Ceviz Kürü Kolesterolü Nasıl Düşürür?
13 Temmuz 2024

Ceviz Kürü Kolesterolü Nasıl Düşürür?

Ceviz Kürü ile Kolesterol Düşürme

Kolesterol, modern yaşamın getirdiği hareketsizlik, fast food kültürü ve ekonomik kaygılar ile hazırlanmış besinlerin başlıca olumsuz etkilerinden biridir. Kolesterolün en büyük kaynağı doymuş yağlardır. Başta margarinler olmak üzere birçok hazır besin doymuş yağlardan elde edilir. Ceviz kürünün kolesterol üzerindeki olumlu etkilerinin anlaşılması zaman almıştır. Yapılan araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir. Omega-3 ise cevizde bol miktarda bulunur.

Ceviz Kürünün Faydaları

Ceviz kürü (ceviz suyu), sağlık için büyük bir nimettir. Kolesterolü düşürdüğü gibi aynı zamanda güç ve zindelik verir. Çerez olarak kullanılan ceviz, hekimler tarafından beyne benzetilmiştir ve bu benzetme oldukça isabetlidir. Çünkü ceviz, içerdiği enzimler sayesinde beyin sinirlerinden elektrik atlamalarını daha iyi iletir ve hafızayı güçlendirir.

Ceviz Kürünün Hazırlanışı

Yerli mahsul orta büyüklükteki 6-7 cevizin üst ve alt kısımları su girecek şekilde delinir. Bir tencereye bir litre su konur, cevizler su dolu tencereye kabukları kırılmadan yerleştirilir. Ocağın altı yakılır ve yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatılır. Cevizler kaynatıldıktan sonra içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenir ve soğumaya bırakılır. Sabah aç karnına ve akşam aç karnına olmak üzere günde iki su bardağı ceviz kürü içilir. Kalan cevizler ise kırılarak yenilmelidir. Bu uygulama bir ay boyunca sürdürüldüğünde büyük oranda kolesterol seviyeleri normalleşecektir. Bununla birlikte kolesterol yapıcı besinlerden uzak durulması gerekir.

Ceviz Kürünün Kolesterol Üzerindeki Etkisi

Ceviz kürü, kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Bu önemin anlaşılması için kalp damarlarının vücut fonksiyonlarının kısaca incelenmesi gerekir. İnsan vücudu, kanın taşıdığı vitamin ve mineralleri damarlar vasıtasıyla tüm vücuda ulaştırır. Bedenimizde vitamin ulaşmayan yer kalmaz. Dolayısıyla damar sağlığı çok önemlidir.

Yediğimiz besinlerden kana karışan doymuş yağlar damarlarımızı tıkar. Tıkanıklığın aşılması için damarların yapışkan yağlardan yani kolesterolden temizlenmesi gerekir. Ceviz kürü, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde damarların bulunduğu tüm vücuda dağılır. Tıkalı olan damarların tamamını açar, ayrıca kanın koyulaşmasını sağlayan serbest kolesterolün de çözülerek kanın akışkanlığının artmasına ve dolayısıyla kötü kolesterolün düşmesine neden olur.

Ek Bilgiler ve Öneriler

Ceviz kürünü uygularken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

  • Cevizlerin taze ve yerli mahsul olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kürü uygularken bol su içmek, vücudun temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Düzenli egzersiz yapmak, ceviz kürünün etkisini artıracaktır.
  • Kolesterol düşürücü etkisi olan diğer besinler (örneğin, yulaf, zeytinyağı) de beslenme programına dahil edilmelidir.

Sonuç olarak, ceviz kürü kolesterol seviyelerini düşürme konusunda etkili bir doğal yöntemdir. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu veya ilaç kullanımı söz konusu olduğunda, bu tür kürleri uygulamadan önce mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aysema

12 Temmuz 2024 Cuma

Ceviz kürünü bir ay boyunca uygulayan var mı? Gerçekten kolesterol seviyelerinizde belirgin bir düşüş oldu mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Aysema,

Ceviz kürüyle ilgili deneyimlerini paylaşan birçok kişi var ve genel olarak olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar. Özellikle kolesterol seviyelerinde düşüş olduğunu söyleyenler de mevcut. Ancak, herkesin vücut yapısı ve tepkisi farklı olabiliyor. Bu yüzden, ceviz kürünü uygulamadan önce bir uzmana danışmakta fayda var. Umarım sen de aradığın sonuçları elde edersin!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Ceviz Ağacı Verimi

Ceviz Ağacı Verimi

Sertifikalı Ceviz Fidanı

Sertifikalı Ceviz Fidanı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Hindistan Cevizi Yağı Göz Çevresi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Göz Çevresi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Kurutma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Ceviz Kurutma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Ceviz Soyma

Ceviz Soyma

Güncel

Chandler Ceviz Dikimi

Chandler Ceviz Dikimi

Güncel

Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri

Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri