün salmış ve dünya çapında pazar bulmuştur. Ülkemizde de çok güzel verim alınan Chandler cevizi, dikim yapılan bahçeler araştırıldığı zaman doğru bir coğrafi bölge seçimi ile, uygun toprak yapısı ve dikim kurallarına uygun olarak, dikim yapıldığı zaman, Chandler ceviz verimi ile üreticilerin emeğini boşa çıkarmamış ve maddi olarak çok değerli olduğu üreticiler tarafından tescil edilmiştir. 

Chandler Ceviz Verim Göstergeleri: 

Bakımı iyi olan bir chandler ekim alanından, chandler fidanı 6-7 yaşına geldiği zaman, chandler ceviz veriminde her fidan için ortalama 20-25 kg. arası ceviz almak mümkündür. Bu, bahçe kuran üretici tarafından tespit edilen bir göstergedir. Chandler ceviz fidanı, Yarı dik olarak gelişir. 4x8 ve 5x7 aralık verilerek dikilmesi daha uygundur. Bu durumda 10 dönüm araziye 285 ceviz ağacı dikildiğini düşünürsek; Bu bahçeden (6-7) sene sonra; 5700 Kg kabuklu ceviz alınabilir. Fidan başına 25 Kg. hesap edilirse; 7125 Kilo ceviz alınabilir. Chandler cevizin meyve özelliğine bakacak olursak;  tomurcuklarındaki verim oranı %85-90 oranında olup chandler ceviz verimi çok yüksektir.  pürüz az, kabuğu ince ve oval şekildedir.  Kabuğundan kolay bir şekilde ayrılan ceviz taze ve kuru tüketim için uygundur. 


Chandler Ceviz Verimini Etkileyen Durumlar: 

 • Yerli ceviz türlerine göre chandler ceviz fidanının, çiçekleri geç açması nedeniyle ilkbahar geç donları etkilemez  
 • Chandlerin kış dinlenmesine geçmesi bölgeye değişir. Genellikle kasım ayının ortalarını bulur. Dikimin yapıldığı bölgede kasım ayının başında meydana gelen sonbahar erken donda ceviz ağacının o sene verdiği sürgünler zarar görebilir. 
 • Yani sonbaharda gelen erken don, chandler ağacının tümü için değil, yalnızca o yıl çıkan sürgünlere zarar verebilir. Bu durumda bir sene sonraki Chandlerin ceviz verimliliğini olumsuz etkiler. 
 • Ülkemizde erken don olayına genellikle 1100 metre rakımın üzerinde rastlanır. 
 • Buna karşın Türkiye’ nin bazı bölgelerinde 1200 metre rakımda olan ılıman yerlerde ya da 900 metre rakımda olan sert sonbahar yaşayan bölgelerde vardır. 
 • Chandler fidanının, don çukuru şeklinde tabir edilen arazilere ve büyük akarsuların dere yataklarına dikim önerilmiyor.

]]>
Ceviz Bahçesi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-bahcesi.html Wed, 08 Aug 2018 09:07:30 +0000 Ceviz Bahçesi; Ceviz kalori değeri oldukça faydalı bir besin türüdür. Bir çok sanayi konulunda kullanılan ceviz, özellikle yemek sektörü ve ilaç sanayinde kullanılmakta olup besin değeri bakımından oldukça önemli bir y Ceviz Bahçesi; Ceviz kalori değeri oldukça faydalı bir besin türüdür. Bir çok sanayi konulunda kullanılan ceviz, özellikle yemek sektörü ve ilaç sanayinde kullanılmakta olup besin değeri bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ceviz üreticileri; son zamanlarda kaliteli ceviz yetiştiriciliğini sağlamak amacıyla toprak ve bahçe gelişimi noktasında ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Ceviz bahçesi yetiştiricileri özellikle az bir arazi üzerinde istenilenin üstünde bir verim etmeyi amaçlamıştır. Bunun için toprağın yapısı, uygun ceviz fidanı ve ceviz ağacının ihtiyaç duyduğu suyun sağlanması gerekmektedir. Ceviz Bahçesi yetiştiriciliği yapmak isteyen bir çiftçinin uzman biyolog ve ziraatçıların görüşlerini alması verimin artmasında önem arz etmektedir.

Ceviz Bahçesi Yetiştiriciliğinde Toprağın Yapısı

Ceviz ağacı hemen hemen her türlü toprak yapısında yetişen bir özelliğe sahiptir. Toprağı verimli ve mineral yönünden zengin olan yerlerde cevizler; İri, gelişmiş ve tadı yağlı bir şekilde yetişmektedir. Ceviz bahçesi yetiştiriciliğinde toprağa, cevizlerin verimli yetiştirilmesi amacıyla uygun gübreleme sistemi uygulanması halinde verim artışı sağlanacaktır. Bunun yanı sıra ceviz sulak toprak yapısında daha iyi yetişmektedir. Ancak bir kısım ceviz bahçesi sahipleri, cevizin kolaylıkla yetişme özelliğinden dolayı yamaçlı arazileri ciddi anlamda ceviz bahçesi oluşturmuşlardır. Ancak toprağı verimsiz olan ve su yönünden sıkıntılı olan bölgelerde, yetişen cevizin çoğunlukla içi boş veya küçük şekilde yetiştiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle yetiştirici toprak yapısına uygun olan ceviz ağaçlarının dikmesine dikkat etmelidir.

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliğinde Fidan Seçimi

Ceviz bahçesi kurmak isteyen bir çiftçi belli aralıklar ile fidan dikmek zorundadır. Şayet sık bir şekilde şayet ceviz ağacı ekimi gerçekleştirilirse bu defa, güneşten faydalanma imkanı azalacaktır. Dallar arasındaki boşluğun azlığı nedeniyle güneş fazlaca göremeyen yaprakların altında yetişen cevizler küçük ve içerisinden çıkartılması oldukça zordur. Ceviz ağacı yetiştiriciliğinde fidan seçiminde, bulunulan coğrafyaya göre seçilmelidir. Şayet su isteyen bir ceviz ağacı türünü eğer kurak ve susuz toprağa ekilmesi halinde, ceviz ağacının kurumasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte son dönemlerde dik olan yamaçlarda susuz ceviz yetiştiriciliği sağlanmaktadır. Bunun için ise kökü derine inen ceviz ağacı türlerinin seçilmesinde fayda bulunmaktadır. Ceviz bahçesi yetiştirmek isteyen bir kimse uygun toprak yapısına göre ceviz fidanı seçmek zorundadır. Ayrıca dikilen ceviz fidanları arasında 5-7 metrelik boşlukların oluşması verimli ceviz üretimini sağlamaktadır.

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliğinde Suyun Önemi

Kurak olan bölgelerde ceviz yetiştiriciliği önemli bir yer arz etmektedir. Uygun ceviz fidanı seçildikten sonra damla sulama sistemi ile yeterli ve uygun miktarda su ağaçlara verilerek cevizin verimi artacaktır. Kulaktan dolma bilgilerin yanı sıra, kanal sistemi ile sulamadan başka damla sulama sistemi ile cevizlerin sulanması %17 oranında ceviz oranını arttırdığı uzmanlarca tespit edilmiştir. Ceviz yetiştiricisi şayet su temininde zorluk çekmekte ise ağaçların ihtiyaç duyduğu suyu, kuyu ve artezyen yardımı ile rahatlıkla temin edebilmektedir.

Ceviz Bahçesi Yetiştiriciliğinde Gübrelemenin Önemi

Bir kısım çiftçiler yeterli sulama ve uygun ceviz fidanı dikimine rağmen istenilen verimi elde edemez. Böylesi bir durumla karşılaşan kimse konuyu uzman kişilerle görüşmesinde faydalar bulunur. Bunun temelinde yatan sebep ise kesinlikle ağacın ihtiyaç duyduğu minerallerin toprak yapısında bulunmamasıdır. Böyle bir durumla karşılaşan ceviz bahçesi sahibi, istediği verimi elde etmek amacıyla, ceviz ağacının ihtiyaç duyduğu mineralleri gübreleme yöntemi ile toprağa enjekte etmelidir. Böylelikle kişinin istediği verim elde edilmiş olur.

Ceviz Bahçesinde Toprak]]> Yeşil Ceviz https://www.cevizagaci.gen.tr/yesil-ceviz.html Wed, 08 Aug 2018 15:43:56 +0000 Yeşil Ceviz; Ülkemizde ceviz yetiştiriciliği ticari açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Ceviz; kullanım açısında tatlılarda, çerez tüketiminde ve sağlık sektöründe oldukça fazla kullanılan bir besin türüdür. Yeşil Ceviz; Ülkemizde ceviz yetiştiriciliği ticari açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Ceviz; kullanım açısında tatlılarda, çerez tüketiminde ve sağlık sektöründe oldukça fazla kullanılan bir besin türüdür. Ceviz yetiştiriciliğinde; Toprağın yapısı, su, ceviz fidanı seçimi ve gübreleme önemli bir yere sahiptir. Yetişkin bir ceviz ağacı meyvelerini yeşil ceviz kabuğu ile korumaktadır. Ceviz kabuğunun bir alt tabakasında sert ve kahve rengi bir yapı tarafından ceviz içi korunması sağlamaktadır. Yeşil ceviz çoğunlukla bahar aylarında olgunlaşma evresinde olan cevizin içinin korunduğu kısım olarak bilinmektedir. Yeşil ceviz kabuğu örtüsü sayesinde dış etkenlerden ceviz için korunarak üretimi kolaylaşmaktadır.

Yeşil Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl olmalı

Bahar döneminde yetişen yeşil ceviz zamanla almış olduğu mineraller sayesinde olgunlaşarak kabuğu sertleşir. Yeşil ceviz yetiştikten sonra, ceviz ağacından meyveler bir sopa yardımı ile dökülür. Yetişmesi tamamlanan ceviz bir eldiven ile soyularak içindeki sert ceviz yapısı çıkartılarak, ceviz içi temin edilmiş olur. Şayet dökülme dönemi geçen yeşil ceviz zamanla ağaç üstünde kurur. Bu kuruma cevizin bir sonraki sene oradan verim vermesini engeller. Bu nedenle ceviz ağacında tüm meyvelerin dökülmesinde faydalar bulunmaktadır.

Yeşil Cevizin Sağlık Açısından Önemi

Ceviz oldukça sağlıklı olana bir besin türüdür. Ticari değeri nedeniyle bir çok çiftçi tarafından Anadolu’da oldukça fazla üretilmektedir. Yeşil ceviz vaktinde toplanılarak soyulduktan sonra tüketime hazır olur. Yeşil ceviz soyulduktan sonra meyvesi güneş ortamında kurutulur. Bununla birlikte yaşken tüketilen yeşil ceviz insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Yeşil ceviz içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sağlık açısından oldukça önemlidir. İçerisinde bol miktarda bulunan A, B ve C vitaminleri hastalıkların yayılmasını önlemektedir. Doğal bir antioksidan özelliği bulunan ceviz, baş ağrısı gibi rahatsızlıkları engelleyici bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte yeşil ceviz kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterolünü düşürücü özelliği bulunmaktadır. Unutkanlık problemi yaşayan Alzheimer hastalarının unutkanlık problemlerini ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca yeşil ceviz bir çok ilaç şirketi tarafından, tedavi edici özelliği araştırılarak ilaç sanayinde kullanılmaktadır.

Yeşil Ceviz ve Kullanım Alanları

Yeşil ceviz yemek sektörü ve ilaç sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavileri üzerinde etkili olan yeşil ceviz, çiftçiler için önemli bir ekonomik gelirdir. Bunun yanı sıra bağırsak problemi yaşayan kişilerde zararlı mikrop ve organizmaların vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Yeşil ceviz; Nezle, grip ve soğuk algınlığı üzerinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte bağırsakta bulunan kurt ve parazitlerin dökülmesinde etkilidir. Ayrıca yeşil ceviz kabuğu su içerisinde bekletilerek saça uygulanması halinde saçın parlaklığını ve koyuluğunu arttıran özellik taşımaktadır. ]]>
Sabun Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/sabun-cevizi.html Thu, 09 Aug 2018 01:22:47 +0000 Sabun Cevizi: Asya'da çeşitli ülkelerde yetişen ağaç olan sabun ağacının ürünüdür. Sapindus Mukorossi yada Soapnut diyede adlandırılır. Etli ve içi çekirdekli görünümü kayısıyı andırır. %100 doğal bir meyvedir, Ant Sabun Cevizi: Asya'da çeşitli ülkelerde yetişen ağaç olan sabun ağacının ürünüdür. Sapindus Mukorossi yada Soapnut diyede adlandırılır. Etli ve içi çekirdekli görünümü kayısıyı andırır. %100 doğal bir meyvedir, Anti-alarjeniktir, cilt ve doğa dostudur, Saponin içermesi nedeni ile antifungal,alerjik, antiviral sinek kovar özelliklerinden dolayı dışı kurutularak köpüklü bir sabun olarak kullanılır. Sabun cevizi çekirdeksiz kurutulmuş kabuklardan oluşur. Genel yapısı itibari ile ceviz ağacına benzemektedir. Meyveleri ceviz şeklindedir. ABD, Hindistan gibi ülkelerde temizlik işlerinde doğal olarak kullanılır. Sabun cevizi şampuan ve deterjanların doğal hammaddesi olan saponin içermektedir. Sabun ağaçları ülkemizde ise uygulanması için teşvikler verilen ve kullanım olarak hazırlık aşamasında olan şeftaliye benzeyen içinde çekirdeği bulunan meyvedir. Çoğu ülkeler ve bölgelerde direk temizlik ürünü olarak kullanılır ve sadece temizlik ürünü elde etmek için her bireyin bahçesinde bulunan ceviz ağacı hiçbir kimyasal içermediği için sade olarak kullanılmaktadır. Sabun ağacı meyvesinin doğal olması yanında birçok meyvesi vardır. Sedef, mantar gibi cilt hastalıkları olanlarda kullanımı faydalıdır. Sabun ağacı Asya da  Himalaya Dağları'nın olduğu coğrafyada kendi halinde yetişebilen bir bitkidir. Diğer adı sabun fındığıdır. Yerli halk tarafından toplandıktan sonra güneşte kurutularak kullanılır. Şampuan, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, sıvı sabun, sıvı el sabunu olarak kullanılır. Hiç bir kimyasal ve katkı maddesi içermez.   
 
Sabun Cevizi Sıvısı Nasıl Elde Edilir: 

Derin bir tencere içerisine 1 litre (yaklaşık 6 bardak)su ilave edin.10 adet kırık sabun cevizi parçalarını iyice ufalayıp suya ekledikten sonra yaklaşık 20 dakika kaynatın. Bu işlem sırasında sabunun içerisindeki temizleyiciler suya karışır.  Dinlendirmeden de kullanabilirsiniz dinlendirdikten sonrada. Su içerisindeki ceviz parçalarını 1 litre su için de değerlendirebilirsiniz atmayın. İkinci işlemden sonra arta kalan sabun parçacıklarını gübre olarak da değerlendirebilirsiniz.                                                            
 
Sabun Cevizi Nasıl Saklanır: 

Kuru meyve olarak, nemi çok kolay emdiğinden açıkta bırakıldığında yapış yapış olur bu hale gelmesi bozulduğu anlamına gelmez bu yüzden hava ile temas etmemesi için kilitli torbalarda yada hava geçirmez cam bir kavanozda güneş ışığından uzak serin bir yerde saklanmalıdır. Sıvı olarak, kuru halde iken saklanma ömrü uzun iken sıvısı yapıldığında ömrü kısalır. Özünde bir meyve olduğu için sıvı ile temasında bozulur. Bu yüzden ihtiyaç kadar sabun cevizi sıvısı elde edilmelidir, unutulmamalıdır ki sıvının kısa bir saklanma ömrü vardır.
]]> Ceviz Perdesi Çayı https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-perdesi-cayi.html Thu, 09 Aug 2018 11:43:38 +0000 Ceviz perdesi çayı: Ceviz faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Fakat ceviz içindeki perdelerin faydaları henüz bilinmemektedir. Bu nedenle ceviz tüketirken içindeki perdeleri çoğu zaman faydalarını bilmedikleri için insanla Ceviz perdesi çayı: Ceviz faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Fakat ceviz içindeki perdelerin faydaları henüz bilinmemektedir. Bu nedenle ceviz tüketirken içindeki perdeleri çoğu zaman faydalarını bilmedikleri için insanlar atar. Ceviz içi perdesi aslında bir çok hastalığa şifa olabilecek niteliktedir. Vücuda sağladığı vitamin ve minerallerle vücutta bir çok hastalığın oluşma riskini düşüretn ceviz perdesi çay olarak hazırlanıp içilebilen bir vitamin deposudur. Hastalıkların yanı sıra cilt sağlığı ve saçlar üzerinde de olumlu sonuçlar oluşmasına fayda sağlayan ceviz perdesi çayını hazırlamak oldukça pratik ve kolaydır. Vücut iç organlarına dış deri yüzeyimize ve hatta beyin sağlığına iyi gelen ceviz perdesi çayı sıra dışı duyulmadık bir çay çeşididir. Bu çayın en büyük faydası ise bölgesel yağlanma sorunu yaşayan kişilerin sorunlarına çare olmasıdır. Sadece bir kaç bölgede oluşan ve diyetlerle eritilmesi çok zor olan bu bölgelere etki ederek o bölgedeki yağların giderilmesine fayda sağlayan bu çay damak zevkinize de uyabilecek bir lezzettedir. Arkadaşlarınızla, eşinizle, dostunuzla vücudunuza fayda sağlayacak bir çay arayışı içindeyseniz mutlaka ceviz perdesi çayını denemelisiniz. Lezzet olarak da sıra dışı ve farklı bir lezzeti sizde tatmak istiyorsanız evinizde kendi ellerinizle ceviz perdesi çayını hazırlayabilirsiniz. İşte bu sıra dışı çayın tarifini sizler için paylaşıyoruz. Çocuklarında içebileceği ceviz perdesi çayını herkese tavsiye ediyoruz.

Ceviz perdesi çayı için gerekli olan malzemeler:
 • 25 tane ceviz içinin perdesi
 • Yarım litre su
Ceviz perdesi çayı yapılışı: 

Öncelikle ceviz perdelerini ceviz içlerinden tek tek ayıklayarak bir çaydanlık içerisine koyun. Üzerine bir miktar su ilave edin ve ocağın altını açın. Kısık ateşte kaynadıktan sonra zaman tutarak 10 dakika kadar pişirin. Süre dolunca ocağın altını kapatın ve dinlenmesini ekleyin. İyice dinlendikten sonra suyu süzün ve ceviz perdelerinden suyu arındırın. Daha sonra ılık bir hal almış suyu bardağa koyarak sade bir şekilde içebilirsiniz. Ceviz perdesi çayına şeker ilave edebilirsiniz. Ayrıca tamamen doğal olsun isteyenler şeker yerine tatlandırıcı olarak bal ilave edebilirler. Afiyet olsun.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Sıvı https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-sivi.html Thu, 09 Aug 2018 12:06:13 +0000 Hindistan cevizi yağı sıvı: Hindistan cevizinin insan vücuduna olan faydaları bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Yapılan araştırmalar hindistan cevizinin faydalarını gözler önüne sermektedir. Fakat her yerde ve dört mevsi Hindistan cevizi yağı sıvı: Hindistan cevizinin insan vücuduna olan faydaları bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Yapılan araştırmalar hindistan cevizinin faydalarını gözler önüne sermektedir. Fakat her yerde ve dört mevsim hindistan cevizine ulaşmak bazen mümkün olmayabilir. Bu nedenle her mevsim hindistan cevizinin faydalarından yararlanmak amacıyla hindistan cevizi yağı sıvı bir şekilde üretilmeye başlamıştır. Böylece bir çok kişi hindistan cevizi yağı ile bir çok vücut problemine doğal çözüm olarak hindistan cevizi yağını sıvı bir şekilde kullanmaktadır. Hindistan cevizi yağı en çok saç sağlığı ve cilt sağlığında maske olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının tamamen doğal olması saçlarında, cildinde veya vücudunda problem yaşayanların gönül rahatlığı ile hindistan cevizi yağı tercih etmelerini sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı sıvı bir şekilde cilde masaj yaparak uygulandığında çok olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca cildin genel anlamda gözle görülür bir şekilde sağlık kazanmasını sağlamaktadır. Şayet bu durum saç sağlığı içinde geçerlidir. Hindistan cevizi yağı sıvı bir şekilde saçlara çok daha kolaylıkla uygulanabildiği için ve saç diplerine zorlanmadan yayıldığı için çok daha etkili sonuçlar vermektedir. Hindistan cevizi yağı sıvı olarak küçük şişeler halinde pazarlanmaktadır. Maliyet olarak her bütçeye uygundur. bir çok kozmetik ürüne göre çok daha faydalıdır. Ayrıca yan etkilere enden olmaz ve vücuda zarar vermez. Hindistan cevizi yağını içerek tüketmek isteyenler ise mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Hindistan cevizi yağı sıvı faydaları:
 • Cilde parlaklık kazandırır.
 • Cildi pürüzsüzleştirir ve daha sağlıklı bir görünüme ulaştırır.
 • cildin hasarlı bölgelerini onararak cildin bakımlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.
 • Saçların hacim kazanmasını sağlar.
 • Saçlara parlaklık verir ve doğal ışıltı kazandırır.
 • Saçların tellerini kalınlaştırarak daha gür saçlara kavuşmanıza fayda sağlar.
 • Cildin kırışıklıklarını giderir ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılır.
 • Saçların kırıklarını gidererek saçlara yumuşaklık verir.
 • Cildin üst derisini yeniler ve cildi gerginleştirir.
 • Cilde nem verir ve doğal nemlendirici görevi üstlenir.
 • Saç diplerindeki kepeklenmeyi giderir ve kepek oluşma riskini tamamen ortadan kaldırır.
]]>
Küçük Hindistan Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/kucuk-hindistan-cevizi.html Fri, 10 Aug 2018 05:12:59 +0000 Küçük Hindistan Cevizi, normal yediğimiz hindistan cevizi kadar sağlıklı ve bir o kadar faydalı bir üründür. Diğer bir adı Muskat olan bu meyve eriğe benzeyen bir görüntüsü vardır. Genelde yemeklere hoş ve güzel bir tat ka Küçük Hindistan Cevizi, normal yediğimiz hindistan cevizi kadar sağlıklı ve bir o kadar faydalı bir üründür. Diğer bir adı Muskat olan bu meyve eriğe benzeyen bir görüntüsü vardır. Genelde yemeklere hoş ve güzel bir tat katmak için kullanılır bu meyve. Dış kısmı armut veya yeni dünyaya benzer. İç kısmında kırmızı bir kısım vardır. O kırmızı kısım soyulması gerekir. İsminde hindistan cevizi geçse de hindistan cevizine pekte benzemeyen bir meyvedir. Normal hindistan cevizine göre daha küçük ve daha farklı alanlarda kullanılan bir meyvedir. Bu meyvenin çok fazla yararı vardır fakat çok fazla yediğinizde de size zararı dokunabilir. Kokusu güzel olduğu için ağızda hoş bir koku bırakır. Buda ağız kokusunu engeller. Baş ağrısı ve hasta olan bireylerin ateşi için de kullanılabilir.

Küçük Hindistan Cevizinin Faydaları;
 • Mikrop öldürücü özelliği olduğu için bazı hastalıklardan kolayca kurtulmanızı sağlar.
 • Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği olduğu için daha az hastalanmanızı ve daha düzgün, rahat ve huzurlu bir hayat geçirmenize yardımcı olur.
 • Hoş bir kokusu olduğu için ağız kokusunuda engeller ve ağızda hoş bir koku bırakır.
 • Eğer uyku sorununuz varsa bu meyveyi yiyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu meyvenin uyku verici özelliği olduğu için uyku sorunlarınız sona erer ve daha rahat uyursunuz.
 • İştahı açar ve sindirim konusunda sıkıntınız varsa bunu kolaylaştırır.
 • İdrar yollarınızda sıkıntınız varsa bu meyveyi yiyerek bu sorundan da kurtulabilirsiniz. İdrar yollarını açma özelliği vardır.
 • Bulantı ve kusma sorununuz varsa bu sorunlarıda çözme özelliği vardır.
Küçük Hindistan Cevizini Fazla Yemenin Faydaları;
 • Nabızda artış
 • Çok fazla derecede baş ağrısı
 • Hayal görme
Küçük Hindistan Cevizinin Kullanım Alanları;
 • Genelde yemeklere hoş ve güzel bir tat versin diye baharat olarak kullanılır.
 • Sebze yemeklerinde, çorba ve patates ile yapılan yemeklerde kullanılır.
 • Şeker kullanılan hamur işlerinde (kurabiye, kek) de tadını ve kokusunu güzelleştirmek için kullanılır.
 • Muskatı kaynatıp bal ile karıştırarak ishal sorununuz varsa kullanabilirsiniz.
 • İdrar yollarında sorununuz varsa muskatı kaynatıp kullanabilirsiniz.
 • Sancı sorunlarınız varsa çörek otuyla beraber kaynatıp yine kullanabilirsiniz.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Kaş https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-kas.html Fri, 10 Aug 2018 20:26:46 +0000 Hindistan cevizi yağı kaş: için oldukça faydalı doğal yağlardan biridir. Bir çok kişinin kaşları için tercih ettiği en popüler yağlardan bir olan hindistan cevizi yağı bir çok kaş problemini gidermektedir. Özellikle kadı Hindistan cevizi yağı kaş: için oldukça faydalı doğal yağlardan biridir. Bir çok kişinin kaşları için tercih ettiği en popüler yağlardan bir olan hindistan cevizi yağı bir çok kaş problemini gidermektedir. Özellikle kadınların bir çok nedenden dolayı  büyük kaş sorunları yaşadığı bilinmektedir. Çevresel faktörler, yapılan makyaj malzemelerinin vermiş olduğu hasar, kaş boyama ve kaş alma işlemi sırasında yapılan inceltmeler kaşların zamanla dökülmesine ve azalmasına neden olmaktadır. Bu durum kadınlarda büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Bu nedenle kozmetik ürünlere daha çok yönelme olmaktadır. Fakat bu durumda kozmetiklere değil doğal üretilen meyve yağlarına yönelmek daha doğrudur. Badem yağı, hindistan cevizi yağı ve daha bir çok kaşa iyi gelen yağlar tercih edilmelidir. Bu yağlar doğal bir şekilde üretildiği için çoğu zaman zarara, hasara ve yan etkilere neden olmaz. Aksine sadece fayda sağlar. zaten bir çok kişinin kaş problemi yaşadığında hindistan cevizi yağına yönelme nedenlerinden en belirgin olanı da budur. Hiç risk almadan sadece kaşlara fayda sağlamak için hindistan cevizi yağı tercih edilmektedir. Sizde hindistan cevizi yağı kaşlarınız için kullanmak ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız sadece yağı bir pamuk üzerine döktükten sonra kaşlarınıza sürmeniz ve hafifçe 1-2 kere taramanız yeterli olacaktır. Bir çok problemi toplu bir şekilde tedavi edebilen hindistan cevizi yağı kaşlarda devamlı kullanıldığında kaşlarınızın eski sağlığına kavuştuğunu sizde göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı kaş maskesi faydaları:
 • Kaşların kök sayısını çoğaltma özelliğine sahip olan hindistan cevizi yağı kaşların daha sık olmasını sağlayabilir.
 • Kaşlarınızı kökünden besleyerek dökülmesine engel olur.
 • Sağlıksız bir kaş görünümünüz varsa hindistan cevizi yağı kaşlarınızı besleyerek ve gerekli olan vitamin değerlerini kaş köklerine sağlayarak sağlıklı bir görünüme ulaşmasını sağlar.
 • Kaş tellerini güçlendirerek kalınlaşmasını sağlar.
 • Kaş düzensizlikleri yada kaş küsmesi olarak adlandırılan sorunları giderir.
]]>
Ceviz Kurdu https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kurdu.html Fri, 10 Aug 2018 22:34:17 +0000 Ceviz kurdunu; kısaca tanımlamak gerekirse zararlı bir canlı türü olarak karşımıza çıkar. Bu tür içinde olan ergin kelebeklerin en genel görünüşü enine dalgalı ve çizgilerden oluşuyor. Boyları ortalama Ceviz kurdunu; kısaca tanımlamak gerekirse zararlı bir canlı türü olarak karşımıza çıkar. Bu tür içinde olan ergin kelebeklerin en genel görünüşü enine dalgalı ve çizgilerden oluşuyor. Boyları ortalama olarak 10 mm olan bu canlının kanat genişliği ise 18-20 mm arasında olmaktadır. Ceviz iç kurdunda, yumurta ilk dönemlerde beyaz bir görünüme sahip olan yumurtanın çapı ise ortalama olarak 1-1,2 mm arasında değişmektedir. Gelişme dönemi boyunca açıklık arttıkça yumurtanın görünebilirliği de artmaktadır. Boyları larva döneminde 15-20 mm olan bu zararlı canlılar pupa döneminde 10 mm uzunluğa sahip olmaktadırlar. Ceviz ağaçlarında en önemli zararlılar içinde en ön sıralarda yer almakta olan ceviz iç kurdu, larva halindeki meyvelerde çok ciddi zararlar oluşturmaktadır. Bu zararları sıralamak gerekirse, meyveleri delmeleri, içinde bulunan etli kısım diye tabir edilen yerleri yemeleri ve pisliklerini bırakması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu zararlar sonucu genellikle meyve dökülmeleri gerçekleşmektedir.

Ceviz kurdunun yaşam alanı

Genellikle kış aylarında ağaç gövdelerinde yer alan kabuklarda geçirmektedirler. İçerisine ördükleri kokunlar sayesinde de kış ayları larva olarak geçirebilmektedir. Gelişim dönemini tamamlayan bu canlılar larvadan sonra pupa dönem diye tabir edilen döneme ondan sonrada ergin olarak karşımıza çıkmaktadır. Yumurtadan çıkan larvalar, meylere ortalama olarak 4-8 saat boyunca içine girmeye çalışırlar. Burada ortalama olarak 30 ile 40 gün yaşayabilen bu zararlı canlılar, meyden çıktıktan ise yararlı canlılar ve hava koşulları sayesinde %30 ile 40 arasında kayıp yaşanır.

Ceviz iç kurdu için yapılması gerekenler,

Kültürel çözüm olarak, ceviz bahçelerinde yapılacak ilk adım, elma, ayva, armut, şeftali, kayısı, erik gibi bitkilerin ceviz ağaçlarının yanına kurulmaması gerekir. Ayrıca ağaçtan düşen meyveler yerde bırakılmamalı temizlenmeli ve ağaç gövdesine tuzak bant diye tabir edilen bantlardan çekilmesi gerekir. Bu bantlar haftalık kontrol edilmesi ile kurt oluşumu engellenmiş olacaktır. Bu çözümün alternatifi olarak kimyasal uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu kimyasallarla yapılacak ilk şey ağaçlara ilaç uygulanmasıdır. Bunun sayesinde ağaçlarda bulunan yumurta ve larvalardan çıkan kurtları meyvelerimiz den uzaklaştırabiliriz. İlaçlamada dikkat edilmesi gereken husus, ilaçlama döneminde Tarım il ve ilçe müdürlüklerin ile sürekli diyalog içende bulunmamız gerekmektedir.

]]>
Ceviz Kürü Tiroid https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kuru-tiroid.html Sat, 11 Aug 2018 16:28:32 +0000 Ceviz Kürü Tiroid, Tiroid bezlerinin küçülerek guatr hastalığının önüne geçebilmek için oldukça etkili bir kürdür. Tiroid rahatsızlığı insan hayatını oldukça olumsuz etkileyerek bir takım konuşma bozukluğuna ve nefes Ceviz Kürü Tiroid, Tiroid bezlerinin küçülerek guatr hastalığının önüne geçebilmek için oldukça etkili bir kürdür. Tiroid rahatsızlığı insan hayatını oldukça olumsuz etkileyerek bir takım konuşma bozukluğuna ve nefes alıp vermede zorlanmaya neden olur. Bu nedenle tiroid bezlerinin kontrol altına alınması gerekir. Tiroid bezleri için yapılan cerrahi müdehaleler yenilenme riskini arttırdığı için ceviz kürü tiroid uygulaması cerrahi müdehaleden çok daha etkili olmaktadır. uygulayı düzenli olarak günlük hazırlayıp yaptığınızda tiroid bezlerinde ki küçülmeyi adım adım izleyebilir ve aradaki farkı hissede bilirsiniz. Oldukça basit olan ceviz kürü tiroid bezlerinin çalışmasını sağlar ve daha rahat nefes almanızı kolaylaştırır. Ceviz kürünü cevizin içindeki ceviz perdelerinden faydalanılarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle cevizin kabuklu olmasına özen gösterin. Kırılmış olan cevizlerin içeriğindeki antioksidanlar kaybolacağından ceviz kürü tiroid için hazırladığınız gün cevizleri kırın. Kırılmış olan cevizleri kullanmayın. 

Ceviz Kürü Tiroid Nasıl Hazırlanır

2 adet cevizi kırarak içindeki cevizin perdeleri ile kırmış olduğunuz cevizi bir çay bardağına atarak üzerine klorsuz su ekleyin. Daha sonra üzerini kapatarak sabaha kadar bekletin. Bu uygulayı her gün akşam yatmadan önce hazırlarsanız daha etkili olur. Her sabah aç karnına önce suyunu içip ardından cevizini tüketin. Bu uygulayı her sabah uyguladıktan sonra bir kaç hafta sonra tiroid bezlerinin çalıştığını ve eskisinden çok daha iyi olduğunuzu hissedeceksiniz. Dilerseniz 25 yada 30 adet cevizi birden kırıp ağzı kapaklı bir cam kavanozda üzerine bir litre klorsuz su ekleyerek de hazırlayabilirsiniz.
Ceviz kürü tiroid için bir diğer kür ise, yaklaşık olarak 50 adet kırılmamış cevizi kırın. Daha sonra sadece cevizin perdelerini cam bir kavanoz içine alarak üzerine yaklaşık olarak bir litre su ekleyin. Daha sonra kavanozun kapağını kapatarak, 7 gün boyunca güneş ışığı almayan bir yerde bekletin. Daha sonra 20 gün boyunca bir hafta içip, bir hafta ara verin. Tiroidlerin çalışması için mucizevi bir kürdür. 
]]>
Ceviz Kurutma https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kurutma.html Sun, 12 Aug 2018 14:09:00 +0000 Ceviz kurutma; işlemi depolama ömrü bakımından oldukça önemlidir. İç ceviz olarak piyasaya sürülmeyecek yani kabuklu olarak yapılacak cevizlerde kurutma işlemi yapılmalıdır. Bu yüzden standart olarak belirlenmiş iç cev Ceviz kurutma; işlemi depolama ömrü bakımından oldukça önemlidir. İç ceviz olarak piyasaya sürülmeyecek yani kabuklu olarak yapılacak cevizlerde kurutma işlemi yapılmalıdır. Bu yüzden standart olarak belirlenmiş iç ceviz ve kabuklu ceviz için bir nem oranı bulunmaktadır. Kabuklu ceviz için nem oranı %8 olarak belirlenmiş olup, iç ceviz nem oranı %5'tir.

Cevizde hasat zamanı nasıl anlaşılır; bunun için ceviz kabuğu açılır, iç kısmında boş ve yumuşak bölümün kalmaması gerekmektedir. Ayrıca dış kısmında bulunan odunsu kısım sertleştiyse ve ceviz iç kısmında bulunan yenmeyen kısımların rengi koyulaşmışsa artık cevizleri toplama zamanı gelmiştir. Hasat edilen ceviz meyvelerinin çok kısa zamanda iç ceviz olarak veya kabuklu olarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kalite kayıplarını önlemek için kısa zamanda ceviz kurutma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Cevizler toplandıktan sonra uzun süre güneş altında bekleyen veya uzun süre yeşil kabuğu üzerinde kalan ceviz meyvelerinde başta iç cevizde kararmalar olmak üzere başka kalite problemleri de meydana gelmektedir. Bu yüzden hasattan hemen sonra kurutma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Ceviz kurutma işlemi nasıl yapılmaktadır;

Kurutma işlemi ülkemizde genellikle dışarıda gölge altında kurutulmaktadır. Fakat bazı bölgelerde ise güneş altında 10 gün gibi kısa bir sürede kurutulmaya çalışılmaktadır. Bu yöntem oldukça yanlış bir yöntem olup, iç ceviz renginin değişmesine yol açtığı için kalite kayıplarına neden olmaktadır. Eğer başka bir ceviz kurutma yöntemi bulunmuyorsa mutlaka gölgede kuru bir ortamda dışarıda kurutma işleminin yapılması gerekmektedir. Direk güneş altında ceviz kurutma işleminin yapılmaması gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde ceviz kurutma işlemi tamamen makineler ile yapılmaktadır. Makineler sayesinde kurutma işlemi 30 ila 350 derece arasında yaklaşık 24 saat bekletilerek yapılmaktadır. Bu sıcaklığın üstünde yapılan kurutma işlemi cevizin iç kalitesini bozduğu için istenmemektedir.

Ceviz meyvesi yüksek yağ  içerdiği için ceviz kurutma işleminden sonra uygun koşullarda depolanması gerekir. Aksi halde iç meyvenin içerisinde bulunan yağ oranı kısa zamanda bozulacaktır. Bu sebeple cevizler, düşük sıcaklıklarda örneğin (0 - 40 derece) ve kuru ortamlarda mutlaka saklanmalıdır. Hasat zamanında ve hasat sonrasında yapılan tüm işlemlerin doğru olarak yapılması üreticiler için ve ülke için çok önemlidir.
]]>
Organik Ceviz https://www.cevizagaci.gen.tr/organik-ceviz.html Sun, 12 Aug 2018 23:43:28 +0000 Organik Ceviz; Ülkemizde ceviz üretimi ekonomik ve sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ceviz bir ürünün imalatında kullanılan faydalı bir besindir. Özellikle tatlı ve yemek sektöründe kullanılmakta olan Organik Ceviz; Ülkemizde ceviz üretimi ekonomik ve sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ceviz bir ürünün imalatında kullanılan faydalı bir besindir. Özellikle tatlı ve yemek sektöründe kullanılmakta olan ceviz, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilaç sanayinin gelişmesinde etkili olmuştur. Ayrıca çocukların çerez amaçlı tüketmiş olduğu ceviz sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde artık ağaçlardan çok fazla verim elde etmek amacıyla ve böceklerin etkisini azaltmak maksadıyla ilaçlamalar yapılmaktadır. Yapılan bu ilaçlamaların fazlalığı sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Ayrıca yapılan bu ilaçlamalardan kaynaklı olarak cevizlerin anatomik yapısının değiştiği gözlemlenmiştir. Bu ilaçlamalar yüzünden yetişkin cevizlerin tatlarının acı olduğu ve lezzetini yitirdiği anlaşılmıştır. Bu nedenlerle ülkemizde bir kısım üreticiler organik ceviz üretimine başlamıştır. Organik ceviz yetiştiricisi toprak ve ceviz fidanının yetiştirilmesinde hiçbir şekilde yapay bir ilaç türü kullanmamaktadır. Böylece yetişen ceviz fidanı sağlıklı bir şekilde ürünler vererek yaşam kalitesinin yükselmesini sağlamaktadır.

Organik Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Bir çok üretici artık organik olarak ceviz yetiştirmeye çalışmaktadır. Bunun için kesinlikle ne fidana ne de toprağa kimyasal bir ilaç türü serpilmemelidir. Organik ceviz yetiştiriciliği yapan kimse toprağa uygun ve verimli özellikte ceviz fidanı dikmelidir. Zamanında aşı, budama ve gübrelemesini yapmalıdır. Akabinde ceviz fidanı büyüyüp verim dönemine gelince, kesinlikle zararlı böceklere karşı ceviz fidanına kimyasal serpilmemelidir. Zaten organik ceviz yetiştiriciliğindeki temel amaç hiçbir kimyasal maddenin ağaç ve toprak yapısına verilmemesidir. Bu dönem içerisinde sadece ağacın ihtiyacı olan mineralleri sağlamak amacıyla doğal hayvan gübresi ağacın dibine dökülür. Yetişmesi tamamlanan cevizin meyveleri mevsiminde sirkelenerek toplanır. Ardından organik ceviz yetiştiricisi cevizlerin yeşil kabuğunu soyarak güneş önünde kurutmaya bırakarak organik ceviz yetiştiriciliğini sağlamış olur.

Organik Ceviz Yetiştiriciliği Faydaları

Hiçbir kimyasala maruz kalmaksızın yetiştirilen organik cevizler, ilaç kullanılmamasından dolayı oldukça sağlıklıdır. Ancak ilaç kullanılmadığından dolayı zararlı böceklerden kaynaklı olarak ceviz ağacı az verim verebilmektedir. Ancak organik ceviz fiyat noktasında, kimyasala maruz kalmış cevizlerin yaklaşık olarak 7-8 katı daha fazla fiyata satılmaktadır. Sağlığına düşkün olan kişiler özellikle organik ceviz tüketildiği gözlemlenmiştir. Üreticiye kazanç noktasında ciddi gelirler getiren organik ceviz hem lezzet bakımından hem de sağlık açısından oldukça faydaları bulunmaktadır. 

]]>
Ceviz Lekesi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-lekesi.html Mon, 13 Aug 2018 17:46:47 +0000 Ceviz lekesi: Sonbahar mevsiminde yetişen ve oldukça önemli bir besin kaynağı olan cevizin birçok faydası vardır.  Ceviz önemli bir besin kaynağıdır.  Yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun birçok vitamin i Ceviz lekesi: Sonbahar mevsiminde yetişen ve oldukça önemli bir besin kaynağı olan cevizin birçok faydası vardır.  Ceviz önemli bir besin kaynağıdır.  Yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun birçok vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.  Ayrıca yapısında bulunan omega-3 sayesinde kemik gelişimi ve eklemler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Hem lezzeti hem de görünümü ile oldukça önemli bir besindir. Sarı rengi ve yeşil kabuğu ile birçok derde derman olan cevizin kalp ve damar sağlığı,  romatizma ve sindirim için birçok faydası bulunmaktadır. Yağlı bir yapıya sahip olan cevizin normal ve düzenli olarak tüketildiğinde hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Ayrıca kilo problemi yaşayan kişilerin günde 3-4 tane yemesi sağlığı için oldukça uygundur. Fakat her besinde olduğu gibi fazla miktarda tüketildiği takdirde bazı sağlık sorunlarına hem de kilo problemine yol açabilir. 

Yeşil ceviz lekesi:

Oldukça lezzetli bir tadı olan ve yeşil kabuğu ile vazgeçilmez bir besindir. Yeni olgunlaşan ve henüz yeşil kabuğundan çıkmamış olan ceviz lekesinin çıkma ihtimali çok düşüktür. Özelikle ellerde koyu siyah ve kahverengi bir renk bırakan ellerin uzun bir süre bu şekilde kalacağını söylemeliyim. Ceviz lekesinin çabucak bulaşıp etrafa yayılıyor olması da bilinmesi gereken bir noktadır.  Bu yüzden size tavsiyem taze bir cevizi yeşil kabuklarından çıkarmak istiyorsanız mutlaka önceden önleminizi almalısınız. Cevizin yeşil kabuklarının içerisinde yağlı ve çok zor çıkan bir madde vardır. Bu maddeden dolayı da ceviz lekesi çok zor çıkmaktadır. Etrafa çabuk bulaşarak yayılan ceviz lekesinin ciltte uzun süre kalarak deriye işlemesi siyah lekelerin kalmasına neden olur.

Ceviz lekeleri nasıl çıkarılır: 

Ceviz lekesi kesinlikle çok zor çıkan bir lekedir. İnatçı bir leke olan ceviz lekesinin kesin bir yöntemi yoktur. Fakat size yapmanızı önerebileceğim birkaç yöntem söyleyebilirim. Ceviz ayıklama işleminden önce bir eldiven takmalısınız. Yoksa elinizde uzun bir süre geçmeyen ve kalıcı bir lekenin oluşmasına neden olur. Henüz yeni bulaşmış olan bu lekeyi çamaşır suyuna koyarak iyice bekletin. Ve üzerinizdeki kıyafetlere bulaşmaması için ya eski kıyafetlerinizi tercih edin ya da üzerinize bir önlük giyinin.
]]>
Hindistan Cevizi Nasıl Yenir https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-nasil-yenir.html Tue, 14 Aug 2018 11:41:32 +0000 Hindistan cevizi nasıl yenir, Hindistan cevizi meyve olarak tropik bölge meyvesi olması sebebi ile eskiden temin edilmesi daha zordu. Fakat artık pek çok manav ve markette kolay bulunan meyveler arasında. Ayrıca fiyat olara Hindistan cevizi nasıl yenir, Hindistan cevizi meyve olarak tropik bölge meyvesi olması sebebi ile eskiden temin edilmesi daha zordu. Fakat artık pek çok manav ve markette kolay bulunan meyveler arasında. Ayrıca fiyat olarak da normal meyveler kadar uygun. Taş gibi sert bir kabuğa sahip olan Hindistan cevizi tekniğini bilmeden kolay kolay açılacak bir meyve değil. Sağlık için faydaları oldukça fazla olan bu meyveyi hiç denemediyseniz mutlaka bir kere deneyin. Tadından dolayı keyifle tüketebileceğiniz hoş bir aromaya sahip. Tabi ki daha önce hiç tüketmediyseniz sert kabuklu olduğunu duymuş olmanız ve nasıl tüketileceğini bilmemeniz sebebi ile uzak duruyor olabilirsiniz. Hindistan cevizi nasıl yenir sorusunun cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hindistan cevizi nasıl yenir

Almış olduğunuz Hindistan cevizini mutlaka yıkayın. Hindistan cevizinin dış yüzeyi lifli bir tabakadan oluştuğu için kabuk kısmında zararlılar olabilir. Yıkama aşaması mikropların meyve kısmına geçmesini engelleyecektir. Ayrıca kabuğun üzerindeki fazlalıkları bir bıçak yardımı ile kazıdığınızda Hindistan cevizinin üst kısmında üç siyah delikli gözenekler göreceksiniz. Bu siyah üç gözenekten en büyük olanı tercih etmenizde fayda var. Büyük olan gözeneği, sert bir bıçağın ucu ile delin. En büyük gözenek en yumuşak olandır. Açmış olduğunuz bu delikten Hindistan cevizinin suyunu her hangi bir kaba kolaylıkla alabilirsiniz. Hindistan cevizinin suyunu boşalttıktan sonra sıra geldi meyve kısmına ulaşmaya.

Hindistan cevizinin meyvesine ulaşmak için yapmanız gereken şey, 1 gece derin dondurucu da bekletmek yada acil olarak kullanmaya ihtiyacınız var ise 180 derecelik fırında 15 dakika ısıtmak olmalı tercih sizin. Derin dondurucudan çıkardığınız Hindistan cevizinin üst kısmına bıçak yada et döveceği gibi sert bir alet yardımı ile sertçe vurun. Kolayca çatladığını göreceksiniz.

Eğer Hindistan cevizini yemek için fırınlama yöntemini tercih ettiyseniz fırından çıkardıktan sonra mutlaka soğutmanız gerekir. Soğuyan Hindistan cevizinin yine tepe kısmına sertçe vurarak kolayca açılmasını sağlayabilirsiniz. Kırmış olduğunuz Hindistan cevizinde beyaz meyvenin dış kısmında tekrar ince bir kahverengi tabaka ile karşılaşırsınız. Bıçakla kazıyarak bu tabakadan da kolayca kurtulup meyveye ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz parçalar halinde tüketebileceğiniz Hindistan cevizini başka şekillerde de yeme ihtimaliniz var. Meyve salatalarında, kek, kurabiye gibi tatlılarınızda, dondurmanın yanında, yada dilerseniz küçük parçalar halinde kurutarak çay şeklinde bile tüketebilirsiniz.  Hindistan cevizi meyvesini daha önce hiç tatmamış olanlar ilk yediklerinde biraz hayal kırıklığına uğrar. Ama alışınca baskın tadı ve aroması size keyif verecektir.

]]>
Balen Hindistan Cevizi Yağı https://www.cevizagaci.gen.tr/balen-hindistan-cevizi-yagi.html Tue, 14 Aug 2018 22:55:28 +0000 Balen Hindistan cevizi yağı, organik, saf bir üründür. Aktarlarda, eczanelerde ve internette satışı yapılmaktadır. Soğuk pres olarak hazırlanmıştır. E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Balen Hindistan cevizi yağı, organik, saf bir üründür. Aktarlarda, eczanelerde ve internette satışı yapılmaktadır. Soğuk pres olarak hazırlanmıştır. E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Balen Hindistan cevizi yağının kullanımı;

Balen Hindistan cevizi yağının cilde önemli faydaları bulunmaktadır. Cildin yağlı ve kuru olması önemli değildir. Her cilt tipine uygundur. Tüm ciltler gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Avucunuza mercimek tanesi kadar Hindistan cevizi alıp cildinize uygulayabilirsiniz. Kuru cilde sahip olan kişilerin ciltlerine uyguladıkları zaman ciltlerindeki hassaslığı giderecek, canlı ve parlaklık kazandıracaktır. Kırışıklıklar için de birebirdir. Göz çevresine hafif masajlar ile uygulandığında kısa zamanda sonuç alacaksınız. Aynı zamanda cilt lekelerine karşı da çok etkilidir. Ciltte meydana gelen kahverengi lekeleri kısa zamanda yok edecektir. Düzenli olarak 3 veya 4 ay kullanımdan sonra kahverengi lekeler kaybolacaktır. Aynı zamanda ellerin nemlenmesi için de kullanılmaktadır. Masaj yaparak uygulandığı zaman elleriniz yumuşacık ve pürüzsüz olacaktır.

Balen Hindistan cevizi yağını aynı zamanda vücutta meydana gelen doğum çatlaklarında da kullanılmaktadır. 6 ay düzenli olarak kullanıldığı zaman çok önemli sonuçlar vermektedir. Eğer doğum çatlakları oluşmadan kullanılırsa oluşmasını engelleyecektir. Eğer hamileliğin üçüncü ayından sonra her gün düzenli olarak cilde sürülüp sabaha kadar beklenmesi gerekir. Her gün kullanıldığı zaman çatlakların oluşumunu engelleyecek ve cildi pürüzsüzleştirecektir.

Kaşlarınız zayıf ve dökülüyor ise Balen Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Her gün düzenli olarak kaşlarınıza uygulayın ve sabaha kadar bekletin. Kısa zaman sonra kaşlarınızın beslendiğini ve uzadığını göreceksiniz.

Kirpiklere uygulandığı zaman kirpiklerin kısa zamanda beslendiği ve uzadığı gözlemlenmektedir. Her akşam bir miktar kulak çubuğu yardımı ile kirpiklere uygulanabilir ve sabaha kadar beklenir. Kısa zamanda farkı göreceksiniz.

Aynı zamanda dişler için de kullanılabilen güzel bir diş temizleyicidir. Eşit miktarda karbonat ve Balen Hindistan cevizi yağını karıştırarak dişlerinizi bu karışımla fırçalayabilirsiniz. Dişlerinizde bulunan sarı lekeler kısa zamanda yok olacak dişleriniz beyazlaşacaktır.
]]>
Pekan Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/pekan-cevizi.html Wed, 15 Aug 2018 04:07:34 +0000 Pekan cevizi: Anavatanı Amerika kıtası olan ve ülkemizde Akdeniz ve Güney Ege Bölgesinde yetişen pekan cevizi, diğer ceviz türlerine göre çok daha fazla antioksidan içermesi bakımından aranılan bir meyve türüdür. Maliyeti ol Pekan cevizi: Anavatanı Amerika kıtası olan ve ülkemizde Akdeniz ve Güney Ege Bölgesinde yetişen pekan cevizi, diğer ceviz türlerine göre çok daha fazla antioksidan içermesi bakımından aranılan bir meyve türüdür. Maliyeti oldukça yüksek olan pekan cevizi diğer cevizleri göre yapı olarak daha yassı ve düz bir görünüme sahiptir. Besleyici değeri oldukça yüksektir ve sindirimi kolay olması sayesinde vücutta oldukça kolay sindirilir.

Pekan cevizi kullanım alanları, 

Pekan cevizi en çok da çerez olarak tüketilmektedir. Ancak pasta ve keklere lezzet vermek için kullanılmakla beraber aynı zamanda reçel ve dondurma yapımında da kullanılan bu ceviz türünün yağı da oldukça değerli olduğu için eczacılık ve kozmetik alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Bununla beraber pekan cevizinin yaprakları serin ve güneş görmeyen bir yerde kurutulup infüzyon yapılarak da kullanılabilir. Ülkemizde son yıllarda pekan cevizi üretiminin önemli ölçüde artması ile beraber bu ceviz türünün kullanımı daha da yaygın hale gelmiştir Bu nedenle tüketiminin çeşitlendirilmesi gündemde olan bir konudur.

Pekan cevizi besin değerleri; 

100 gr pekan cevizinde, 130.0 IU A vitamini, 2.0 mg C vitamini, 0 kolesterol, 60 3.0 mg potasyum, 73.0 mg kalsiyum, 142.0 mg magnezyum, 2.4 mg demir, 189.0 mg fosfor, 0.9 mg niacin, 0.9 mg thiamin, 10.0 g protein, 13.3 karbonhidrat, 3.3 g şeker, 0.1 mg riboflavin, 6.72 doymuş yağ, 700 kalori, 1.5 gr lif içerir. 

Pekan cevizi faydaları; 
 • Oldukça güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan pekan cevizi, Bu özelliği sayesinde Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. 
 • Lif içeriğinin oldukça yüksek olması bakımından sindirim sistemi üzerinde oldukça faydaları bulunur. Mide asidini alıp midenin rahatlamasını sağlar.
 • Önemli ölçüde kalsiyum, potasyum, Magnezyum ile beraber kaliteli vitaminler içeren pekan cevizi, vejeteryan beslenme açısından oldukça önemlidir. 
 • Pekan cevizi faydaları arasında kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi de sayılabilir. Pekan cevizi içerisinde bulunan yağ asitleri faydalı yağlar arasında yer alduğI için damar tıkanıklığının önüne geçer. 
 • Protein ve mineral açısından zengin olması sayesinde diyet yapan kişiler için iyi bir besindir.
 • Pekan cevizi faydalarından biri de yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olması ile beraber romatizmal artritden kaynaklanan şikayetlerin azalmasına yardımcı olmasıdır. 
 • Pekan cevizi düzenli olarak tüketildiği takdirde kansere yakalanma olasılığını azaltmakla beraber kandaki şeker oranının normal düzeyde olmasını sağlar.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşünmekle beraber iyi kolesterol oranını yükseltir.
 • Alzheimer ve parkinson hastalığına karşı vücudunun korunmasını sağlayarak hücre hasarının önüne geçer. 
 • Cilt ve saç sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. 
 • Pekan cevizi iyi huylu prostat rahatsızlığında ortaya çıkacak belirtilerin azalmasında oldukça etkilidir.
]]>
Hindistan Cevizi Sütü Faydaları https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-sutu-faydalari.html Wed, 15 Aug 2018 17:35:25 +0000 Hindistan Cevizi Sütü Faydaları: En çokta Güney Asya'da yetişen hindistan cevizi, tüm dünyada tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Hindistan cevizi yalnızca meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra aynı zamanda yağı ve s Hindistan Cevizi Sütü Faydaları: En çokta Güney Asya'da yetişen hindistan cevizi, tüm dünyada tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Hindistan cevizi yalnızca meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra aynı zamanda yağı ve sütüde sağlık açısından birçok fayda sağlanması bakımından oldukça sık kullanılır. Kendine has hoş bir tadı ve mucizevi birçok etkiye sahip olan hindistan cevizi sütü, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi vücudun görevlerini yerine getirilebilmesi için oldukça gerekli olan mineraller içerir. Hindistan cevizi sütü faydaları bakımından tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Hindistan cevizi sütü içerisinde diyet lifleri ile beraber bulunan doğal şekerler ve elektrolitler vücutta organların çalışmasında oldukça büyük katkı sağlamasının yanı sıra içerisinde bulunan B1, B3, B5, B6, C, E vitamini ve demir sayesinde yüksek besleyici özelliğe sahiptir. Hindistan cevizi sütü hindistan cevizinin beyaz etli olan kısımlarının rendelenip bir miktar sıcak suyun içerisinde bekletilmesi ve daha sonra üst kısmında oluşan köpükler alınıp geriye kalan bölümünün temiz bir tülbent bezden süzülmesi ile elde edilebilir. 

Hindistan cevizi sütü faydaları;
 • Demir açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi sütü bu özelliği sayesinde kansızlık problemine iyi gelir. Hemoglobin oranının düzenlenmesine yardımcı olmakla beraber kanda demir oranının artmasını sağlayan hindistan cevizi sütü anemi hastaları açısından oldukça faydalıdır.
 • Hindistan cevizi sütü faydaları arasında kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olmazsı büyük bir önem taşır. Hindistan cevizi sütü nabız, kan basıncı ve kalbe giden oksijenin dengelenmesini sağlayarak kalp sağlığını korur. 
 • Hindistan cevizi sütü laktoz içermemesi bakımından laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir seçenektir. 
 • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan hindistan cevizi sütü faydaları arasında vücuda direnç vermesi, kas yorgunluğunu hafiflemesi yer alır.
 • Solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelen hindistan cevizi sütü nefes darlığı rahatsızlığına da faydalıdır. 
 • Hindistan cevizi sütü faydalarından biri de bu mucizevi sütün antibakteriyel ve antimikrobiyal etkisi sayesinde mantar ve egzama gibi bakteri hastalıklarının iyileşmesine katkı sağlamasıdır.
 • Laurik asit ve monolaurin içeren hindistan cevizi sütü içeriği sayesinde başka HIV olmak üzere bir çok ciddi hastalığa karşı oldukça etkilidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmesi, böbrek taşları oluşumunun engellenmesi ve böbreğin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olması da hindistan cevizi sütü faydaları arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Hindistan cevizi sütü vücutta oluşan şu kaybını ve elektrolitlerin vücuda yeniden kazandırılmasını sağlar. Elektrolit bakımından zengin ve oldukça hafif bir içecek olan hindistan cevizi sütü bu özelliğinden dolayı hamilelik döneminde yaşanan sabah kusmalarına iyi gelir.
 • Hindistan cevizi sütünün faydalarından bir diğeri ise, sindirim sistemini güçlendirerek hazımsızlığı giderilmesidir. Kabızlığa iyi gelen hindistan cevizi sütü metabolizmanın geliştirir.
 • 0 kolesterol içeren hindistan cevizi sütü faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması, kötü kolesterol seviyesini düşürüp iyi kolesterol seviyesini desteklemesi de sayılabilir.
]]>
Ceviz İçi Kabuğu https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-ici-kabugu.html Thu, 16 Aug 2018 06:22:58 +0000 Ceviz içi kabuğu doğal ilaç olarak kullanılabilen bitkisel kaynaklardan biridir. Çoğu kimse cevizin sadece içinin yararlı olduğunu düşünür ve sadece bu kısmını tüketir. Ama konunun uzmanları bunun yanlış olduğunu, cevi Ceviz içi kabuğu doğal ilaç olarak kullanılabilen bitkisel kaynaklardan biridir. Çoğu kimse cevizin sadece içinin yararlı olduğunu düşünür ve sadece bu kısmını tüketir. Ama konunun uzmanları bunun yanlış olduğunu, cevizin içi kadar dış kabuğunun ve iç kabuğunun son derece yararlı olduğunu belirtmektedirler. Makalede konu ile alakalı bilgiler bulacaksınız.

Ceviz içi kabuğu nasıl kullanılabilir

Cevizin iç kabukları içilerek balgam ve öksürme gibi sağlık sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bu doğal karışımı hazırlamak için bir miktar cevizin iç kabuklarını 1 fincan su içerinde 2 yada 3 dakika kaynatmanız yeterlidir. İlaç kullanmak istemiyorsanız mutlaka bu doğal yöntemden yararlanmanızı öneriyoruz. Kaynatma sonucunda elde edeceğiniz sıvının rengi aynı normalde içilen siyah çay gibidir. Zevkinize göre karışım demlendikten sonra dut kurusu ya da bal  kullanarak tatlandırabilir ve içebilirsiniz. Soğuk havalarda vazgeçemeyeceğiniz bu çayın hazırlanması son derece kolaydır. Bir kez faydasını gördünüz mü artık cevizlerdeki iç kabukları atmayacaksınız. Bu karışım sadece öksürük ve balgam problemi için değil aynı zamanda başka sağlık sorunları için de yararlıdır. Bazıları şunlardır;

 • İçeriğinde omega asidi bulunması nedeniyle vücut tarafından yağ yakımı gerçekleşmekte ve  iyi kolesterolün etkisiyle kalp damar sistemi için yararlıdır. Bu nedenle kolesterol sorunu olanlar sadece cevizin içini tüketmekle kalmamalı cevizi iç kabuklarından yapılan çayı da tüketmelidir.
 • Etkili bir yağ yakımı sağladığından göbek ve basen kısımlarında yağ birikimi olanlar bu çayı tüketebilir. Bu durumda olanlar arasında diyet yapan kişilerde bulunabilir. Rejim uygulamalarına karşın yeterli oranda vücut yağ yakmıyor ve bazı bölgesel yağ birikimi sorunu yaşıyorsanız ceviz içi kabuğu nimetinden yararlanmalısınız.

Yararlarını öğrendikten sonra cevizlerin iç kabuklarını atmamanız yararınıza olacaktır

]]>
Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kabugunun-saca-faydalari.html Thu, 16 Aug 2018 23:32:18 +0000 Ceviz kabuğunun saça faydaları; saymakla bitmez. Ceviz çok değerli bir bitkidir. Cevizin hem kendisi hem de kabuğu çok faydalıdır. Bu nedenle düzenli olarak ceviz tüketimi çok önemlidir. Cevizin kabuğundan hazırlanan karı Ceviz kabuğunun saça faydaları; saymakla bitmez. Ceviz çok değerli bir bitkidir. Cevizin hem kendisi hem de kabuğu çok faydalıdır. Bu nedenle düzenli olarak ceviz tüketimi çok önemlidir. Cevizin kabuğundan hazırlanan karışımlarda saç sağlığı açısından çok yararlıdır. Saç hem kadın hem de erkekler için dış görünüş acısından çok önemlidir. Saç insan fizyolojisi içerisinde en çok değişim geçiren uzuvlardan bir tanesidir. Bazen beyazlar, dökülür ya da cansız bir hal alabilir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek denenmedik şampuan bırakmayız. Oysaki doğal bazı uygulamalara sayesinde bu sorunlarla daha kolay mücadele edebiliriz. Böylece saçların doğal yapısı daha az zarar görmüş olur. Kadınların en büyük sorunu beyazlayan saçlardır. Erkekler ise beyaz saçı karizmanın bir parçası olarak görür. Onlarında saçla ilgili en büyük problemi saçlarının hızla dökülmesidir. Böylece olduklarından daha büyük görünmekten korkan erkekler bunun için saç ektirmeye kadar değişik tedbirlere başvurmaya başlarlar. Hatta bunun için çok ciddi maliyetlere bile katlanmak zorunda kalabilirler. 

Ceviz kabuğunun saça faydaları nelerdir
 • Bazı bayanlar saçın doğasının kimyasal bileşenlerden oluşan saç boyaları yerine kınayla boyamayı tercih edebilirler. Kına daha çok yıllar öncesinde bazı sorunları bulunan saçlar için kullanılırken artık saç bakımının yanı sıra beyaz kapatmak için de tercih edilmeye başlanmıştır. Evde hazırlanan kına malzemesinin içine ceviz kabuğu suyu ve ceviz yaprağı suyu ilave edilmektedir. 
 • Yine hem kadınlar hem de erkekler evde kendi saç boyalarını kendileri üretebilirler. Bunun için ceviz kabuğu gereklidir. Taze ceviz kabuğu kalıcı bir boya gibi cilde girer ve uzun süre çıkmaz. Bu nedenle ceviz kabuğuyla boya yapımında taze ceviz kabuğu kullanılır. Yaklaşık 10 adet taze ceviz kabuğunu havanda iyice ezin ve bir kenara alın. Aynı miktardaki ceviz yaprağını da ortalama 2 su bardağı suyla kaynatın. Üzerine daha önce dövülmüş ceviz kabuklarını ekleyip birkaç taşım kaynatın. Elde edilen karşımı soğutup süzün ve bir kavanoza koyun. Her gün düzenli olarak saçınıza sürün. Rengi saçınızı boyayacaktır. Derinize temas ettirmemeye çalışın. 
 • Ceviz kabuğu kullanılarak hazırlanan karışım sadece beyaz saçları kapatmaz. Aynı zamanda saçların beyazlamasının da hızını azaltır. 
 • Bazen boya, stres, vitamin eksikliği ya da çevre kirliliğine bağlı olarak saçlarınız eski doğallığını ve canlılığını kaybedebilir. Aslında bu dönem dönem yaşanabilecek bir sorundur. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için saçınızı ceviz kabuğuyla sürekli yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için saçlarınızın kötü olmasını beklemeyin.
 • Ceviz kabuğunun saça faydalarından sonuncusu da kepeklere ilişkindir. Özellikle yağlı saçlarda görülen kepek sorunundan ceviz kabuğu sayesinde kurtulabilirsiniz.
]]>
Hindistan Cevizi Kilo Aldırırmı https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-kilo-aldirirmi.html Fri, 17 Aug 2018 00:41:36 +0000 Hindistan Cevizi Kilo Aldırır mı, Protein ve aminoasit bakımından son derece zengin olan Hindistan cevizi oldukça kalorili bir meyvedir. Dolayısı ile Hindistan cevizinden almış olduğunuz kalori yakılmadığı sürece H Hindistan Cevizi Kilo Aldırır mı, Protein ve aminoasit bakımından son derece zengin olan Hindistan cevizi oldukça kalorili bir meyvedir. Dolayısı ile Hindistan cevizinden almış olduğunuz kalori yakılmadığı sürece Hindistan cevizi kilo aldırır. Hindistan cevizi tükettiğinizde yağ bakımından zengin bir beslenme yapmış olursunuz. Karbonhidrat ve şeker bakımından fakir olan Hindistan cevizi yağ bakımından zengindir. Hindistan cevizinde orta zincirli yağ asitleri bulunmaktadır. Peki bu orta zincirli yağ asitlerine sahip olan Hindistan cevizi kilo aldırır mı birlikte inceleyelim.

Hindistan cevizi kilo aldırır mı ne kadar tüketilmelidir

Tüm yağların içinde en fazla orta zincirli yağ asidi adı verilen MCT en fazla Hindistan cevizin de bulunmaktadır. Hindistan cevizinde bulunan yağ miktarının yaklaşık üçte ikisi orta zincirli yağ asididir. Hindistan cevizinin içerdiği yağ, doymuş yani katı bir yağdır. Ama sıcaklığa bağlı olarak 24 dereceden sonra erime özelliği gösterir. Dolayısı ile Hindistan cevizini fazla tükettiğinizde aşırı yağ ve pratein almış olursunuz. Eğer gerekli şekilde aldığınız kaloriyi harcamazsanız Hindistan cevizi kilo aldırır. 

Yaklaşık olarak 100 gram Hindistan cevizi tükettiğiniz zaman 355 kalori alırsınız. 100 gramlık bir yiyeceğe göre oldukça fazla bir kalori miktarı olduğu kesin. Bununda aşağı yukarı 35 gram kadarı yağdan oluşur. 

Hindistan cevizi tüketildiğinde kısa süre içerisinde doyurma özelliği olsa da az bir miktarda yenilmesine dikkat edilmelidir. Belki de kültürümüzde Hindistan cevizi tüketiminin fazla olmaması bakımından şanslıyız, ama yine de artık tüm marketlerde kolayca ulaşılabilme özelliğine sahip bu meyve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Ama yine de içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından az miktarda tüketilmesi gerekir. Çünkü pek çok faydayı içeriğinde barındırması sebebi ile bazı diyet programlarına bile dahil edilmektedir. Aldığınız enerjinin direk olarak hücrelere gönderilmesini sağlar. 

Az miktarda tüketilen Hindistan cevizinin karın yağlarını yakıcı etkisi olduğu bilinirken fazlası ise vücutta kilo alımına yönelik olarak çalışmaktadır.

]]>
Ceviz Mobilya https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-mobilya.html Fri, 17 Aug 2018 04:51:50 +0000 Ceviz Mobilya, yeni mobilyalar almaya karar verdiğimizde uzun süre araştırır, düşünür ve buna göre hareket ederiz. İlk mobilya alımımızda yaptığımız hataları tekrar etmemek için elimizden geleni yaparız. Eskiy Ceviz Mobilya, yeni mobilyalar almaya karar verdiğimizde uzun süre araştırır, düşünür ve buna göre hareket ederiz. İlk mobilya alımımızda yaptığımız hataları tekrar etmemek için elimizden geleni yaparız. Eskiye oranla kıyasladığımız zaman mobilya alış verişi için alternatiflerimiz de epeyce çoğaldı. Bu durum aslında hem iyi hem kötü. Bazen görsel olarak çok beğendiğimiz mobilyaların kalite içeriği çok düşük, kaliteli olanlar ise görsel açıdan hoşumuza gitmeyip zevklerimize hitap etmeyebiliyor. Yani mobilya alış verişi için maalesef zorlu bir süreç yaşanıyor. Ve ev ortamı insanı dinginleştiren, rahatlatan ve sığınılan bir yer olduğundan haklı olarak kolay karar veremiyoruz. Ceviz ağacı en sağlam ve esneme özelliği oldukça fazla olan ağaçlardan biridir. Dolayısı ile ceviz mobilya da aynı özellikleri taşıyacaktır.  

Ceviz mobilya özellikleri nelerdir 

Ceviz mobilya seçenlerin dikkat ettiği en önemli özellik uzun ömürlü dayanıklı ve kaliteli olmasından kaynaklıdır. Ceviz ağacı estetik tasarım yönünden çok değerlidir. Çünkü esneme durumundan dolayı istenilen şekle rahat girmektedir. Ceviz mobilyanın tek dezavantajı diğer mobilyalara oranla daha pahalı olmasıdır. Ama ceviz mobilya kalite ve görüntü itibari ile kendini direk belli eder.  Ceviz mobilyanın hiç modası geçmeyen trendler değişse bile yerini koruyan bir yapısı vardır. Çünkü ceviz mobilyanın bir de kullanıldıkça güzelleşme ve değerlenme özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca kaliteli mobilyadan anlayanlar çok iyi bilirler ki ceviz mobilya dekorasyona ayrı bir hava ve sıcaklık katar.

Ceviz ağacına şekil vermek ceviz mobilya üretmek titizlik, incelik ve ustalık gerektirir. Yılların tecrübesi ile şekillendirilmesi gereken bir ağaçtır. ceviz mobilya ile dekore edilen evler gayet şık, uyumlu ve tarzı olan evlerdir. Ayrıca ceviz mobilyanın verdiği sıcaklık size kendinizi iyi hissettirir. Ceviz ağacından imal edilen mobilya vernik ve cila tutması bakımından da oldukça fazla tercih edilmektedir.

Ceviz mobilya kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta  ceviz mobilyanızı ısı ve nemden korumaktan geçer. Ahşap mobilya insanlık tarihinin en eski zamanlarından bu yana en çok tercih edilen malzeme olma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da oldukça değerlidir. Ceviz mobilyanın değeri ise üzerindeki düzensiz karmaşık yapı ve doğal şekillerden kaynaklanır. Oldukça narin ve dekoratif bir üründür. Bundan dolayı ceviz mobilyalarınızı temizlerken son derece hassas davranmanız gerekir. 

Ceviz mobilya yaşayan bir mobilya olması sebebi ile, deterjan ve kimyasal içeren malzemeler ile kesinlikle temizlik yapılmamalıdır. Güneş ışınları, rutubet ve yüksek ısıya maruz bırakılmayacağı gibi yıllık bakım ve cilaları da düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü kolay çatlama özelliğine sahiptir.

]]>
Hindistan Cevizi Kaç Kalori https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-kac-kalori.html Fri, 17 Aug 2018 07:38:06 +0000 Hindistan cevizi kaç kalori: Hindistan cevizi vücuda faydaları ile bilinen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Vücudu  tok tutması ile bilinen hindistan cevizi kalorisi yüksek olan bir besindir. B grubu vitaminlerinin nered Hindistan cevizi kaç kalori: Hindistan cevizi vücuda faydaları ile bilinen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Vücudu  tok tutması ile bilinen hindistan cevizi kalorisi yüksek olan bir besindir. B grubu vitaminlerinin neredeyse tamamını bünyesinde barındıran hindistan cevizi potasyum, mangan, demir, bakır, folik asit ve lif açısından zengin bir meyvedir. Doymuş yağ oranı yüksek olan hindistan cevizi vücuda oldukça faydalı bir besindir. Özellikle yüksek lif içerdiği için sindirim sistemine iyi gelen hindistan cevizi sindirim sistemi hastalıklarının oluşmasına da engel olan bir besindir. Ayrıca kalorisi çok da düşük olmamasına rağmen diyet listelerinde sıkça yer alan bir meyvedir. Lif içeriğinin fazla olması bağırsakların daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağladığı için vücutta kilo verilmesine fayda sağlamaktadır. Ayrıca tokluk hissini fazlası ile yaşattığı için kişinin ara öğünlere ihtiyaç duymasını engellemektedir. Böylelikle kişinin daha fazla yeme isteğinin kaybolmasına fayda sağladığı için daha rahat bir şekilde kilo kontrolü sağlanabilmektedir. Ayrıca hindistan cevizi yaşlanma karşıtı olarak da bilinmektedir. Vücudun dinç kalmasını sağlayan ve vücut derisinin daha genç görünmesine fayda sağlayan hindistan cevizi beyin sağlığına da iyi gelmektedir. Beynin yaşlanmasını engelleyen, hafızayı genişleten ve çağımızın hastalığı olan alzheimer hastalığına karşı vücudu koruyan hindistan cevizi kaç kalori bir bakalım.

Hindistan cevizi kaç kalori diye araştırmak istendiğinde doğru sonuca ulaşmak için kişinin tükettiği hindistan cevizini gram hesabı olarak hesaplanmalıdır. Eğer bütün bir hindistan cevizi tüketildiğinde ise yine hindistan cevizinin büyüklük oranına göre kalori oranı değişmektedir. Doğru sonuç için porsiyon ve gram hesabından yola çıkarak kalori hesaplanması en doğru olandır.

Porsiyon ve gram hesabı ile hindistan cevizi kaç kalori inceleyelim:
 • 1 küçük porsiyon hindistan cevizinin 12 gram olduğu düşünüldüğünde ortalama 45 kalori olarak bilinmektedir.
 • Orta boy 1 porsiyon hindistan cevizinin ise 25 gram olduğu düşünüldüğünde ortalama 90 kalori olmaktadır.
 • Tam porsiyon hindistan cevizinin 50 gram olduğu düşünüldüğünde ise kalori oranı 180 e kadar yükselmektedir.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Maskesi https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-maskesi.html Fri, 17 Aug 2018 10:30:15 +0000 Hindistan ceviz yağı maskesi, kozmetik ürünler içinde bulunan ve sevilerek kullanılan faydalı yağ türüdür. Cilt bakım maskesi, saç bakım maskesi olarak bir çok alanda tercih edilir. Hindistan cevizi yağın içinde yağ a Hindistan ceviz yağı maskesi, kozmetik ürünler içinde bulunan ve sevilerek kullanılan faydalı yağ türüdür. Cilt bakım maskesi, saç bakım maskesi olarak bir çok alanda tercih edilir. Hindistan cevizi yağın içinde yağ asit miktarı fazla olduğu için sağlığa çok faydalıdır. Sabun, losyon, şampuan, krem gibi ürün içinde kullanılır. En önemli özelliği maske yapılan bölgenin kan dolaşımını hızlandırır. Hindistan cevizi yağın diğer tür yağdan ayıran diğer özelliği de antibakteriyel özelliğine sahip olduğu için yara ve mikrop oluşmasını engeller. Diğer yağlar arasında en çok tüketilen yağdır. Hindistan cevizi yağı maskesi vücut bakımında kullanıldığı için ve yağın içinde laurik asit olduğundan sürüldüğü yerde güzel koku oluşturur. Oluşan koku maske yapımında saatlerce kalsa bile kişiyi rahatsız etmez. Masaj salonlarında tercih edilen yağdır. Başka yağ ile karıştırılarak da maske yapılabilir. Hindistan cevizi yağ ile zeytinyağı birbirine karışım yapılabilir. İki yağ türü de maske için uygundur. Saç ve cilt bakım için sağlıklı olur. Maske yapılacağı bölge mutlaka temiz ılık su ile yıkanmalıdır. Yağ sürülecek bölgeye ovalayarak maske yapılmalıdır. 

Hindistan ceviz yağı maskesinin cilde faydası

Hindistan cevizi yağı ile cilde yapılan maske sağlık için faydalıdır. Cilde zarar vermez. Maske yapılmadan önce el ve yüz ılık su ile yıkanmalıdır. Hindistan cevizi yağı yüze ovalayarak sürülür. Yarım saat bekledikten sonra yıkanır. Zeytinyağı, susam yağı ile karışım yaparak da maske yapılabilir. Cilt için çok faydalı olur. Yüz kırışıklığını azaltır ve yüzü gerginleştirir. Yüzün gözeneklerini açar ve siyah noktayı temizler. Yüze ve dudak çevresine dolgunluk verir. Göz torbasını toparlar. Yüzdeki yarayı ve sivilceyi giderir. Yüze doğal parlaklık sağlar. Hindistan cevizi yağı güzel koktuğu için akşamdan maske yapılıp uyulur. Kişiyi rahatsız etmez. 1 gece yüzde kalan yağ cilde zarar vermez. Hindistan cevizi yağı içinde antibakteriyel özelliği olduğu için cildin sağlığını daima korur. Başka yağ ile karışım yapıldığı zaman ciltte en fazla 1 saat bekletilmelidir. Ilık su ile yüz temiz yıkanmalıdır.
]]>
Ceviz Kabuğu Suyu Diş Beyazlatma https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kabugu-suyu-dis-beyazlatma.html Fri, 17 Aug 2018 21:37:49 +0000 Ceviz kabuğu suyu diş beyazlatma; için de kullanılabilir. Ceviz Ülkemizde çok fazla yetiştirilen ve tüketilen bir bitkidir. Ceviz denilince pek çoğumuzun aklına tatlılar gelir. Tatlıyla o kadar bütünleşmiştir ki ayrı dü Ceviz kabuğu suyu diş beyazlatma; için de kullanılabilir. Ceviz Ülkemizde çok fazla yetiştirilen ve tüketilen bir bitkidir. Ceviz denilince pek çoğumuzun aklına tatlılar gelir. Tatlıyla o kadar bütünleşmiştir ki ayrı düşünmek işimize gelmez. Oysa ki ceviz her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken bir kuru yemiştir. Özellikle gebelerin ve gelişme çağındaki çocukların düzeni olarak yemesi gerekir. Cevizin sadece kendisinden değil ağacından, yapraklarından, hatta kabuklarından bile istifade edilir. Cevizin kabuğu dalındayken yeşil renklidir. Daha sonra kopartılarak kurutulur ve piyasa da kabuklu haliyle satışa sunulur. Eğer çevrenizde ceviz ağacı varsa taze olarak toplanacak cevizin kabuklarından da yararlanabilirsiniz. Taze ceviz kabuğu renk verdiği için saç beyazlarını kapatır. Daha çok fiziksel görünüm için kullanılan ceviz kabuğu aynı zamanda diş görüntüsü için de çok işe yarar.

Ceviz kabuğu suyu diş beyazlatmada nasıl kullanılır

Aslında ceviz kabuğunun diş beyazlatmada kullanılması çok basit bir uygulamadır. Taze cevizi bıçakla ortadan 2'ye bölün. Kabuğun iç kısmını dişlerinize tek tek sürtün. Taze ceviz kabuğunun renk verdiğini daha önce ifade etmiştik. Elinizi korumak için bir eldiven kullanabilirsiniz. Aksi takdirde tırnak ve parmaklarınız kararabilir. Yine aynı tehlike diş etleri için de söz konusudur. Diş etinize ve dudağınıza sürmemeye özen gösterin. Bu uygulamayı 15 günde bir yapmanız yeterli olacaktır. Böylece dişlerinizin kısa süre içerisinde ne kadar beyazladığını sizler de fark edeceksiniz. 
Ceviz kabuğunu suyu diş beyazlatmak için ayrıca şöyle de kullanılır. Ceviz kabuğu kaynatıp elde edilen karışımla dişlerinizi her gün 3 defa fırçalarsanız dişte oluşan tartarlardan kurtulabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken sadece dış kısımlarını değil iç kısımlarını da fırçalayın. Dişlerin iç kısmında daha fazla taş bulunduğunu unutmayın. 
]]>
Sibirya Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/sibirya-cevizi.html Sat, 18 Aug 2018 06:44:27 +0000 Sibirya cevizi, sibirya bölgesinde yetişen ceviz ağacıdır. Melezleme yolu ile ceviz fidanı elde edilir. Diğer adı ile altay cevizidir. Türkiye bölgesine sibirya cevizi fidanı yurtdışında ithali yapılır. Her bölgede kolaylıkla Sibirya cevizi, sibirya bölgesinde yetişen ceviz ağacıdır. Melezleme yolu ile ceviz fidanı elde edilir. Diğer adı ile altay cevizidir. Türkiye bölgesine sibirya cevizi fidanı yurtdışında ithali yapılır. Her bölgede kolaylıkla yetişen ceviz türüdür. Cevizin bakımı kolay olduğu için her alanda yetişmeye elverişlidir. İlkbahar ayında ceviz fidanın dikimi yapılır. Boyu en fazla 6 metreye kadar uzanır. Diğer cevizlere göre boyu çok kısadır. 45 derecelik iklim şartında yetişir. Sibirya cevizi don ve soğuk hava şartından etkilenmez. Bu özelliğinden dolayı cevize olan talep artmaktadır. Türkiye' nin genelinde don olayı yaşandığı için sibirya cevizi fidanı sürekli ithal edilir. Üreticinin bu sayede ürününün zarara uğraması engellenir. Tüplü ve fidan olarak cevizin dikimi yapılır. Meyvesi çok olan ceviz türüdür. Yaklaşık her dalda 7 tane meyvesi olur. Soğuk iklime dayanıklıdır. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde tüplü veya fidan olarak satışa sunulur. Rusya gibi soğuk ülkede yetişebilen ceviz türüdür. Ceviz dikildikten sonra mutlaka su verilmelidir. Sibirya cevizi içinde % 65 yağ oranı vardır. Diğer cevizlere göre yağ asiti fazladır. Son yıllarda hormonlu gıda ve donmuş gıda tüketimi arttığı için hastalıklar çoğalır. Uzmanlar bu gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtir. Bir avuç ceviz tüketimi diğer besinlere göre sağlığa faydalı etki oluşturur.

Sibirya cevizin sağlığa faydası

Sibirya cevizi diğer adıyla altay cevizi sağlık için faydalıdır. Diğer cevizlere göre antioksidan özelliği çok fazladır. Kronik hastalığa karşı koruma sağlar. Vücuda günlük enerji miktarı verir. Her türlü kanser riskini azaltır. Ceviz içinde magnezyum, lif, protein ve yüksek yağ olduğu için vücuda faydalı olur. Diyet yapan kişi için tokluk hissi sağlar. Sindirim sistemini çalıştırır. Kabızlığı önler. Dışkıyı yumuşatır. Kuruyemiş içinde en çok yağ içeren besindir. Ceviz yüksek enerji deposudur. Kan dolaşımını hızlandırır.
]]>
Alzheimer Hindistan Cevizi Yağı https://www.cevizagaci.gen.tr/alzheimer-hindistan-cevizi-yagi.html Sun, 19 Aug 2018 01:46:39 +0000 Alzheimer Hindistan Cevizi Yağı; Çağın hastalıklarından biri olan Alzheimer rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık problemidir. Alzheimer rahatsızlığı çeken kişilerde hafıza alanlarına fazla biriken proteinlerin, nöron Alzheimer Hindistan Cevizi Yağı; Çağın hastalıklarından biri olan Alzheimer rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık problemidir. Alzheimer rahatsızlığı çeken kişilerde hafıza alanlarına fazla biriken proteinlerin, nöronları etkilemesi sonrasında beyin hücrelerinin ölmesi ve küçülmesine neden olması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Yavaş yavaş beyin ölümü gerçekleşen hücrelerin zamanla fonksiyonunu yitirmesine neden olur. Hasar gören beyin hücrelerinden dolayı, hücrelerin kullanması amacıyla enerji üretimini sağlayan glukozu üretemez hale getirilmektedir. Alzheimer rahatsızlığı yaşayan kişiler glukozu kullanmamasından dolayı beyinsel fonksiyonlar yavaşlar ve unutkanlık, hatırlamama gibi problemler ortaya çıkar. Alzheimer Hindistan cevizi yağı ile tedavi edilir mi sorusu ülkemizde yaygın olarak sorulan sorular arasında yerini korumaktadır. Hindistan cevizi tropikal bir meyve olup, besin düzeyi oldukça yüksektir. Yapısında A,B1, B2, E ve K vitaminlerini oldukça fazla bulundurur. Ayrıca mineral bakımından oldukça zengin olup içerisinde Potasyum, Magnezyum, Demir gibi besin değeri yüksek elementler bulunmaktadır. İnsan sağlığı için besleyici olmakla birlikte yaşamsal fonksiyonların düzenli olarak çalışmasında oldukça etkilidir. Ayrıca yapısında bulunan vitamin ve elementler sayesinde insanların hastalanmasının önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra bir çok hastalığın tedavi edilmesinde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Alzheimer Hindistan Cevizi Yağı İle Tedavi Edilir Mi

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda Hindistan cevizinin hafızayı güçlendirici bir çok etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle ilaç sanayinde Hindistan cevizi yağı hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla oldukça fazla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı mucizevi bir özelliği sahip olmakla birlikte yapısında trigiliserit türü olan doymuş yağ bulunmaktadır. Ancak trigileserit yağların fazla tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hindistan cevizi yağı sağlık açısından oldukça faydalı olmasına rağmen Alzheimer üzerinde etkileri görülmemiştir. Alman ve Amerikalı doktorların birlikte yapmış olduğu uzun yıllar çalışmalar sonrasında Hindistan cevizi yağının bir çok hastalık üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak Alzheimer Hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmediği anlaşılmıştır. Bu nedenle beyinsel fonksiyonları kontrol etmek amacıyla Alzheimer rahatsızlığını gidermek için kesinlikle Hindistan cevizi yağı bilinçsizce kullanılmamalıdır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan Hindistan cevizi yağının, Alzheimer üzerinde etkili olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Alzheimer hastalarına bilinçsiz olarak bir besin verilmemesi gerekir. Uzman hekimlerin bildireceği ilaç tedavileri ile hasta tedavi edilmelidir. Ayrıca beklenmeyen bir durum halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

]]>
Fernor Ceviz Budama https://www.cevizagaci.gen.tr/fernor-ceviz-budama.html Sun, 19 Aug 2018 03:15:14 +0000 Fernor Ceviz Budama: Fernor ceviz türü, Amerikan menşeli ceviz fidanından sonra, dünya çapında çok fazla rağbet gören Fransız menşeli olan özellikle yan dallarında çok verimli bir ceviz türüdür. 750-1800 metrelik rakım Fernor Ceviz Budama: Fernor ceviz türü, Amerikan menşeli ceviz fidanından sonra, dünya çapında çok fazla rağbet gören Fransız menşeli olan özellikle yan dallarında çok verimli bir ceviz türüdür. 750-1800 metrelik rakımlarda dikilebilir olması, yerli ceviz türlerine göre çok fazla boylu olmaması ülkemizdeki ceviz yetiştiricilerinin de çok fazla tercih nedenidir. Fernor ceviz budama, ağaç gövdesinin gelişmesi, meyve veriminin olumlu veya olumsuz yönde etkilenmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Fernor Ceviz Budama Usulü: 

Normal şartlarda ceviz ağacının budama şekli, cevizden ayrı olan meyve ağaçları için yapılan budama usulünden biraz daha farklı olarak budanan ve fazla miktarda budama istemeyen bir meyve cinsidir. Ceviz ağacında her sene budanma olmaz. Her sene budanan ya da düzensiz olarak budama uygulanan ceviz ağacında meyve da verim düşüklüğü meydana gelir. Fernor ceviz budaması şekil budaması açısından bilhassa dikkat edilecek hususların başında Gelir. Bahçenin ilk kurulduğu zaman, yalnızca boyunlu olan gözlerin kesilmesi ile göz budaması yapılarak böyle bırakılır. Üçüncü senede fernor cevize budama ile şekil verilir. Fernor cevizi budanırken, mutlaka ağaçta bulunan kuru dallar alınmalı, budama sonucu yaralar macunla kapatılmalıdır. Ağaçta uç kuruması varsa, bu dalların sağlam yerlerinden kesilir. Yeni sürgün ucunda dişi çiçeklerin oluştuğu, erkek çiçeklerin ise önceki yılın sürgünlerin ucunda bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Budama yapılırken sürgün boyları 10- 30 santim arası olmalı, yan daldaki verimin artması için tepedeki tomurcuk alınmamalıdır.

]]>
1 Dönüme Kaç Ceviz Ağacı Dikilir https://www.cevizagaci.gen.tr/1-donume-kac-ceviz-agaci-dikilir.html Sun, 19 Aug 2018 04:50:04 +0000 1 Dönüme kaç ceviz ağacı dikilir: Ceviz ağacı geç yetişen ve geç meyve veren fakat uzun yıllar dayanabilen bir ağaçtır. Bağda bahçede yetiştirilebilen ceviz ağacı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız ve bir dönümün tama 1 Dönüme kaç ceviz ağacı dikilir: Ceviz ağacı geç yetişen ve geç meyve veren fakat uzun yıllar dayanabilen bir ağaçtır. Bağda bahçede yetiştirilebilen ceviz ağacı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız ve bir dönümün tamamını ceviz ağacı olarak düzenlemek istiyorsanız ceviz ağacının yetiştiğinde kapladığı eni ve boyu düşünmeniz gereklidir. Sık dikim ceviz ağacının ilerde verimsiz olmasına neden olabilir. Bu nedenle hesapların çok iyi yapılarak ceviz ağaçlarının yerleri belirlenmelidir. Ceviz ağaçları sulak yerleri seven ağaçlardır. Yetiştikleri dönemlerde dalları yanlara doğru çok geniş bir alana yayılır. Bununla birlikte ceviz ağacının boy uzunluklarıda oldukça yüksektir. 1 dönüme kaç ceviz ağacı dikilir diye hesap yapıldığında hesabın tam anlamıyla geleceğe yönelik yapılması gerekmektedir.

1 dönüme kaç ceviz ağacı dikilir kaba taslak düşünecek olursak ağaçlar arasında en az 4 metre boydan 5 metre ise yandan mesafe bırakılmalıdır. Ağaçlar arasındaki mesafeyi biraz daha arttırmak ceviz ağacının ilerde daha verimli olmasını sağlayacaktır. Bunun için genel olarak doğru olan uzunluk olarak 7 metre ağacın yan mesafesinin ise 5 metre olmasında fayda vardır. Ağaç dallarının ve köklerinin birbirine ulaşmaması ve rahat yetişmesi için ağaçlar arasında yeterli mesafe bırakılmalıdır.
 
Ceviz dikimi,

1 dönüme kaç ceviz ağacı dikilir sorusunun cevabını 7 metreye 5 metre olarak hesapladığımızda 30 ile 32 ceviz ağacına tekabül etmektedir. 1 dönümde yaklaşık 30-32 ceviz ağacının bulunması toprağın daha rahat olarak ceviz ağaçlarını beslemesine fayda sağlamaktadır. Bazı durumlarda hasatın fazla olması için dikim sırasında yanlış hesap yapılarak 1 dönüme yaklaşık 50 ceviz ağacı sığdırılmaya çalışılmaktadır. Bu hata hem hasatın daha az olmasına hemde cevizin büyüklük kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bazı durumlarda ceviz ağacının yetişmediği durumlarda görülmektedir. Bu nedenle 1 dönüme kaç ceviz ağacı dikilir sorusunun cevabı olarak en uygun olan 30 ceviz ağacıdır.
]]>
Hindistan Cevizi Kalori https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-kalori.html Mon, 20 Aug 2018 03:47:48 +0000 Hindistan cevizi kalori, palmiyegiller familyasından egzotik ve tropik bir meyve olan Hindistan cevizini eskiden sadece filmlerde görüp merak ederken artık ülkemizde pek çok market ve manav raflarından kolaylıkla, üsteli Hindistan cevizi kalori, palmiyegiller familyasından egzotik ve tropik bir meyve olan Hindistan cevizini eskiden sadece filmlerde görüp merak ederken artık ülkemizde pek çok market ve manav raflarından kolaylıkla, üstelik oldukça ekonomik bir fiyata temin edebiliyoruz. Hindistan cevizi, kahverengi lifli bir kabuk yapısına sahiptir. Yenilebilir kısmı iç kısmındadır. Kabuk açıldıktan sonraki iç kısımda Hindistan cevizinin suyu bulunmaktadır. Suyu pek çok vitamin ve mineral barındırır. Hindistan cevizini kırdığınızda mutlaka suyunu tüketin.

Hindistan cevizi kaç kaloridir

Hindistan cevizinin içeriğinde faydalı vitaminler ve minerallerin yanı sıra çok fazla miktarda doymamış yağ bulunmaktadır.  Hindistan cevizi kalorisin de fazla miktarda karbonhidrat ve protein de bulunur. Bu durumda Hindistan cevizi kalori bakımından çok zengindir. Dolayısı ile fazla miktarda tükettiğinizde fazlası ile kilo aldırma özelliğine sahip bir meyvedir. 

Hindistan cevizi kalori;

Hindistan cevizi 100 gramında 355 kalori içerir. İçeriğinde A, C, D, B6, B12 ve magnezyum, kalsiyum ve demir içeren Hindistan cevizi aynı zamanda lifli bir gıdadır. Hindistan cevizi kalori özelliği bakımından yüksek olmasına rağmen yine de faydalı içeriği nedeni ile diyet yapanlarda az miktarda tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir. Çünkü az miktarda tüketilen Hindistan cevizi sindirim ve boşaltım sistemini rahatlattığı için tüketilmesi gerekir.

Hindistan cevizi kalorisi içeriğindeki yağdan kaynaklanmasına rağmen bu doymamış yağ zararlı olmayıp kolay sindirilebilme özelliğine sahiptir.

Kurutulmuş haldeki Hindistan cevizi kalori açısından çok daha zengindir, çünkü kurutulmuş haldeki Hindistan cevizinde şeker özelliği de fazlasıyla artmaktadır.

Hindistan cevizi tüketmek istediğinizde 100 gram şeklinde ayarlamanız biraz zor olacağı için;

 • 1 kase Hindistan cevizi kalori; 285 kalori
 • 1 adet orta boy Hindistan cevizi; 1400 kalori içerir

Hindistan cevizi kalori değerini daha iyi anlayabilmeniz için 100 gram Hindistan cevizinin %80 kadarı yağ, %17'si karbonhidrat ve %3'üde proteinden oluşmaktadır.

]]>
Fernor Ceviz Bakımı https://www.cevizagaci.gen.tr/fernor-ceviz-bakimi.html Mon, 20 Aug 2018 08:39:34 +0000 Fernor Ceviz Bakımı: Fernor ceviz cinsi 750 -1800 rakımlarına dikilebilen, Fransız menşeli bir ceviz cinsidir. Amerikan menşeli cevizlerden sonra dünyanın her yerinde rağbet gören bir cinstir. Fernor ceviz bakımı ferno Fernor Ceviz Bakımı: Fernor ceviz cinsi 750 -1800 rakımlarına dikilebilen, Fransız menşeli bir ceviz cinsidir. Amerikan menşeli cevizlerden sonra dünyanın her yerinde rağbet gören bir cinstir. Fernor ceviz bakımı fernor fidanını dikmeden önce başlar, fidan dikiminden önce, fidan dikiminin yapılacağı yörede iklimin durumu öğrenilmeli, iklim şartları tutuyorsa, fernor fidanı dikilmelidir. Fernor ceviz fidanı ilkbahar geç donları ve sonbahar donlarına karşı dayanıklı bir tür olması nedeniyle genellikle 1000 metre üzerindeki rakımlı yerlere dikilen bir ceviz cinsidir.  Kış günleri görülebilen -25, -30 dereceye varan soğuklar, fernor ceviz ağacına zarar vermez. Ayrıca fernor cevizi için toprak analizi yaptırarak, fernorun toprak ihtiyacına uygun bir toprak yapısı oluşturulmalı, bununla beraber gerekiyorsa yüzey tesviyesi yapılmalıdır.

Fernor Ceviz Fidanı Dikim Sıklığı:

Fernor ceviz dikim aralığı chandler cevizi ile aynıdır. Genellikle ceviz fidanları 4×8 metre ve  5×7 metre aralık konularak dikilmesi fernor cevizi için uygun bir aralıktır. Fernor fidanından randımanı iyi olan ürünler almak istiyorsak, fernor için iyi planlanmış ve fernor ceviz bakımı yapılmış (budama isteği iyi karşılanmış, hastalıklara karşı tedbirler alınmış) ceviz bahçesinde bulunan 6-7 yaşındaki bir ağaçtan   20-22 kilo arasında ceviz verimi elde edilebilir.

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri: 

Fernor cevizinin tozlayıcıları olarak frenquette ve fernor ceviz cinsleridir. Kabuklu meyve ağırlığı ortalama 12 gr, iç ağırlığın oranı %49, iç ceviz ağırlığı ise ortalama 6 gram gelir. Fernor cevizin yağ oranı %51, protein oranı ise %20 civarıdır. Fernor cevizi bakım olarak çok özellik istemese de normal rutin bakımları yeterli olmaktadır. Bu bakımlar kısaca; sulama, fernorun budama isteği, hava şartları ya da komşu çevre bahçelerden oluşabilecek hastalıklara karşı ilaçlama yapılması, vs.

]]>
Ceviz Kökü https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-koku.html Tue, 21 Aug 2018 04:02:47 +0000 Ceviz Kökü: Ceviz; 2 ile 4 metre kadar derinliğe inebilen güçlü bir kök yapısına sahip bir bitkidir. Bundan dolayı toprak derinliği ceviz için önemli bir konu olup, derinliği düşük olduğu kesimlerde, ceviz yetiştiricili Ceviz Kökü: Ceviz; 2 ile 4 metre kadar derinliğe inebilen güçlü bir kök yapısına sahip bir bitkidir. Bundan dolayı toprak derinliği ceviz için önemli bir konu olup, derinliği düşük olduğu kesimlerde, ceviz yetiştiriciliği açısından problem yaşanabilmektedir. Yetiştiricilik adına sonraki zamanlarda sorunlarla karşılaşmamak ve ceviz kökünün iyi bir gelişme göstermesi için toprağın derinliği en az 2 metre olması geçirimsiz toprak katmanların olmaması, geçirgen bir yapısının olması gerekir.  Ayrıca ceviz yetiştiriciliği yapılması istenen bölgenin toprağında fazla alkalilik hali ile tuzluluk problemi olmaması istenir.

Ceviz Fidanı Dikimi: 

Ceviz yetiştiriciliğinde, daha çok fidandan üretim tercih edilmekte, tohumdan üretim çok fazla rağbet görmemektedir. Fidan dikimi aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Fidanların sökümü sırasında çok dikkatli davranılarak ceviz kökünün zarar görmemesi için özen gösterilmelidir. Ceviz dikimi esnasında fidanda bilhassa kök budaması yapılır. Fidan dikim çukurlarının en az 60- 70 santim genişlik ile 80- 100 santim derinlikte olmalıdır. Ceviz fidanlarının dikiminde dikkat edilecek bir husus ceviz kökü toprağa konulduğu zaman aşı noktalarının toprağın üstünde kalacak şekilde dikilmesi ve fidan çukurlarının üst toprak ile doldurulması gerekir. Fidan dikimden sonra fidanlara can suyu verilmeli, can suyunun ceviz köküne ulaştığına emin olunmalıdır. Ceviz fidanında ilk yıllar içinde, mahallin ve su kaynağı durumu göz önünde bulundurularak haftada 2 defa sulama yapılır. Sulama işinde, suyun etkili olarak ceviz köküne ulaşmasını sağlamak gerekir.

Ceviz Kökü Hastalığı: 

Ceviz kökünün bir takım hastalıkları vardır. Meşe kökü çürüğü ya da mantar kök çürüklüğü olarak bilinen ve armillaria mellea denilen topraktan kaynaklanan bir fungus tarafından oluşur. Bu fungus fidan kökü, kök boğazı ve gövdenin alt bölgelerinde infeksiyon yapar.  bu armillaria ile infekteli mücadelesi için toprakta ceviz bahçesi kurulmadan, koruyucu olarak önlem alınır, fungus infeksiyonuna direnç gösteren anaçlar kullanılır. 

]]>
Ceviz Rengi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-rengi.html Tue, 21 Aug 2018 07:55:41 +0000 Ceviz rengi: bir çok kişi tarafından sevilen renkler arasındadır. Ceviz rengi özellikle mobilya tasarımında çok daha sık bir şekilde kullanılmaktadır. Ceviz rengi 1990 lı yıllardan bu yana bir çok modern mobilya tasarımında Ceviz rengi: bir çok kişi tarafından sevilen renkler arasındadır. Ceviz rengi özellikle mobilya tasarımında çok daha sık bir şekilde kullanılmaktadır. Ceviz rengi 1990 lı yıllardan bu yana bir çok modern mobilya tasarımında kullanılmaktadır. Halkın çok sevdiği ve moda olarak yıllardır rövanşta kalabilen ceviz rengi bir çok renge uyum sağlayarak ev dekorlarında ferah bir ortam elde edilmesine fayda sağlamaktadır. Ceviz renginin ev döşemelerinde bu kadar kullanılma sebebi eve sıcak bir hava katmasıdır. Hem modern hem sıcak hemde ferah bir ortam elde edildiği düşünüldüğü için ceviz rengi hemen hemen her evde tercih edilmektedir. Ceviz rengi çok eski dönemlerde kullanılan sonra bir süre ara verilen ve başka renklere yönelme gerçekleştikten sonra tekrar mobilya modasında büyük çıkış yapan ceviz rengi bir çok renge uyum sağlayarak evlerde kullanılmaktadır. Ceviz rengi mobilyadaki devamlı olarak tozlu görünümü de saklayan bir renk olduğu için evin bir çok odasında farklı renklerle kombinler yapılarak kullanılmaktadır. mutfağa, salona, oturma odasına, yatak odasına ve hatta çocuk odasına bile kullanılan ve tasarıma göre bazen ağır bir hava sergileyen bazen ise spor ve sıcak bir hava oluşumunun ev içinde var olmasını sağlayan ceviz rengini sizde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Ceviz renginin ev tasarımlarında uyum içinde kullanıldığı renkler: 
 • Ceviz renginin en çok uyum sağladığı renk krem rengidir.
 • Ceviz renginin uyum sağladığı bir diğer renk ise beyazdır.
 • Son yıllarda ceviz rengi turkuaz mavisi ile de büyük uyum sağlayarak bir çok kişinin salon ve oturma odalarında kullanılmıştır.
 • Ceviz rengi kız çocuk odalarında mor renk eşliğinde kullanılmaktadır.
 • Son yıllarda ceviz rengine uyumu oldukça beğenilen canlı sarı da bir çok evin tasarımında kullanılmaktadır.
]]>
Çetnır Ceviz Bakımı https://www.cevizagaci.gen.tr/cetnir-ceviz-bakimi.html Wed, 22 Aug 2018 02:41:58 +0000 Çetnır ceviz bakımı, oldukça önem verilmesi gereken ceviz ağaçları türlerindendir. Her yıl düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Bu ceviz fidanına senenin her ayında ayrı bir bakım yapılması gerekmektedi Çetnır ceviz bakımı, oldukça önem verilmesi gereken ceviz ağaçları türlerindendir. Her yıl düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Bu ceviz fidanına senenin her ayında ayrı bir bakım yapılması gerekmektedir. Yapılan bu bakımlar ceviz ağacının sağlığını koruyacak ve meyve üretimi arttıracaktır. Ceviz ağacının sağlığı için ve daha kaliteli bir meyve verimi için gerekli olan bakımların tamamının doğru ve eksiksiz bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bu ceviz fidanı toprağa dikilirken açık köklü ise sonbahar mevsiminde ve ilkbahar mevsiminde dikimi yapılır. Eğer ceviz fidanı tüplü ise yılın her ayında dikimi yapabilmektedir.

Çetnır ceviz bakımı
 • Bu ceviz fidanının bakımında Mart ve Nisan aylarında yapılması gereken bazı işlemler vardır. Ceviz fidanı toprağı dikilmeden önce toprağın özellikleri teşhis edilmeli ve dikimi yapılmalıdır
 • Mart ve Nisan aylarında çeşitli hastalıkların fidana bulaşması daha kolaydır. Bu nedenden dolayı hastalıkların oluşmasını sebep olacak unsurları ortadan kaldırmalı ve gerekli olan ilaçlamalar yapılmalıdır.Ayrıca bu dönemde bordo bulamacı uygulaması yapılması gerekmektedir
 • Haziran ayı çeşitli hastalıkların en fazla görüldüğü aylardan biridir. Bu ayda meyveler hızlı bir şekilde büyümekte ve irileşmektedir. Meyveye giren hastalıklar, meyvenin büyümesine ve gelişmesine zarar verir, yaprak ve ağaç gövdesinde çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için gerekli olan ilaçlama ve sulama oldukça önemli bir yapıya sahiptir.
 • Ağustos ayında yağışların azalması ile birlikte ceviz fidanı su ihtiyacı artacaktır. Bu mevsimde cevize verilecek su, meyveleri büyütmek veya olgunlaştırmak için önemli bir bakım işlemlerindendir. Ayrıca Ağustos ayında verilen suyun ağacın gövdesini ve kökünü kurumamasını yardımcı olacak ve kış sezonuna güçlü bir şekilde girmesi için faydalı olacaktır
 • Sulama işlemi Ağustos ayında haftada 2 kez olarak yapılmaktadır. Ceviz fidanı köküne 2 ile 3 saat boyunca su verilmesi gereklidir.
 • Temmuz ayında toprağa düşen yağış miktarı azalacağından ceviz ağacının bol miktarda suya ihtiyacı olacaktır. Bu aylarda yeterli ve düzenli sulama oldukça önemlidir. Temmuz ayında verilecek su, meyveleri büyütmek ve olgunlaştırmak açısından önemli bir yapıya sahiptir. Bu aylarda sulama işlemi haftada 2 kez yapılmalıdır.
 • Ağustos ayında sulama işleminin azaltılması gerekmektedir. Eğer ceviz fidan dikeceksin tüplü fidanlar dikim için tercih edilmelidir. 
 • Eylül ayında ise sulama işlemi tamamen bitirilmelidir. Eğer bu mevsimde kuraklık aşırı derecede ise ağacın gövdesini kuruyacak miktarda su verilebilir. Ayrıca bu ayda ceviz ağacının meyve hasadı yapılır. Hasat yapılırken dallara zarar vermeden ve kırmadan dikkatli bir şekilde gerekli olan meyve alımı yapılmalıdır.
 • Ekim ayında dökülen ceviz yapraklarının çeşitli ağaç hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Bu tür hastalıkların görünmemesi için ceviz yapraklarının toplanarak yapılması gerekmektedir. Ceviz ağacında kuru dallar var ise budanmalı ve fidan dikimi yapılacak Tüp fidan dikimi uygulanmalıdır.
 • Bu ceviz fidanında budama oldukça önemlidir. Budama işlemi ağacın büyüklüğüne ve dikim sıklığına göre değişiklikler göstermektedir. Budama işleminde en önemli unsur ise dalların güneş gelmesini sağlamak ve birbirleri ile temas etmesini önlemektir.
Çetnır ceviz bakımı diğer ceviz türlerinden daha zahmetli ve daha fazla uğraş istemektedir. Dikim yapılacak ceviz fidanının bölge koşullarına ve toprak yapısına dikkat edilerek uygulanması gerekmektedir. Dikilmiş olan arazi rüzgar alıyor ise fidanlar hereket ile bağlanmalıdır.
]]>
Chandler Ceviz Dikim Aralığı https://www.cevizagaci.gen.tr/chandler-ceviz-dikim-araligi.html Wed, 22 Aug 2018 17:26:02 +0000 Chandler ceviz dikim aralığı, Normal şartlada ceviz ağaçları 1-3 yıl arasında verime yatarken chandler ceviz, dikildiği ilk yıldan itibaren ürün vermeye başlayan bir ceviz türüdür. Melez bir ceviz türü olan cha Chandler ceviz dikim aralığı, Normal şartlada ceviz ağaçları 1-3 yıl arasında verime yatarken chandler ceviz, dikildiği ilk yıldan itibaren ürün vermeye başlayan bir ceviz türüdür. Melez bir ceviz türü olan chandler ceviz, geç yapraklanan, yüksek verimli ve yarı dik büyüme özelliğine sahip olan kaliteli beyaz bir iç veren ceviz türlerinden biridir. Chandler ceviz türü seçtiğinizde dikim yapacağınız yerin özelliklerini mutlaka belirlemeniz gerekir. Ülkemizde bulunan toprakların killi ve kireçli bir özellik göstermesi nedeni ile toprağın çok iyi etüd ve ıslah edilmesi chandler ceviz dikiminde çok önemlidir. Chandler ceviz dikim aralığı belirlenmeden önce dikkat etmeniz gereken temel hususlar bulunur. Chandler ceviz dikim aralığı ve önemli detaylara birlikte göz atalım.  

Chandler ceviz dikim aralığı nasıl olmalı ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Ceviz ağaçlarında dikim aralığının belirlenmesi arazinin verimi ve meyli, ürünün çeşidi ve verim şeklini etkileyen unsurlar arasındadır. Chandler ceviz fidanı oldukça büyük bir taç oluşturması sebebi ile dikim mesafelerinin geniş bırakılması gerekir.

Chandler ceviz dikim aralığı belirlenmeden önce, ağaç köklerinin ulaşabildiği fizyolojik derinlik belirlenmelidir. Daha sonra mutlak derinliği yani toprağın en üst katmanından ana kayaya kadar olan derinliği belirledikten sonra chandler ceviz dikim aralığını belirlemeniz ürünün verimi açısından en üst düzeyde fayda sağlar.

Chandler ceviz dikim aralığı belirlemeniz, drenajın iyileştirilmesini sağlayarak topraktaki su ve hava dengesinin verimli olmasını, ve köklerin yeterli derece de besin almasını sağlar. Ayrıca topraktaki biyolojik faaliyetler fazlasıyla artar.

Chandler cevizde dikim aralığı, yan dal verimini sağlayarak daha çok ürün elde edilmesini ve  budama da ise müşterek budama özelliği sağlayarak zaman ve masraf kaybını engeller.

Chandler ceviz dikim aralığın da Fransız orjinli modern çit dikim sistemi uygulanmaktadır. Bu uygulamaya göre; çit dikim sisteminin özelliği dekar başına şeklinde olmasıdır. Daha kolay anlaşılabilmesi için ;

 • Yani 4 metreye 8 metre aralığında bir dekarlık alan için yaklaşık 30 adet chandler ceviz fidanı dikilebilir. Bu durumda 10 dekarlık bir alana 310-320 adet chandler ceviz fidanı dikilebilir. Chandler ceviz dikim aralığı için sıra arası mesafenin yarısı fidan arası mesafeyi oluşturmaktadır.
 • Örneğin 7x3.5 metre dikim aralığında 1 dekar için 40 adet chandler ceviz fidanı dikilebilir.


  

]]>
Cevizin Kilosu https://www.cevizagaci.gen.tr/cevizin-kilosu.html Thu, 23 Aug 2018 11:22:19 +0000 Cevizin kilosu kafa karıştırıyor. Ceviz deyip geçmemek lazım çünkü 10 TL'ye de ceviz var 70 TL'ye de ceviz var. Peki fiyatlar arasındaki bu uçurumun sebebi ne Ceviz tüketimi gün geçtikçe artıyor ve yerli ceviz tüketiciye Cevizin kilosu kafa karıştırıyor. Ceviz deyip geçmemek lazım çünkü 10 TL'ye de ceviz var 70 TL'ye de ceviz var. Peki fiyatlar arasındaki bu uçurumun sebebi ne Ceviz tüketimi gün geçtikçe artıyor ve yerli ceviz tüketiciye yetişmiyor bu yüzden ceviz ithalatı yapıyoruz. Bugünler de Ukrayna'dan ve Moldovya'dan ceviz ithalatı yapılıyor ve bu ithalatı yapılan cevizlerin kilosu kabuklu şekilde 10 TL civarında.  iç cevizin kilosu ise 32 TL ile 22 TL arasında kırıntı payına göre değişmekte.  

2015 senesinde Türkiye'de

190 bin ton ceviz üretimi yapıldı. talep karşılanamadı bu yüzden 40 bin tona yakın ceviz ithal edildi. tahmini 10 sene önceleri 125 bin ton ceviz üretimi yapılıyordu bugünlerde bu sayı 190 bin tona yükseldi ancak talep arttı ve üretim talebi karşılamaz hale geldi bu yüzden ithalat yapılmak zorunda kalındı. Türkiye ceviz üretimi sıralamasında Amerika ve Çin'den sonra dünya sıralamasında üçüncü sırada bulunmakta ancak bu üretim daha iç talebi bile karşılamakta yetersiz kalmaktadır. bu yüzden cevizin kilosunun fiyatı her geçen gün artmakta. Marketlerde kabuklu cevizin kilosu 20 TL, iç cevizin kilosu 50 TL. İç cevizin kilosu kuruyemişçilerde ise 70 TL'ye kadar yükselmiş durumda. 

Türkiye'de ağaç başına ceviz üretimi 

Ortalama 33-37 kilo civarındadır. Aşılı ceviz fidanlarında verim aşısız ceviz fidanlarına göre %50 daha fazla. Aşırı cevizler ise 4 yaşından sonra üretim vermeye başlamaktadır. Bu dönemde ceviz üretimi yapmak karlı bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Çünkü üretim artmasına rağmen halen talep karşılanamamaktadır. Hem yatırımcı için hemde tüketicinin rahat bir nefes alabilmesi için yani cevizin kilosunun fiyatının düşmesi için ceviz üretiminin artması gerekmektedir. Çünkü ülkemizde üretilen ceviz kalitesi oldukça fazladır.
]]>
Ceviz Bağı https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-bagi.html Fri, 24 Aug 2018 03:47:22 +0000 Ceviz bağı, her türlü kalın iplerin veya halat ucunun açılmaması için birbirine bağlanan düğümün adına denir. Halat ucunu birbirine tutturmak için birbirine bağlanan şekildir. Halat ipi sert olduğu için birbirine sarılma Ceviz bağı, her türlü kalın iplerin veya halat ucunun açılmaması için birbirine bağlanan düğümün adına denir. Halat ucunu birbirine tutturmak için birbirine bağlanan şekildir. Halat ipi sert olduğu için birbirine sarılma anında açılmaya başlar. Halat ipi çok kalın olduğu için açılmaması mümkün değildir. Ucun açılmasını önlemek için düğüm yapılır. Halatın ucu birbirine sarılarak ceviz bağı düğümü atılır. Ceviz bağı düğümünü bilmeyen kişiler halat ucunu birbirine yapıştırabilir. Halat düğümü yapılacak uç kısmı kısa ise iki uç birbirine dikilebilir. Halat birbirinden ayrılmadan olan top şekline düğüm adı verilir. Halat örülmesi biteceği zaman ucu mutlaka fazla bırakılmalıdır. Halat ucunun uzun bırakılması rahat düğümün atılmasını sağlar. Kısa bırakılan uca ceviz bağı düğümün atılması zor olur ve daha sonra açılabilir. 

Ceviz bağın önemi

Halk arasında çok kullanılan düğüm şeklidir. Halatın ucunu bağlamada kullanıldığı için ucun açılmasını önler. Güzel görüntü sağlar. Kolay ve pratik olarak atılan düğüm şeklidir. Halatın kollarının birbirinden ayrılıp açılmasını önler. Ceviz bağı yapılan yerde kol ipinin kenardan ve aradan kaçmasını engeller. Ceviz bağı düğümü atılması halatın ucunu sağlamlaştırır. Halatı tutmada kolaylık sağlar. Halatın bağlandığı yerde sağlam ve güçlük etkisi oluşturur. 
]]>
Ceviz Yaprağı Çayı https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-yapragi-cayi.html Fri, 24 Aug 2018 08:21:52 +0000 Ceviz yaprağı çayı, Ceviz kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Bu nedenle yazın elde edilen ceviz yaprakları çay olarak kullanılır. Yaprakları türlerine göre kenarları tırtıklı veya düz olabilir. Ceviz Yapr
Ceviz yaprağı çayı, Ceviz kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Bu nedenle yazın elde edilen ceviz yaprakları çay olarak kullanılır. Yaprakları türlerine göre kenarları tırtıklı veya düz olabilir. Ceviz Yaprağı Çayı bu yapraklardan yapılır. Ceviz ağacının gövdesinden yaprağına kadar her yeri insan yaşamının belli yerlerinde kendine yer bulur. Yaprakları da çay olarak tüketilir. Ceviz ağacının boyu 30 metreye kadar çıkabilir. Gövdesi kalın ve gri renklidir. Cevizin anavatanı İran olarak bilinmektedir. Ceviz ağacının kabuğu, meyvesi, yaprağı ilaç sanayiinde halen kullanılmaktadır. 

Ceviz yaprağının içeriği,

Başta omega 3 yağ asitleri olmak üzere A, K ve E vitamini ile riboflavin, tiamin, folik asit, amino asit, magnezyum, potasyum, çinko, mangan, alüminyum, fosfor, krom, flor, nikel ve iyot bulunur. Bunlardan başka az miktarda değişik içerikler bulunur. Ceviz yapraklarından çay yapıldığında içeriğinde bulunan alkaloidler, C, E vitaminleri ile karoten çay içine kendini bırakır. Bunlar insanın sağlıklı yaşamı için gerekli mineral ve vitaminlerdir. 

Ceviz yaprağı çayının faydaları,

Ceviz yaprağı çayının insan anatomisi için gerekli olan bir dizi vitamin ve minerallere sahip olduğu, hastalıklara şifa olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalara göre elde edilen ceviz yaprağı çayı kanı temizler ve metabolizmayı normal seviyelere çektiği görülmüştür. Ceviz yaprağı çayı biraz acıdır. İçerken biraz şeker kullanabilirsiniz. Bu çay bütün organların çalışmasına etki eder fakat üst üste on günden fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. 

Bağırsak parazitleri için oldukça etkilidir, mide ve bağırsakları temizleyerek müsil etkisi yapar. Bu etkinin sürekli olmaması için çay içmeyi abartmamak gerekir. İçeriğinde bulunan antibiyotik etkisi yaraların çabuk kapanmasına, deri yüzeyinin parlamasına neden olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, gut hastalığına iyi gelir, kan şekerini ve kolesterolü normal seviyelere çeker. Bunlardan başka romatizmal hastalıklar, yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda güç vererek hastanın kendini iyi hissetmesini sağlar.

Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır

Çay yapılacak ceviz yaprakları Haziran ayında toplanır ve gölge de mümkünse nemsiz ortamda kurutulur. Her çay yapılacağı zaman bir çorba kaşığı kadar yaprak ufalanır. Bir su bardağı demlik içine koyduğumuz su kaynadıktan sonra içine bir çorba kaşığı kuru ceviz yaprağı konulur. Ocağın altı kapatılarak on dakika demlenmesi beklenir. Aç karna içildiğinde kilo verdirici etkisi vardır. Fakat gerekli olan vitaminler vücuda alınmış olur. 

Bir başka tarif ise kurutulmuş iki çay kaşığı ceviz yaprağı demlik içinde bir bardak su içine bırakılır. Beş dakika kaynadıktan sonra çay süzülerek tüketilebilir. Bu tüketim günlük iki üç fincan olabilir. Ceviz yaprağı çayı biraz ılık hale geldikten sonra gözler yıkanırsa göz şişliklerini azaltacaktır. Ayrıca bu çay ile ağız gargarası yaparak ağız kokuları ve ağız içi yaraların iyileşmesine faydası olacaktır.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Gratis https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-gratis.html Fri, 24 Aug 2018 19:50:13 +0000 Hindistan Cevizi Yağı Gratis; Hindistan cevizi yağı herkesin evinde olmalı. %100 doğal içeriği ile size güvenli bir kullanım alanı sağlar. Özellik paraben ve parfüm gibi zararlı maddeleri içermemesi almak için en büyük Hindistan Cevizi Yağı Gratis; Hindistan cevizi yağı herkesin evinde olmalı. %100 doğal içeriği ile size güvenli bir kullanım alanı sağlar. Özellik paraben ve parfüm gibi zararlı maddeleri içermemesi almak için en büyük sebebimiz.

Işıksız ve kuru ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Oda sıcaklığının üzerinde sıvı halde bulunur, oda sıcaklığının altında ise katı halde bulunur. Buzdolabında saklama gereksinimi yoktur.

Hindistan Cevizi Yağı Gratis Kullanım Alanları;
 • Banyodan sonra vücut nemlendirmede kullanılabilir.
 • Dudak bakımında ve nemlendirmesinde kullanılabilir.
 • Göz altı ve çevresi bakımınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz.
 • Zor ve kalıcı ve makyajları bile tek seferde çıkarabilir. Özellikle göz bölgesi için çok etkili ve sağlıklı bir yöntemdir.
 • Vücut çatlaklarında güvenle kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda çatlak görünümünü hafiflettiği kaydedilmiştir.
 • El ve ayak bakımınızda kullanabilirsiniz. Yine topuk çatlaklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kirpik ve kaşlarınızda kullanabilirsiniz.
 • Topuk dirsek gibi kuru bölgeleri nemlendirebilirsiniz.
 • Saç bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Özellikle yıpranmış saçları onardığı ve güzel bir koku bıraktığı gözlemlenmiştir.
 • Saç şekillendirmede kullanabilirsiniz.
 • Saç buklelernizi belirginleştirmek için kullanabilirsiniz.
 • Ağız kokusu giderici olarak kullanabilirsiniz.
 • Makyaj fırçanızı temizlemek için kullanabilirsiniz.
 • Diş macunu olarak kullanabilirsiniz. Ve diş beyazlatıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Tıraş köpüğü olarak kullanabilirsiniz.
 • Güneş yanıklarınızı dinlendirmek için kullanabilirsiniz.
 • Bebeklerde pişik kremi olarak kullanabilirsiniz.
 • Bebeklerin başlarındaki konakları yumuşatmak için kullanabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağını elma sirkesi ile karıştırıp bitlerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.
 • Saman nezlesini hafifletmek için burun deliklerinize sürebilirsiniz.
 • Ayakları hindistan cevizi yağı ile ovarsanız temiz ve kokusuz kalmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağına yağına biraz ökaliptus ve mentol ekleyerek sırtınıza sürdüğünüzde, tıkanıklarınızın giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Yemeklerinizde yağ olarak bile kullanabilirsiniz.
 • Yine salata ve keklerinizde güzel kokulu bir esans olarak kullanabilirsiniz.
 • Acı ve ağrı azaltıcı krem olarak kullanabilirsiniz.
 • Böcek ısırıklarına iyi gelip acısını azaltır.
 • Kesikler ve yırtıklar üzerine uygulandığında bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.
 • Su ile seyreltilerek içildiğinde iyi kolestrolu yükseltir.
 • Vücut direncini arttırır. Vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Yine suyla seyreltilerek kullanımında metabolizmayı hızlandırır.
 • Tırnak etlerinizi yumuşatmak için kullanabilirsiniz.
 • Vücudunuza sürerek ferah bir koku sağlayabilirsiniz.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Çatlak https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-catlak.html Sat, 25 Aug 2018 16:51:37 +0000 Hindistan cevizi yağı çatlak; bitkisel yağların birçok mucizesi olduğunu biliyoruz. Özellikle kadınların en büyük sorunu olan ve kalça bölgesinde sıklıkla görülen çatlak sorununa hindistan cevizi yağı oldukça faydal Hindistan cevizi yağı çatlak; bitkisel yağların birçok mucizesi olduğunu biliyoruz. Özellikle kadınların en büyük sorunu olan ve kalça bölgesinde sıklıkla görülen çatlak sorununa hindistan cevizi yağı oldukça faydalı olmaktadır. Çatlaklar birçok kişinin sorunlarından birisi. Hamilelik döneminde, kilo alıp verdiğiniz dönemde her bireyin vücudunda çatlak oluşumuna rastlanmaktadır. Çatlaklar genellikle karın, göğüs, kalça ve bacak gibi bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden bu bölgelerin esnek olması çatlak oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır. Vücudun esnemesine yardımcı olan şeylerden biride yağlardır. Özellikle yeni oluşan çatlaklara iyi gelen ve çatlak oluşumunu engelleyen hindistan yağıda bu yağlardan en iyisidir. Hindistan cevizi yağı kollajen ve elastin tabakasının güçlenmesine yardımcı oluyor. İçinde bulundurduğu a,b,c ve e vitaminleri bulundurmaktadır. Bu vitaminlerde cildi diri olmasına ve esnek olmasına yardımcı oluyor. Bireyin dengeli beslenmesi ve bol su içmesi de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasına ve çatlaklara karşı kendini korumasına yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi katı yapıda olmasına rağmen birçok bitkisel yağa göre daha yumuşak yapıdadır. İnsan vücut sıcaklığında kolayca sıvı hale gelebilir. 

Hindistan cevizi yağındaki vitaminlerin çatlaklara iyi gelenleri;
 • Omega 6
 • Linoleic Acid
 • Monounsaturated
 • Oleic Acid
 • Caproic Acid
 • Capric Acid
 • Caprylic Acid
 • Lauric Acid
 • Myristic Acid
 • Stearic Acid
 • Alpha Tocopherol
 • Delta Tocopherol
 • Alpha Tocotrienols
 • Delta Tocotrienols
 • Gamma Tocotrienols
 • Vitamin K
Bu vitaminler çatlak oluşumunun engellenmesine ve çatlakların ilk evresi olan kırmızı çizgilerin kalıcı olmadan yani beyazlaşma olmadan giderilmesine yardımcı olur.
]]>
Hindistan Cevizi Suyu Maskesi https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-suyu-maskesi.html Sun, 26 Aug 2018 01:35:00 +0000 Hindistan Cevizi Suyu Maskesi; Hindistan ceviz suyu, içerisinde lif, protein, vitamin, mineral, antioksidan barındıran, şeker oranı düşük, sade meyve suyudur. Bu nedenle çok kıymetlidir ve aynı zamanda çabuk bozulabilen hassas, ke Hindistan Cevizi Suyu Maskesi; Hindistan ceviz suyu, içerisinde lif, protein, vitamin, mineral, antioksidan barındıran, şeker oranı düşük, sade meyve suyudur. Bu nedenle çok kıymetlidir ve aynı zamanda çabuk bozulabilen hassas, kendine has kokusu olan bir meyve suyudur. Hindistan ceviz suyu vitamin ve mineral deposudur ve  kolesterol ve yağ içermez. İşleme alındıktan sonra çok çabuk bozulur. Vücut sağlığı  ve cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Hindistan ceviz suyu maskesi, cilt ve yüz beyazlatıcı olarak kullanılır. Doğal bir ürün olması sebebiyle genital bölge kararması ve koltuk altı kararması tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda esmer ten renginin açar ve cilt lekelerini giderir. 

Hindistan Cevizi Suyu Maskesi Nasıl Yapılır

2 yemek kaşığı hindistan cevizi suyu, 1 çorba kaşığı ananas suyu ile karıştırılarak hazırlanır. Cilde sürülür yarım saat bekletilir ve suya batırılmış pamukla temizlenir. Hindistan cevizi suyu maskesi birer gün arayla yapılır. Aynı şekilde koltuk altı ve genital bölge temizliğinde kullanılır. Zamanla kararan bölgelerin ten renginin açıldığı görülür. 

Hindistan cevizi suyu içerisinde cilt için oldukça faydalı etken maddeler bulunur. İçerisinde bir çok vitamin ve doymamış yağ asitleri, ciltdeki ince kırışıklıkları giderir ve yumuşaklık vererek ten rengini açar. Cildi tahriş edici soğuk hava ve rüzgar gibi cildi tahriş edici dış etkenlerden korur ve tedavi eder.  
Hindistan cevizi suyu maskesi, dudak çatlaması ve dudak kurumasını önler ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Haftadan dört gün sade hindistan cevizi suyu cilt ve dudaklara pamuk yardımıyla uygulama yapılır. Cilt ve dudaklar sağlıklı, bakımlı ve parlak bir görünüm sağlar.  
Hindistan Cevizi Suyu nemlendirici özelliği ile en değerli meyvelerden birisidir.  

Hindistan Cevizi Cilt Peeling

3 yemek kaşığı blenderden geçirilmiş hindistan cevizi. 1 çay kaşığı tam yağlı süt. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi suyu. Hindistan cevizi, robot yardımı ile püre haline getirerek süt ve hindistan cevizi suyu eklenir. Krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Cilde yavaş yavaş mesaj yaparak sürülür. 10 dakika bekledikten sonra gül suyuna batırılmış pamuk yardımıyla iyice temizledikten sonra suyla yıkanır. Cildi ölü hücrelerden arındırarak nemli yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.  Hindistan cevizi suyu maskesi, kuru veya yağlı bütün ciltlere iyi gelir. 
]]>
Salkım Ceviz Fidanı https://www.cevizagaci.gen.tr/salkim-ceviz-fidani.html Sun, 26 Aug 2018 15:36:43 +0000 Salkım Ceviz Fidanı, Bu salkım cevizin anavatanı Sibirya'dır. Altay Bosfor salkım cevizi başka bir cevizden aşı yapılarak elde edilmiş ve Türkiye şartlarına uyumlu hale gelmiştir. Altay Bosfor salkım cevizi fidanı yeti Salkım Ceviz Fidanı, Bu salkım cevizin anavatanı Sibirya'dır. Altay Bosfor salkım cevizi başka bir cevizden aşı yapılarak elde edilmiş ve Türkiye şartlarına uyumlu hale gelmiştir. Altay Bosfor salkım cevizi fidanı yetiştirilmek için çeşitli fidanlıklar kurularak faaliyete başlamıştır. Altay Bosfor salkım cevizi yaklaşık olarak 5-6 metre boya ulaşabilir. Yerli olan cevizlere göre kısadır. Bosfor salkım cevizi – 35 ile +45 derece aralığında yetişebilmektedir. Bosfor salkım cevizi bahar aylarında geç çiçek açtığından, soğuklarda oluşacak üşütmelere maruz kalmaz. Bosfor cevizi çiçek yapısı gereği tozlanmasını kendi, kendine yapabilir. Bu nedenle yeni kurulacak olan, Bosfor salkım ceviz bahçesi için, tozlayıcı olan ceviz çeşidi dikimine gerek kalmaz. Bosfor ceviz fidanı başka ceviz bahçelerine tozlayıcı olarak dikilirler.

Salkım Ceviz Fidanı Verimi: Bosfor salkım ceviz içi çok randımanlıdır. Çok yüksek verime sahiptir. Kabuk kalınlığı orta derece incedir. Bosfor salkım cevizi adıdanda anlaşıldığı gibi üzüm salkımı görüntüsündedir. Salkımlarda ortalama olarak 12-18 tane aralığında meyvesi bulunur. Bosfor salkım cevizde, yağ oranı, %55- 65 arası olarak tespit edilmiştir. 1 Kg Cevizden yaklaşık olarak 535 gr içi çıkmaktadır. Bosfor salkım cevizi tuzlu ve çok aşırı killi toprak harici diğer bütün topraklarda, yetişmektedir. Bosfor salkım cevizi, rakım olarak deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar olan tüm bölgelerde yetişebilir. Bosfor salkım cevizi taban suyu 5 metre ve daha yukarısı olan yerlerde kesinlikle yetişmemektedir. Ülkemizde son dönemlerde sıkça tercih edilen ceviz üç yılsonunda yaklaşık olarak 12-20 kg arası verimi vardır. Bofor Salkım cevizi 5-7 yaşlarına geldiğinde yerli cevizlere göre %45 daha fazla verimli olması boyunun kısalığı ve olgunlaştığında kendiliğinden yere dökülmesi işçilik giderinden de tasarruf sağladığı için tercih edilmektedir.

]]>
Ukrayna Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/ukrayna-cevizi.html Sun, 26 Aug 2018 20:58:13 +0000 Ukrayna Cevizi, çok kaliteli ve ince kabuklu bir ceviz çeşididir. Çok fazla çeşiti bulunan cevizin insan sağlığına iyi geldiği, normal bir kişinin ortalama günde bir avuç tüketmesinin kötü kolesterol düşürdüğü bilinmek Ukrayna Cevizi, çok kaliteli ve ince kabuklu bir ceviz çeşididir. Çok fazla çeşiti bulunan cevizin insan sağlığına iyi geldiği, normal bir kişinin ortalama günde bir avuç tüketmesinin kötü kolesterol düşürdüğü bilinmektedir. Ukrayna cevizi ve diğer bütün cevizlerde de olduğu gibi içerisinde bulundurduğu omega-3 yağı sayesinde insanların özellikle çocukların beyin gelişiminde çok faydası bulunan ayrıca kalp sağlığı ve beyin gelişiminde de çok etkili bir ürün olarak bilinir. Bir adet Ukrayna cevizi içerisinde yaklaşık olarak 25 kalori bulunmaktadır. Ayrıca Ukrayna cevizi yine diğer cevizlerde olduğu gibi Alzheimer rahatsızlığını yavaşlattığı da yine bilinenler arasındadır. Ukrayna cevizi enerji veren, sindirimi düzenleme etkisi olan bir üründür. Kısacası sağlıklı bir yaşam için günlük Ukrayna cevizi tüketin. 

Ukrayna Cevizi Hangi Bölgelerde Yetişir

Ukrayna cevizi özellikle Ukrayna Poltava bölgesinde en iyi Ukrayna cevizi yetişen bölgeler içerisinde birinci sırada yer almaktadır. En kaliteli  ve verimli Ukrayna cevizleri yetiştiği bölge olarak bilinmektedir. Ukrayna cevizi teknik özelliklerine bakacak olursak diğer bölgelerde yetişen milyonlarca cevizden çok daha kaliteli olduğu anlaşılmaktadır. Ukrayna cevizi teknik özelliklerine bir göz atalım Ukrayna cevizi beyaz renkli olmakta ve kabuk yapısı diğer cevizlere kıyasla çok daha ince yapılıdır. 

Ukrayna Cevizi Özellikleri

Ukrayna cevizi iç mamulü tam dolu olmakla birlikte oldukça beyaz bir görünümdedir. Diğer cevizlere oranla gözle fark edilecek kadar ekstra beyazlıkta bulunur. Ukrayna cevizleri ölçülerek kalibre edilmiş ve yaklaşık olarak 3 santimetreden daha büyük olduğu bilinenler arasındadır. Bu durumda yine dünya üzerinde yetişen cevizler arasında ebat yani büyüklük olarak ilk sıralarda bulunmaktadır. Ukrayna cevizi kaliteli naturel ve Ukrayna cevizi yetiştirilen ceviz ağaçlarında kalitesinin düşürülmemesi için organik olmayan bir ürün kesinlikle kullanılmadığı ve cevizin kalitesinin de buradan geldiği bilinenler arasındadır. Ayrıca Ukrayna cevizi çeşitleri arasında bilinenler ise yani Ukrayna menşeyi olarak koyu kelebek, açık renk kelebek, koyu çeyrek, açık renk çeyrek ve miks çeşitleri bilinen ceviz çeşitleridir. Ukrayna cevizi randıman oranı yüzde 52 civarındadır. Son olarak Ukrayna cevizinin % 80 civarı beyaz geriye kalan % 20 si ise esmer renkte bulunmaktadır.
]]>
Ceviz Dikim Aralığı https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-dikim-araligi.html Mon, 27 Aug 2018 09:41:10 +0000 Ceviz Dikim Aralığı, önemli bir faktördür. Bu  faktörü önemli kılan sebep ceviz fidanları büyüyüp ağaç olduklarında büyükçe bir taç oluşturmalarıdır. İki ağacın taç kısımlarının yani ana gövdeden çıkan dalla Ceviz Dikim Aralığı, önemli bir faktördür. Bu  faktörü önemli kılan sebep ceviz fidanları büyüyüp ağaç olduklarında büyükçe bir taç oluşturmalarıdır. İki ağacın taç kısımlarının yani ana gövdeden çıkan dalların kapladıkları alanın bir başka ağacın büyümesi için zarar verecek kadar yakın olmamasını gerektirmektedir. Bu nedenle ceviz dikim aralığı önemsenirse harcanan emek ve harcanan zaman boşa gitmez.

Dünyanın neresinde olursa olsun ceviz fidanı diken bahçe sahipleri, dönüm başına düşen dikili ağaç sayısını arttırmak, ağaçlardan daha fazla verim elde etmek ve dolayısı ile birim başına harcama maliyetini düşürebilmek adına fidanların dikim aralığını düşürmek yoluna gitmektedir. 

Ceviz dikim aralığı en fazla belirli bir seviyeye kadar düşürülebilir bu durumun nedeni ise ceviz ağaçlarının taçlı yapıda olmasıdır. Bu şartlara uygun olarak belirlenmiş olan bazı ceviz dikim aralıkları şöyledir; 
 • 7*3,5 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 40 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 8*4 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 30 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 7*7 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 20 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 10*7 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 20 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 8*8 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 15 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 9*9 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 12 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
 • 10*10 metrelik dikim aralığı uygulanır ise 1 dönüm araziye 10 adet ceviz fidanı dikimi yapılır
Ceviz fidanlarının dikim işlemi

Ceviz fidanlarının dikimi için uygun mevsim kıştır. Bu mevsimde dinlenme zamanında dikim yapılır. Dikim işlemine geçmeden önce açık köklere sahip olan fidanlar dikilecekse fidanlara kök budaması yapılır. Köklerin budaması yapılırken kalın olan köklerin düzgün hale gelmesine ve saçak köklerin azaltılmamasına dikkat edilmelidir. Ceviz dikim aralığı kadar bu işlemin de düzgün yapılması önemlidir. Ceviz fidanı dikildikten sonra ekim yapılan toprakta hava kabarcıklarının kalmayacağı şekilde can suyu verilmesi gerekir. Fidanların dikileceği arazi rüzgarlı ise mutlaka fidanları bir ağaç parçasıyla destekleyin. Ayrıca fidanlar aşılıysa aşı kısımları toprak altında kalmamalıdır.
]]>
Adilcevaz Cevizi https://www.cevizagaci.gen.tr/adilcevaz-cevizi.html Mon, 27 Aug 2018 13:17:36 +0000 Adilcevaz cevizi, bilinen ceviz türleri arasında soğuğa en dayanaklı ve verimi en yüksek ceviz fidanlarındandır. Bu ceviz fidanının üretiminde hiç bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Üretimi tamamen doğal olan Adilcevaz Adilcevaz cevizi, bilinen ceviz türleri arasında soğuğa en dayanaklı ve verimi en yüksek ceviz fidanlarındandır. Bu ceviz fidanının üretiminde hiç bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Üretimi tamamen doğal olan Adilcevaz cevizi yüksek rakımlı yerlerde rahatlıklar yetiştirebilir. Tek tüysüz yapraklı özelliği taşıyan bu ağaç, kışın yaprağını döker ve tomurcukların da pullanmalar görülür. Bu ceviz türü 1989 yılında Adilcevaz cevizi ismi ile tescillenmiştir. İçerisinde bulunan besinler değeri bakımından oldukça yüksek bir özelliği sahiptir. Önceki zamanlarda bilimsel araştırmalara konu olmuş olan bu ceviz, kalitesi ve verim yüksekliği açısından dünyada bulunan ceviz türleri arasında en yüksek ve en kaliteli meyve verimine sahiptir. Adını ceviz fidanı bahçesinden almakta olan ceviz türü dünyada adını duyurmayı başarmıştır.

Adilcevaz cevizi özellikleri ve faydaları
 • Bu ceviz türünün yıllık ortalama meyve verimi ağaç başını 35-40 kilogramdır.
 • Coğrafi özellikleri bakımından yüksek bir yapıya sahip olan bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir.
 • Soğuğa karşı kendini mükemmel bir derecede koruyan bu ceviz türü don olaylarının meydana geldiği bölgelerde iyi bir şekilde yetiştirilebilir.
 • Kökleri derinlere kadar ilerleyerek geniş bir alana yayılır.
 • Meyvesini sonbahar mevsiminin eylül ayında vermektedir.
 • Kabuk kalınlığı orta derecede olan ceviz türünün iç kabuğu oldukça incedir. Bu nedenden dolayı dış kabuğun iş kabuktan ayrılması kolay bir hal alır. Ceviz yağlı ve oldukça lezzetlidir
 • Gövdesi oldukça kalındır. Gövdesinin hiç rengi koyu dış kısmındaki renk ise açıktır
 • Adilcevaz cevizinin ekim için hazırlanmış fidanları iki yıl boyunca toprakta yetiştirilir. Yaklaşık olarak bir buçuk iki metre arasındadır. Daha küçük boylarda da ceviz fidanları yetiştirilir.
 • Besin değeri oldukça yüksektir. Kalite ve iç randıman bakımından dünyada bulunan birçok ceviz türünden daha üstün bir özelliğe sahiptir.
 • Yetiştirme aşamasında kaliteli tohumların kullanıldığı Adilcevaz cevizinin diğer cevizler arasında tercih edilmesinin en önemli nedeni  kaliteli ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna mükemmel bir fayda sağlamaktadır.
 • Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde yetiştirilmekte olan ceviz türü ismini bu bölgeden almıştır.
 • Dünyanın birçok bölgesinde yetiştirildiği görülmektedir
 • Yetiştirilme aşamasında çok fazla ilgi istemeyen bu ceviz türünün zamanında ve dengeli sulanması oldukça önemlidir.
 • Daha güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için doğru budama yöntemleriyle ağaca güç kazandırılabilir
 • İyi bir bakım ile bu ceviz türünden elde edilen meyvenin daha fazla olmasına katkı sağlanabilir.
 • Ayrıca bu ceviz türünün reçeli de yapılabilmektedir
 • Oldukça iri bir yapıya sahiptir. Dışının büyüklüğü kadar iç kabuk içerisindeki meyvenin büyüklüğü de bu cevizin tercih edilme nedenleri arasındadır.
 • Kuru olarak da tüketilebilen Adilcevaz cevizi meyvesinin çeşitli pastalarda ve tatlılarda kullanıldığını görmekte mümkündür.
Adilcevaz cevizi dünyanın hemen hemen her noktasına isim salmış bir ceviz ağacı türüdür. Meyve veriminin yüksek olması ve soğuk iklim koşullarının görüldüğü bölgelere ayak uydurması bakımından tercih edilmektedir. Çeşitli doğa olaylarından pek fazla etkilenmeyen bu ceviz türü meyve verimini her sene bol bir şekilde verebilmektedir. Doğru doğru yöntemler ile yetiştirilen ceviz ağacı yetiştiricilerine beklentilerin üstünde katkı sağlayabilir. Adilcevaz cevizinin üretiminde doğal ve saf tohumlar kullanılmakta olduğu için ağacın gövdesine ya da meyvesine etki edebilecek çeşitli hastalıklara karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Güvenilir bir ceviz yetiştiriciliği yapılması için ve yüksek verim alınabilmesi için bu ceviz türünün tercih edilmesi oldukça doğru bir karar olacaktır.
]]>
Ceviz Badem Yetiştiriciliği https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-badem-yetistiriciligi.html Mon, 27 Aug 2018 20:19:20 +0000 Ceviz Badem Yetiştiriciliği, Kuruyemiş deyince ceviz, fındık, fıstık, badem, Antep fıstığı akla ilk gelenlerdir. Antep fıstığı, fıstık ve fındığın yetişme şartları ülkemizde belli bölümlerdedir. Fakat ceviz ve Ceviz Badem Yetiştiriciliği, Kuruyemiş deyince ceviz, fındık, fıstık, badem, Antep fıstığı akla ilk gelenlerdir. Antep fıstığı, fıstık ve fındığın yetişme şartları ülkemizde belli bölümlerdedir. Fakat ceviz ve badem ülkemizde neredeyse her yerde yetiştirilebilmektedir. Son dönemlerde artan ekonomik değerleriyle ilgi odağı olmuşlardır.

Ceviz Badem Yetiştiriciliği: Tüm bitkilerin kendilerine has bir yetişme alanı ve tarzı vardır. İklim koşulları, rakım, toprak, güneşlenme, su gibi durumlar bitkilerin yetişmesinde büyük rol oynamaktadır. Ceviz ve bademin yetişme şartları birbirine yakındır. Toprak, iklim, güneşlenme gibi şartlar neredeyse aynıdır. Ticari anlamda ülkemizde badem yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Yakın zamana kadar beş milyon badem ağacının varlığından bahsediliyordu. Bugünlerde ise on milyondan fazla badem ağacının varlığından söz edilmektedir. Son dönemlerde sadece Konya'da bir milyon badem ağacının dikimi yapılmıştır. Ceviz ağacı dikimi ve yetiştiriciliği de oldukça artmıştır. Geliştirilen bodur adı verilen ve yüksek verim elde edilen ceviz türleri ülkemizde oldukça geniş alanlarda yetiştirilmektedir.

Yetişme Şartları: Her iki ağaçta ilkbahar geç donlarında oldukça etkilenmektedir. Bu sebeple ceviz badem yetiştiriciliği yapılacak yüksek rakımlı yörelerde geç uyanan türler tercih edilmelidir. Böylece ilkbaharda görülebilecek geç don olayından etkilenme olmaz. Ceviz fidanı dikilecek toprak yapısı önemlidir. Fazla su tutmayan, kökleri dikine işlediği için killi topraklar gibi çok sert katmanlar olmamalıdır. Fidanların dikimi rast gele yerlere olmamalıdır. Sıra ve diziler yetişme şartlarına uygun şekilde ölçümlenmeli ve belirlenen noktalara dikim yapılmalıdır.

Ceviz bademe göre daha çok su ister. Yıllık ortalama m²'ye 350 ml su ister. Bunu karşılayabilecek bir ortamda dikilirse daha verimli olur. Badem toprak açısından fazla seçici değildir. Suyu da ceviz kadar istemez. Ceviz badem yetiştiriciliği yapılan alana uygun sayıda tozlaşma yapacak fidanlarda dikilirse ekonomik olarak verim artar. Aksi halde verim düşük olur. Gübre özellikle ceviz için önemlidir. Toprak yapısı tahlil ettirilerek gerekli olan uygun gübre verilmelidir.

Hasat eski usullerle kesinlikle yapılmamalıdır. Olgunlaşan ceviz ve badem sopalarla dallarına vurularak hasat edilirse dallarda bulunan gözler zarar göreceği için sonraki yıl verim oldukça düşmektedir. Ağacı silkeleyerek yapılacak hasat en doğrusudur.
]]>
Aşılı Ceviz Yetiştiriciliği https://www.cevizagaci.gen.tr/asili-ceviz-yetistiriciligi.html Tue, 28 Aug 2018 03:34:56 +0000 Aşılı Ceviz Yetiştiriciliği konusu önemlidir. Çünkü cevizin aşılanması ile fidanda bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle aşı uygulaması yapılmış cevizlerin yetiştiriciliğinde aşağıda belirtilen faktörler Aşılı Ceviz Yetiştiriciliği konusu önemlidir. Çünkü cevizin aşılanması ile fidanda bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle aşı uygulaması yapılmış cevizlerin yetiştiriciliğinde aşağıda belirtilen faktörlere uyulması gerekir.

Cevizlerin çevresel ve iklimsel ihtiyaçları

Cevizler genel olarak uzun yaşam süresine sahiptirler. Aşılı ceviz fidanlarının bir özelliği de değişik toprak çeşitlerine ve farklı iklim şartlarına kolayca uyum sağlayabilirler.  Kalite ve verim yüksekliği için kurak hava şartlarına, soğuk iklim şartlarına dayanabilmesi gerekir. Ayrıca her sene meyve vermesi, zararlılara ve neden olacakları hastalıklara karşı dirençli olmaları önemlidir. Ülkemizde ani iklim geçişleri ve hava şartlarında değişmelerin kısa sürede gerçekleşebilmesi ceviz fidan seçimlerinde farlılık olmasının en büyük nedenidir.

Aşılı ceviz fidanlarının dikim süreci hazırlıkları

 • Toprağın yüzeyinde orman bitkileri varsa temizleyin
 • Fidanların dikileceği toprakta kuyu işaretlemesi yapın
 • Kazılan toprağın kimyasal özelliklerine bağlı olarak ek madde karışımları ilave edin
 • İmkanınız varsa ceviz fidanlarını ekeceğiniz yerleri 3 ay önceden kazın

Aşılı Ceviz Yetiştiriciliği Ve Fidanlarının dikim aşaması

 • Fidan kök kısımlarını fidanları toprağa dikmeden ıslatın
 • Ceviz fidanlarında aşılanmış olan kısımların toprağın üstünde kalmasına dikkat edin
 • Ceviz fidanını toprağa yerleştirdikten sonra toprağını düzgün şekilde kapatın
 • Gübre ihtiyacı varsa uygulamasını yapın
 • Fidanların dikim yerinde sert kış şartları yaşanıyorsa mutlaka mantolama işlemi uygulayın
Ülkemizde ceviz ağaçlarından yüksek verim almayı engelleyen faktörlerin başında ilkbahar mevsiminde tamda ceviz ağaçlarının meyve için çiçek açma dönemlerinde donma (geç don oluşması da denir) olayının meydana gelmesi çiçeklerin bir kısmının dökülmesine neden olur. Genel olarak ceviz ağaçlarının -30 derece ile +35 derece arası sıcaklıklara dayanabilmektedirler. Ancak geç don olayının oluşma zamanında tomurcuklanma yada çiçeklenme dönemine denk geldiği için verim düşmesi olabilmektedir. ]]>
Amerikan Ceviz https://www.cevizagaci.gen.tr/amerikan-ceviz.html Tue, 28 Aug 2018 12:28:28 +0000 Amerikan ceviz, ceviz fidanı çöğürlerine aşı uygulaması yapılması suretiyle elde edilmektedir. Bu ceviz türü olumsuz çevre şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Dayanıklı olmasının yanı sıra oldukça fazla ür Amerikan ceviz, ceviz fidanı çöğürlerine aşı uygulaması yapılması suretiyle elde edilmektedir. Bu ceviz türü olumsuz çevre şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Dayanıklı olmasının yanı sıra oldukça fazla ürün vermesi nedeniyle tercih edilmesi önerilmektedir. Soğuklara karşı dayanıklı olmasından dolayı geç don olarak adlandırılan ve ceviz ağaçlarının çiçeklenme dönemine denk gelen ani soğuklara karşı önerilmektedir. 

Amerikan ceviz ekimi yapıldığında Eylül ayının sonlarına doğru hasadı yapılır yani verdiği meyvelerin toplanması bu zamana denk gelmektedir. Meyvelerinin etli kısımları beyazdır. Ağacın yapraklarının uyanması Mayıs ayında gerçekleşmektedir. Rakım yüksekliği olarak deniz seviyesinden çok fazla yüksek olan yerlerde bu ağacın ekilmesi önerilmemektedir. 

Amerikan ceviz fidanı nitelikleri 
 • Bu ceviz fidanı verimi en fazla olan ama yerli olmayan ceviz cinsidir 
 • Verdiği meyvelerde cevizlerin kabukları ince yapılı ve şekil olarak da pürüzsüz ve ovalimsidir 
 • Yerli olan ceviz fidanları ile kıyaslandığı zaman yaklaşık on beş gün daha erken çiçek açar 
 • Amerikan ceviz verdiği yan dallarda yüzde 90 oranında meyve vermektedir 
 • Verimleri fidan tomurcukları hesaplanırsa yüzde 85 ile yüzde 90 arasındadır 
 • Deniz seviyesine göre yüksekliği 1200 rakımı bulan yerlerde bile ekilebilmektedir 
 • Ağacın genel büyüme hızı orta kuvvet sınıfındadır 
 • Hastalık oluşturucu etkenlere karşı direnci yüksektir 
 • Kabuğundan kolaylıkla ayrılabilmesi taze ve kuru olarak meyvelerinin tüketilmesini sağlamaktadır 
Amerikan ceviz ile yerli Anadolu cevizleri karşılaştırılırsa üstün tarafları 
 • Dokusunun sert olması nedeni ile dayanıklılık oranı daha yüksektir 
 • Dayanıklı olması nedeni ile farklı iklim şartlarına ve toprak şartlarına uyum sağlayabilmektedir 
 • Hastalık oluşturan zararlılara karşı dirençli olması zararlılar ile mücadele edilmesini kolaylaştırmaktadır 
 • Ağacın ana gövdesinden çıkan yan dallarında verimin çok olması ağaç başı verimi arttırmaktadır 
 • Verimi oldukça yüksek olduğundan maddi olarak kazanç sağlama oranı oldukça yüksektir. 100 metrekarelik bir alanda yetişen Amerikan ceviz ağaçları 300 kg ile 450 kg meyve verebilmektedir. 
Ana vatanı isminden de anlaşılacağı gibi Amerika'dır. Bu ağaçlar yarı dik olarak büyüme gösteren dar taç yapısına sahiptirler. Yeşil kuşak olarak isimlendirilen yerlerde ekimi yapılabilmektedir. Başka bir deyişle uzak doğu olarak adlandırılan yerlerden başlayarak Türkiye, Avrupa ve oradan da Amerika'ya kadar ulaşan geniş bir bölgede ekimi yapılabilmektedir. Amerikan ceviz sadece meyvesi için değil, kaliteli odunu, kütüğü ve yaprakları gibi her yönü ile fayda sağlayabilen bir türdür. Chandler cevizi olarak isimlendirilebilen bir ceviz türüdür. Bu cevizler tam erişkin ağaç dönemlerinde 7-8 m uzunluğa ulaşabilmektedirler. 
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Kahve https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-kahve.html Wed, 29 Aug 2018 09:45:11 +0000 Hindistan cevizi yağı kahve ile son zamanlarda zayıflama gündeme gelmiştir. Günümüzün en büyük problemi olan kilo problemini ortadan kaldırmak ve kalıcı çözümler bulmak için uzmanlar uzun yıllar araştırma ve çalış Hindistan cevizi yağı kahve ile son zamanlarda zayıflama gündeme gelmiştir. Günümüzün en büyük problemi olan kilo problemini ortadan kaldırmak ve kalıcı çözümler bulmak için uzmanlar uzun yıllar araştırma ve çalışmalar yapmıştır. Bu araştırma ve çalışmalar sonucunda bir çok yöntem geliştirilmiştir. Son dönemde kahveye Hindistan cevizi yağı eklenerek fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını kahveye ekleyerek sindirim sistemini ve metabolizma hızını arttırmış olursunuz. Metabolizma hızını arttırarak yediklerinizi kısa zamanda sindirerek, kilolarınızı kolayca eritebilir ve kilolardan kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

Değişen yaşam koşulları, stresli ortamlar, sağlıksız beslenme kilo problemlerine yol açmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmanın bir çok yolu olmasına rağmen en sağlıklı yöntemi bulmak kilo vermek için en ideal bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı kullanarak kilo vermek en sağlıklı yöntemlerden birisidir.

Hindistan cevizi yağı kahve faydaları

Aynı zamanda Hindistan cevizi yağının sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde, laurik asit dışında diğer yağ asitleri de bulunmaktadır. Laurik asit vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı dirençli olmamamızı sağlamaktadır. Bu yağ asitleri sağlığımız açısından çok önemlidir. İyi kolesterolü yükselttiği gibi saç ve tırnak sağlığı içinde pek çok faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı, kabızlığın yaşanmaması içinde çok büyük bir faydası vardır. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin Hindistan cevizi yağını kahveye ekleyerek kabızlık problemini ortadan kaldırabilirler. Bu yüzden mutlaka Hindistan cevizi yağını kahveye eklemeyi eksik etmemeniz gerekir.  

Kilo verdiren Hindistan cevizi yağı kahve tarifi için yapılması gerekenler

1 büyük fincan Türk kahvesi hazırlayarak içerisine iki tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyerek bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Bu şekilde günde iki veya 3 fincan kahveyi tüketerek, kilolarınızdan ve yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu kahve içerisine süt tozu ve süt eklemesi kesinlikle yapmamanız gerekir.

Yapılan araştırmalar sonucunda günlük olarak iki fincan Hindistan cevizi yağı kahvenin tüketilmesi, günlük olarak 200 kalori yakıldığını onaylamıştır. Her gün içtiğiniz kahveye Hindistan cevizi yağı ekleyerek günde 200 kalori yakabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde vücuda tokluk hissi vermektedir. Böylece acıkmayarak kalorili yiyecekler yememenizi sağlayacaktır.
]]>
Lifeco Hindistan Cevizi Yağı https://www.cevizagaci.gen.tr/lifeco-hindistan-cevizi-yagi.html Thu, 30 Aug 2018 02:05:34 +0000 Lifeco hindistan cevizi yağı, Palmiyegiller familyasına ait, tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin içindeki etli kısım, genellikle rendelenerek küçük tanecikler halinde kurutulur ya da soğuk preslen Lifeco hindistan cevizi yağı, Palmiyegiller familyasına ait, tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin içindeki etli kısım, genellikle rendelenerek küçük tanecikler halinde kurutulur ya da soğuk preslenerek yağı elde edilir. Hindistan cevizi yağı yemekler haricinde masaj yağı, nemlendirici, güneşten koruyucu, saç maskesi, cilt ve bir çok hastalık için kullanılmaktadır.

Lifeco hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitlerini içermektedir. Bu yağ, vücutta depolanmayan ve vücuda enerji veren bir yağdır. Ayrıca içeriğinde trans yağ bulunmamaktadır. Tereyağına alternatif olarak kullanılabilir. Doğal ortamda yetiştirilen hindistan cevizi ağaçlarından %100 organik hindistan cevizi yağı elde edilmektedir. Organik lifeco hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. Bu şekilde doğal olduğunu anlayabilirsiniz.

Lifeco hindistan cevizi yağı faydaları:
 • Kalp ve damar sağlığını koruma özelliğine sahiptir.
 • Kemikleri koruyarak, ilerde kemik erimesi hastalığına yakalanmayı önler.
 • Meme kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Karaciğeri güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Dudaklar için doğal bir nemlendiricidir.
 • Tırnakları güçlendirerek, kırılmasını engeller.
 • Zeytin yağı ve sarımsak ile karıştırıldığında kulak ağrısına faydalıdır.
 • Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır.
 • Lifeco hindistan cevizi yağını yemeklerde ve salatalarda kullandığınız takdirde, kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Kronik yorgunluğa faydalıdır.
 • Eklem ve kaslardaki iltihabı azaltarak, dokuların onarılmasını sağlar.
 • Bağırsak kurtlarını düşürmede etkilidir.
 • Böbrekleri koruyucu bir etkisi vardır.
 • Makat bölgesindeki basura sürüldüğünde, ağrıyı ve şişliği alır.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Strese faydalıdır.
 • Hormonları düzenleyerek, kadınlardaki menopoz belirtilerini hafifletir.
 • Kötü kokulara karşı etkilidir.
 • Anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Özellikle hamilelik sürecinde oluşan vücuttaki çatlaklara iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki kan şekeri seviyesini ve insülin üretimini dengeler.
 • Reflü belirtilerini yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Diş eti hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Mantar enfeksiyonlarında etkilidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakterileri öldürür.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Enfeksiyon hastalıklarına sebep olan virüslerle savaşır.
]]>
Ceviz Suyu İçmek https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-suyu-icmek.html Thu, 30 Aug 2018 13:50:55 +0000 Ceviz Suyu İçmek, Cevizin suyu da ceviz kadar B 12 içermektedir. Protein bakımından çok zengin olan ceviz büyük küçük herkesin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Ceviz kuruyemiş ve tatlıları süsleyen ayrıca beynin ça Ceviz Suyu İçmek, Cevizin suyu da ceviz kadar B 12 içermektedir. Protein bakımından çok zengin olan ceviz büyük küçük herkesin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Ceviz kuruyemiş ve tatlıları süsleyen ayrıca beynin çalışmasında önemli yeri olan kuruyemiştir. Ceviz sadece içi yenir sanılmasına rağmen günümüzde kabukları pasta kalıbı olarak kullanılmaktadır. Ceviz içini suya koyarak sabaha kadar bekletilmesiyle çıkan ceviz suyu içerek kolesterol seviyesinin düştüğü bilinen faydaları arasındadır. Ceviz içi, ceviz suyu ve ceviz yağı sayesinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ceviz suyu da aynı ceviz kokusu ve ceviz tadındadır. Ceviz suyunu ister kabuğunun kaynatılması ile yapılabilir, İsterseniz ceviz içiyle kaynatmadan yapılabilir. Ceviz suyunu ayrıca kalp damar sağlığı için tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ceviz suyunu saçınız ve cilt bakımınız içinde kullanabilirsiniz. Dişlerinizi beyazlatmak içinde ceviz suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuk üzerine dökülen ceviz suyu ile dişlerinizi ovarsanız beyaz inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda diş tartarlarının oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Ceviz Suyu İçmek; Ceviz suyunu birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ceviz suyu, ceviz içi kadar kalori içermediği için zayıflamak isteyenlerinde tercih etmesi gerekmektedir. Ceviz suyu aynı zamanda metabolik hızı da yükseltmektedir. Saç bakımı için ceviz suyu kullanımıyla saç telleriniz beslenecek ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ceviz içi çocuklara çok faydalı olmasına rağmen yemek istemezler ceviz suyunu rahatlıkla içirebilirsiniz. Ceviz suyunu hazırlarken ceviz kabuklarını kaynatarak özünün suya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gece yatmadan önce bir bardak suyun içine ceviz içi koyarak ceviz suyunu sabaha kadar bekleterek sabah tüketebilirsiniz. Antioksidan olan ceviz suyu ile cildinizi temizleyebilir sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirebileceğiniz ceviz suyunu mutlaka ihmal etmeyerek içmelisiniz.
]]>
Ceviz Ekimi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-ekimi.html Fri, 31 Aug 2018 04:42:33 +0000 Ceviz Ekimi; Ceviz mucizevi bir kuruyemiş türüdür. Dış kabuğu oldukça sert olan cevizin içinde çeşitli birçok vitamin ve insan sağlığı için yararlı yağlar vardır. Sağlık üzerinde oldukça etkili olan ceviz her gün tük Ceviz Ekimi; Ceviz mucizevi bir kuruyemiş türüdür. Dış kabuğu oldukça sert olan cevizin içinde çeşitli birçok vitamin ve insan sağlığı için yararlı yağlar vardır. Sağlık üzerinde oldukça etkili olan ceviz her gün tüketilmesi gerekmektedir. Fazlası zararlıdır günde bir avuç kadar yemeniz yeterli olacaktır. Günde bir avuç yiyeceğiniz ceviz sindirim sistemine, damar ve kalp hastalıklarına, kan şekerine ve kabızlığa oldukça iyi gelir.

Ceviz Ekimi İçin İlk Önce Dikilecek Olan Yerin Hazırlanması Gerekir. 
 • Ekim yapılacak yer ceviz fidanının türü ile ekim yapılacak olan arazinin yapısına göre farklılık göstermektedir.
 • Ekim yapılmadan önce uzayan bitkilerin temizlenmesi gerekir. 
 • Ceviz fidelerini ekmeden önce kuyu bölgelerini düzenli bir biçimde mutlaka işaretleyin.
 • Ekim yapmadan önce mutlaka bilgi almanız gerekmektedir. Fidanın türü, ekim yapılacak olan arazinin nitelikleri, taç yapısı ile kuyuların derinlikleri farklı olacağından dolayı uzman kişiler tarafından bilgi almanız şarttır.
 • Ekim yapacağınız kuyuları ekim için üretilen iş makineleri ile belirtilen ölçülerde açın.
 • Ekim yapacağınız toprağın özelliğine bakarak mutlaka ek karışımlar verin.
 • Ekim yapmadan en az üç ay önce kuyu yerlerini mutlaka açın.
Arazinin İşaretlenmesi
 • Ekim yapacağınız yer mutlaka büyük olmalıdır. Bu sebepten dolayı ölçüm cihazları ile çalışın.
 • Ceviz ekimi oldukça kolaydır ancak bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan bazıları şunlardır; çalışma aralıkları ile kuyu mesafesini düzgün bir biçimde işaretleyin.
 • Dikkat etmeniz gereken bir başka noktada tozlayıcı yerlerdir. Ekim yapmadan önce buraları mutlaka belirleyin.
Ceviz Fidanı Ekimi Nasıl Yapılır
 • Ceviz köklerini toprağa ekmeden önce mutlaka ıslatın.
 • Ekim yapmadan önce kuyuların üzerinde ölçüm mastarı kullanmanız gerekir. Aşıların kesinlikle toprak altında kalmaması gerekmektedir.
 • Cevizi ektikten sonra toprağı düzgün bir biçimde kapatın.
 • Ekim sırasında toprağın ihtiyacı olan gübreyi manuel yada can suyu olarak uygulayın.
 • Eğer ekimi kış ayında yapacak iseniz ekim yapmadan evvel mutlaka mantolama yapı

]]>
Ceviz Cinsleri https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-cinsleri.html Fri, 31 Aug 2018 10:10:33 +0000 Ceviz cinsleri: Her iklime uyum sağlayabilen cevizin birçok yerde yetişiyor olması oldukça önemlidir. Kolay yetişebilen ve her yere uyum sağlayabilen cevizin birçok faydası bulunmaktadır. Hem insan sağlığı hem de ülke ekonomisi Ceviz cinsleri: Her iklime uyum sağlayabilen cevizin birçok yerde yetişiyor olması oldukça önemlidir. Kolay yetişebilen ve her yere uyum sağlayabilen cevizin birçok faydası bulunmaktadır. Hem insan sağlığı hem de ülke ekonomisi için oldukça önemli bir ürün olan cevizin birçok çeşidi bulunmaktadır. Her iklime özgü olarak yetişen cevizin farklı cinsleri vardır. Bu farklılığın oluşmasının en önemli sebebi her yöre de farklı hava ve iklim koşullarının, toprak yapısının ve cevizin tohumunun farklı olması yetişen cevizlerin de farklı olmasına neden olur.

Bilinen ceviz cinsleri;

Chandler: Amerikan çubuğundan olan bu cinsin kısa bir boyu vardır. Kısa ve bodur bir ağaç olan chandler cinsinin kolay bir şekilde yetiştirilir. Çabuk bir şekilde her iklime uyum sağlayabilen bu cinsin ekiminden sonra uzun bir yetişme süresi vardır. Fakat ceviz ağacı tuttuktan sonrası daha kolaydır. Sık ve kolay yetişen bu cinsin ekonomik getirisi oldukça yüksektir.Femor: Bu ceviz çeşidi ise Fransız çubuğundan yapılmıştır. Chandler çeşidinden daha kısa sürede büyür ve yetişir. Sık bir şekilde dikilen bu cevizin kolay yetişmesi ve fazla mahsul vermesi ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Femor cinsinin çiçek açması için geçen süre biraz uzun olsa da çiçekten sonra meyvelerin yetişmesi daha çabuk olur. Femor cinsinin geç çiçek açması bir yandan çok iyidir. Çünkü ilkbahar zamanında yaşanan don olaylarından az etkilenir ve daha fazla cevizin yetişmesini sağlar.

Pedro: Bu ceviz cinsi de Amerikan çubuğudur. Bahçelerde yetişmesi kolay olan bu cevizin kısa bodur bir boyu vardır. Pedro cinsi ılıman bir iklimi sevmektedir. Daha çok kıyı kenarlarında ve sulu olan yerlerde yetişen bu ceviz cinsinin yüksek kalitede ürün verdiği de gerçektir. İyi bir verim alınan bu ceviz çeşidinden oldukça fazla miktarda mahsul elde edilmektedir.

Bilecik: Karasal iklime en uygun olan ceviz çeşididir. Ayrıca don olaylarının da fazla olduğu yerlerde yetişir. Soğuğa karşı dayanıklı olan bu ceviz cinsinin daha çok kırsal kesimlerde yetişme gösterdiği gözlenir. Kıyı bölgelerinde az ya da hiç yetişmeyen bu cinsin daha çok serin yerlere uyum sağlamış olması da bir gerçektir. Soğuk bölgelerde yetiştirmesi önerilen ve ekonomik açıdan da yüksek miktarda verim getiren bir üründür.

Kaplan: Her iklime uyum sağlayan bir üründür. Elde edilen verime bakıldığında daha çok sıcak iklimlere uyum sağlamış olan bu ürün daha çok kıyı bölgelerinde yetiştirilir. Ağustos sıcağında meyve vermeye başlayan bu ürünün taçlı ve kuvvetli bir yapısı vardır.

Yavuz: Halk arasında kuru ve sert kabuklu cevizler arasında yer alır. Tüm iklimlere uyum sağlayan bu ceviz çeşidinin ülke ekonomisine getirisinden çok bağ ve bahçelerde yetiştirilir.
]]>
Ceviz Kabuğu Saç Rengi https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-kabugu-sac-rengi.html Fri, 31 Aug 2018 22:23:36 +0000 Ceviz Kabuğu Saç Rengi, Ceviz kabuğu ile saç renginizi değiştirebilir ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ceviz protein bakımından oldukça zengin ve pahalı bir kuruyemiştir. İçerisindeki mineraller sağlık açısından Ceviz Kabuğu Saç Rengi, Ceviz kabuğu ile saç renginizi değiştirebilir ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ceviz protein bakımından oldukça zengin ve pahalı bir kuruyemiştir. İçerisindeki mineraller sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ceviz yağının saçlara kullanıldığını mutlaka bilirsiniz. Ceviz kabuğu suyu da aynı etkiye sahiptir. Hatta daha fazla etkiye sahip olan ceviz kabuğu suyu ile zayıflayabilir, kolesterolü düşürebilir, tansiyonu dengeleyeceğiniz gibi saç renginizi sabitleyebilirsiniz. Saç rengini koyulaştıranların veya kızıla boyatan kişilerin yaşadığı sıkıntılardan biri olan saç renginin akması halinde havlu, yastık kılıflarının batması sonucunda kişi zor anlar yaşamaktadır. Ceviz kabuğu suyu kullanıldığında boyanın akması kısmen azalacak hatta duracaktır. Sarı renk boyatanlar içinde aynı şey söz konusudur. Sarı saçlardaki kızıllığı ceviz kabuğu suyu ile azaltabilir ve kızıllığı alarak saçın rengini sabitleyebilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Saç Rengi; Saçların boyalı olmaması halinde de ceviz kabuğu suyu ile yıkanan saçlar bur ton açılmakta ve daha parlak olmaktadır. Cevizlerin kabuklarını içerisindeki proteinlerin çıkması için bir miktar kaynatılması gerekmektedir. Kaynatılan ceviz kabuğu suyu ile saçlara bakım yapılması gerekmektedir. Ayrıca saç renginiz dışında ceviz kabuğu suyu ile diş minesine zarar vermeyecek olduğu için dişlerinizi beyazlatarak parlak dişlere sahip olabilirsiniz. Ceviz kabuğu suyunu içebilir saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Kalp damar sağlığı için tüketilen ceviz kabuğu suyu antioksidan olduğu için sivilcelere kullanabilir ve iltihapları yok edebilirsiniz. Hamilelerin de rahatlıkla kullanabileceği ceviz kabuğu suyu ile saçlarınız donuk olmayacak parlak ve gür olacaktır. Erkeklerde bıyık, sakal için rahatlıkla kullanabileceği ceviz kabuğu suyu ile eskiye nazaran saç renginizdeki farkı birebir göreceksiniz. Ceviz kabuğu ile saç renginizi açmak daha etkili olmasını sağlamak için kaynatırken bir miktar papatya kurusu ilave edebilirsiniz. İstenilen saç rengine kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz. Papatya suyununda saç rengini açmak konusunda etkisi oldukça büyüktür.
]]>
Ceviz Budama https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-budama.html Sat, 01 Sep 2018 08:39:15 +0000 Ceviz budama, budama ağaçların gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Ağaçların budama döneminde bir nevi kendilerine yapılmış en iyi bakım denilebilir. Dinlenme döneminde yapılan budama gelişmeyi daha fazla teşv Ceviz budama, budama ağaçların gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Ağaçların budama döneminde bir nevi kendilerine yapılmış en iyi bakım denilebilir. Dinlenme döneminde yapılan budama gelişmeyi daha fazla teşvik ettiğinin bilincinde olmalıyız. Ceviz ağacının budaması hakkında çoğu zaman aleyhte konuşmalar olsa da bu gerçeği yansıtmadığını bilmek gerekir. Çünkü sonuçta ceviz, diğer ağaç türleri gibi oda suya, bakıma, havaya, budamaya ihtiyaç duymaktadır. Kesinlikle böyle konuşmalara itibar edilmemesi ve ceviz ağacına gereken ehemmiyetin gösterilmesi gerekir. Aşağıda göreceğimiz ceviz budamanın prensipleri, budamanın ne zaman yapıldığı gibi konulara değineceğiz. 

Ceviz budama ne zaman yapılır

Ceviz ağaçlarında belirli zamanlarda budama yapılmaktadır. Yani ceviz ağacının da genç ve olgun dönemi vardır. Genç döneminde yani ilk 5 yıl süreci kapsamaktadır. Olgun döneminde ise 10 ve üzeri yılları kapsamaktadır.  Ceviz budama hem kış aylarında hemde yaz aylarında yapılmaktadır. Kış aylarında özellikle dinlenme döneminde budama gerçekleştirilir. Yalnız budama yapılırken kış aylarını son günlerinde yapılması gerekir. Mesela Mart ayında yapılması daha sağlıklı olur çünkü kışın ortasında yapılacak budama ceviz ağacına zarar verebilir. Kış ayında ceviz budaması yapılırken aşırı budanmaması, hafif şekilde budanıp şekil vermek gerekir. Aşırı yapılırsa verimini de etkileyecektir. Yaz aylarında ise ceviz budaması ağacın fiziksel gelişimin açısından önemlidir. Mayıs ve haziran aylarında ceviz ağaçları yeni dallar çıkaracağı şekil bozukluğuna neden olacak ve büyüme yatay olacak bunu engellemek için o dalları kesmek ve ağacın dikey şekilde büyümesini ve abartmadan budama yapılarak daha da verimini arttırabiliriz. 

Ceviz budaması yapılırken dikkat edilecek hususlar

 • Ceviz budaması yaparken kışın tam ortasında yapılmaması gerekir. Aksi halde ceviz ağacına zarar verilir ve soğuk hava kütlesinin onu yakmasına neden olabilir.
 • Küçük ceviz fidanların budaması derin yapılmaması gerekir. Büyüyen ve kalın dal kesilirse ceviz fidanı gelişme göstermez öyle kalır.
 • Bahar aylarında çiçek açan ceviz ağacının budaması kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü hem ceviz ağacının vereceği verimi etkiler hem de ağacın şekil bozukluğuna neden olabiliriz.
 • Ceviz budaması hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilsek, dokunmamalıyız. Bu işlerden yani budama işinden anlayacak bir uzmandan yardım talep etmek gerekir. 
 • Kurumaya meyilli dal varsa ceviz çiçek açmadan onu budamak gerekir. Aksi halde başka dalların solmasına ve ağaçta kötü bir görünüm oluşturmasına neden olacaktır. 
 • Ceviz'in beyin için önemli olduğu hatırlanıp budama budama o şekilde yapılmalıdır. Bundan dolayı budama derin yapılmamasına dikkat edilmelidir. 
Ceviz budamanın yararları 
 • Ceviz ağacının büyümesine ve gelişmesine etkili olmaktadır.
 • Güneş ışınlarından ceviz dallarının daha fazla yararlanmasına yardımcı olur.
 • Meyve verme dinlenme süresi kısalır ve her yıl daha güzel verim elde etmesine olanak sağlar.
 • Ceviz'in daha kaliteli ve meyvesinin daha iri olmasını sağlar.
 • Daha parlak ve güzel görünümlü şekil kazanır.
 • Ceviz budaması ağacının daha genç kalmasını sağlayıp yeniden verimli şekle dönüşmesini sağlamaktadır. 
]]>
Yeşil Ceviz Kabuğu Kürü https://www.cevizagaci.gen.tr/yesil-ceviz-kabugu-kuru.html Sat, 01 Sep 2018 21:38:10 +0000 Yeşil ceviz kabuğu kürü, cevizin kendisi kadar kabuklarının da faydası çoktur. Ceviz şekil olarak beyine benzediğinden tüketildiği zaman beyine de çok faydası olduğu bilinmektedir. Hem yeşil hem de kurusunun kuru yapılar Yeşil ceviz kabuğu kürü, cevizin kendisi kadar kabuklarının da faydası çoktur. Ceviz şekil olarak beyine benzediğinden tüketildiği zaman beyine de çok faydası olduğu bilinmektedir. Hem yeşil hem de kurusunun kuru yapılarak vücutta bazı bölgelere uygulanarak faydalar sağlanmaktadır. Yeşil ceviz kabuğu içerisinde omega 3 barındırmaktadır. Omega 3’un cilde ve saça çok faydası bulunmaktadır.

Yeşil ceviz kabuğu kürü, yeşil kabuğunu üzerinden söküp ezerek suyu çıkartılmalıdır. Bu yeşil su ciltte bunan sivilcelere iyi gelmektedir. sivilcenin üzerine bir kulak çöpü ile sürerek sivilcelerin kurumasına yardımcı olacaktır. Fakat yüzünüzü boyayacaktır. Sivilcelerin gitmesi ile boyalardan da yüzünüz arınacaktır. Aynı zamanda cildinizde meydana gelen cilt lekelerinden de arınmış olacaksınız. Dikkat edilmesi gereken husus yüzün başka bir kısmına sürülmemesi olmalıdır. Aksi takdirde yüzün diğer kısımları da boyanacak üç ile dört gün çıkmayacaktır.

Yeşil ceviz kabuğu kürü saç bakımı,

Yeşil olan kabuğunu sökerek önceden kaynayan suyun içerisine atınız ve 10 dakika daha kaynatın. Dinlenmeye bırakınız kürü ve dinlendikten sonra saçlarınıza yedirerek uygulayın. Masaj yaparak kürü saçların iyice yıkanmasını sağlayın. Bu kür saçların dökülmesi engelleyecektir. Saçlarda oluşan kepeklerin oluşumunu önleyecek ve saçlara canlılık sağlayacaktır. Elde ettiğiniz kür ile saçları düzenli olarak her gün yıkayınız. Yaklaşık bir hafta devam ediniz bu kürü uygulamaya. Saçların rengi zamanla daha koyu kahverengi olacak  ve doğal olarak boyanmış olacaktır. Ve saçlarda bulunan beyazlar kapanacaktır. Kaynattığınız kurun içerisine daha besleyici olması için badem yağı ve ceviz yağı da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde saçlar daha dolgun bir görünüm kazanacaktır.

Yeşil ceviz kabuğu kürü el ve tırnak bakımı,

Kaynatarak hazırlayacağınız kürü el ve ayak tırnaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Yapacağınız bu bakım ile el ve ayak tırnaklarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Kırılmalara engel olacak ve mantar oluşumunu da engelleyecektir.

]]>
Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır https://www.cevizagaci.gen.tr/hindistan-cevizi-nasil-kirilir.html Sun, 02 Sep 2018 17:11:17 +0000 Hindistan cevizi nasıl kırılır, hindistan cevizi tropikal bir meyve olmasına rağmen, ülkemizde de çoğu markette bulabileceğimiz ve çeşitli şekillerde tükettiğimiz bir meyvedir. Tek zorluğu hindistan cevizinin nasıl kırılaca Hindistan cevizi nasıl kırılır, hindistan cevizi tropikal bir meyve olmasına rağmen, ülkemizde de çoğu markette bulabileceğimiz ve çeşitli şekillerde tükettiğimiz bir meyvedir. Tek zorluğu hindistan cevizinin nasıl kırılacağı hakkındadır. Hindistan cevizi nasıl kırılır, alsam acaba kırabilir miyim diye düşünenler için kolay ve pratik önerilerimiz olacak. Hindistan cevizinin çok zor kırıldığını, ayıklamasının zor olduğunu düşünerek almaktan vazgeçenler, bu önerilerden faydalanabilir. Öncelikle marketten hindistan cevizi alırken taze olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu anlamak içinde meyvenin kara deliklerini koklamanız yeterli olacaktır. Eğer bozuk olduğunu düşündüren, ekşi bir kokusu varsa bunları almayın. Normalde hindistan cevizi kabuğu oldukça sert olup, kırılması gerçekten zordur. Bu sert kabuğun kolay kırılması için iki yöntemi kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki hindistan cevizini bir gece boyunca derin dondurucuda bekletmek, diğeri ise 15 dakika kadar hindistan cevizini 200 derecede ısıtılan fırında bekletmek. Bu yöntemleri uygularsanız meyvenin kabuğunun daha kolay kırıldığını göreceksiniz. Şimdi hindistan cevizini kırmak için hangi aşamaları uygulamanız gerektiğine sırasıyla bakalım.

Hindistan cevizi nasıl kırılır

Hindistan cevizini satın alıp eve gelince önce meyveyi iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından kabukların dökülmesini önlemek amacıyla hindistan cevizinin üzerindeki siyah gözlerin olduğu alanı temizleyin. Bilindiği gibi meyvenin üzerinde 3 tane göz gibi bir bölüm var. Bunlar kolay delinebilir. Gözlerden büyük olanının sert bir delici aletle delin. Bunu yaparken pek zorlanmazsınız. Nispeten kabuğa göre daha yumuşak olurlar. Deldiğiniz yerden meyvenin içindeki suyunu bir bardağa boşaltın. Eğer kabuklarının içine dökülme olasılığı varsa, bir süzgeç kullanabilirsiniz. Bir tane hindistan cevizinden yaklaşık yarım su bardağı kadar su çıkar. Bu sayede meyvenin içini boşaltmış olursunuz.

Şimdi fırınınızı 200 dereceye ayarlayarak ısıtın. Hindistan cevizini fırına koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Bu hindistan cevizini kırmanızı kolaylaştıracak bir yoldur. Mutlaka uygulamanızı tavsiye ederiz. Fırından çıkardığınız hindistan cevizi soğuduktan sonra, bir çekiçle ya da kalın bir bıçağın tersiyle meyveyi çevire çevire orta kısmına vurun. Bunu yaptığınızda hindistan cevizi kolay bir şekilde kırılacak, tabiri caizse ikiye ayrılacaktır. Meyvenin içindeki beyaz kısmı ve kabuğun birleşim yerinin etrafını ince bir bıçakla kaldırıp sıyırın.Eğer beyaz renkteki meyve kısmında yine de ince kabuk kaldıysa, bunu aynı elmayı soyar gibi soyabilirsiniz. Ancak bunlara bile gerek kalmadan beyaz etli kısmı çıkacaktır. Bunu kurutarak dışarıdan aldığınız hindistan cevizi rendesi gibi kullanabilirsiniz. Kuruyan beyaz kısmı rendeleyin ve kavanoza koyun. 

Hindistan cevizi nasıl kırılır, sizlere bunu anlatmaya çalıştık. Bundan sonra hindistan cevizi almak için düşünmenize gerek yok. Bunu nasıl kıracağınızı, nasıl kullanacağınızı öğrendiniz. Eğer taze olanını yani dışı yeşil olanını bulabilirseniz, içinden çıkan suyunu da zevkle içebilirsiniz. Ancak beklemiş hindistan cevizinin suyu pekte hoş lezzette olmaz. Sadece beyaz kısmını kurutarak pastalarda, tatlılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
]]>
Ceviz Nasıl Ekilir https://www.cevizagaci.gen.tr/ceviz-nasil-ekilir.html Mon, 03 Sep 2018 06:13:28 +0000 Ceviz Nasıl Ekilir, sorunu çiftçiler veya bahçe işi ile uğraşanlar tarafından sıkça dile getirilen bir meseledir. Ceviz yetiştiriciliğinin püf noktalarının bilinmemesi ceviz ekimini de sorun haline getiriyor ne yazık ki. İnter Ceviz Nasıl Ekilir, sorunu çiftçiler veya bahçe işi ile uğraşanlar tarafından sıkça dile getirilen bir meseledir. Ceviz yetiştiriciliğinin püf noktalarının bilinmemesi ceviz ekimini de sorun haline getiriyor ne yazık ki. İnternet ortamında ceviz ekimi ile ilgili birçok video, fotoğraf ve anlatım bulunması oldukça kolay. Fakat ilk kez ceviz ekimi gerçekleştirecekler için videolardan edinilecek bilgiler yeterli olmayabilir. Şimdi aşama aşama sağlıklı bir ceviz ekimi için neler yapılması gerektiğini görelim.

Tohumun Hazırlanması

Her şeyden önce tohumların ekimden önce tüm bakteri, mantar ve mikroplardan arındırılması gerekir. İleride bir hastalık oluşmaması için bunun yapılması önemlidir, tohumlar bu virüs ve mikropları önlemek için öncelikle ilaçlanmalıdır. İlaçlanan tohumları 10 litrelik suyun içinde 20 gr bakirlik karışımı ile birlikte 10 dakika kadar bekletiyoruz. 1 saat sonra bu karışımın üstüne 20 gr potasyum permanganat eklenir ve tohumlar yaklaşık 15 dk daha bu karışımda bekletilir. Yine 1 saat sonra karışıma 20 gr yod karışımı eklenir ve 10 dakika kadar bekletilir. Bu işlemler sayesinde tohum barındırdığı bütün mikrop, mantar, bakteri ve virüsten arınmış olur. 

Tohumların temizlenmesinin ardından ekime geçmeden önce, tohumlar karanlık, nemli ve en fazla 8 derecelik sıcaklığı olan bir ortamda şişmelidir. Bunun için tohumları nemli bir kumun üstüne, karanlık bir ortama alıp, tohumlar 10 litrelik suya 200 gr odun külü eklenilen karışımla her gün ıslatılmalı. Bu işlemin süresi tohumlar yeşermeye başlayana kadardır. Eğer sürecin kısalması istenirse, tohumların üstü naylon poşetle kapatılabilir, böylece yeşertme işlemi kısalır. Yeşermeye başlayan tohumlar artık ekime hazırdır. 

Ceviz Nasıl Ekilir

Artık tohumların ekim aşamasına geçilebilir. Cevizin yetişirken rahat yetişebilmesi ve daha çok verim alınabilmesi için ekim yapılırken her bir tohumun arası 120 cm olacak şekilde ve her 10 veya 12 sırada bir 3 m yol ayrılarak ekilmelidir. Ayrıca ekim işlemi yapılırken tohumların yeşeren kısımları yukarı gelecek şekilde ve toprağın 10 veya 12 cm derinliğine ekilmelidir. Tüm bu işlemlerin sonunda ekim işlemi bitmiş olur. Eğer toprakta saf, herhangi bir kimyasal içermeyen, temiz bir topraksa, ekim işleminden %100 başarı elde etmek mümkündür.
]]>