Muskat Cevizi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Muskat Cevizi Türleri ve Özellikleri

Muskat Cevizi, Görüntü olarak büyük bir zeytine benzeyen muskat cevizi küçük Hindistan cevizi ve Hint cevizi olarak da bilinir. Kendine has güzel lezzeti ile birtakım sos ve yemeklerde kullanılan muskat cevizi sağlığa olan faydaları bakımından eski zamanlardan beri baharat olarak kullanılmıştır. Ana vatanı Banda Adaları olan ve portakal ağacına andıran bir ağaçta yetişen muskat cevizi küçük Hindistan cevizi olarak bilinmesine rağmen lezzet olarak Hindistan cevizi ile hiçbir benzerliği bulunmamaktadır.

Muskat cevizi kullanımı, ağaçta yetişen meyvelerin kırmızı zar ile çevrilmiş çekirdeği kabuğu soyularak kurutulduktan sonra serin güneş görmeyen kuru ve karanlık bir yerde saklanıp rendelenerek kullanılan muskat cevizi genellikle yemeklere ayrı bir aroma ve koku vermek için kullanılmaktadır. Pilav, sebze yemekleri, çorba, patates püresi ve köfte yapımında baharat olarak kullanılabileceği gibi beşamel sos gibi birçok sos yapımında da kullanılır. Aynı zamanda çörek, kurabiye, kek gibi hamur işlerine de ilave edilebilir. Hint mutfağının vazgeçilmezi olan muskat cevizi birçok ülke mutfağında farklı yemek çeşitlerine ilave ederek ve sıcak içeceklere eklenip kullanılmaktadır. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan muskat cevizini geçmiş zamanlarda bulmak biraz zordu. Ancak şimdi büyük marketlerde bulunabiliyor. Çoğunlukla cam kavanoz içinde bulabileceğiniz bu baharat aktarlardan da tane olarak temin edebilir.


Muskat cevizi faydaları nelerdir?

 • İçerisinde bulunan mentole benzeyen bir bileşen sayesinde doğal bir ağrı kesici özelliği olan muskat cevizi 1 çay kaşığı balın içerisine 1 çay kaşığı rendelenerek ilave edilip karıştırılarak tüketildiğinde karın ağrısı ve baş ağrısına oldukça iyi gelir.
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir ve aynı zamanda sindirim sistemine katkı sağlar.
 • Birçok kişinin şikâyet ettiği kötü ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Muskat cevizi oğul otu ile kaynatılıp içildiğinde uykusuzluk problemini gideriz
 • Muskat cevizi 1 su bardağı sütün içerisine bir tutam ilave edilip bal ile tatlandırılarak içirildiğinde idrar yollarının açılmasını sağlar, gaz söktürücü etkiye sahiptir.
 • Bulantı ve kusmaya karşı oldukça etkilidir.
 • Mide ağrısı ve hazım zorluğu gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde vücutta bulunan mikroplarla savaşır.
 • Libodonun artmasını sağlar ve cinsel isteksizliği giderir.
 • İçerisinde bulunan magnezyumun sakinleştirici bir etkiye sahip olmasından dolayı muskat cevizi strese karşı oldukça etkilidir ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve bu nedenle Alzheimer hastalığı ve birçok zihinsel hastalığın olumsuz etkilerini azaltır.
 • Cilt sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına destek olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanserli hücrelerle savaşır ve kanser hücrelerinin vücudun diğer yerlerini yayılmasını engeller.
 • İçinde bulunan potasyum nedeniyle kan damarının rahatlamasına yardımcı olur, kan basıncını kontrol altına alır ve kan dolaşımının hızlandırır.
 • Muskat cevizi böbrek taşlarının atılmasını yardımcı olur.
Muskat cevizi yan etkileri, aşırı kullanılmadığı takdirde hiçbir zararlı olmayan muskat cevizi aşırı kullanıldığı takdirde kabızlık, idrar yapmada güçlük, kalp çarpıntısı ve mide bulantısı gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Muskat cevizinin aynı zamanda vücudun doğuma hazırlanmasını sağlayan prostaglandini azaltma etkisi olduğu için birtakım doğumsal anormalliklere ve düşüklere neden olabilir. Bu nedenle hamilelerin muskat cevizini kullanmaları önerilmez.

Muskat Cevizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

Ceviz Aşısı Yapımı Zamanı

Ceviz Aşısı Yapımı Zamanı

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Suyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Suyu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Küçük Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Küçük Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Organik Ceviz Yetiştiriciliği

Organik Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Soyma

Ceviz Soyma

Güncel

Hindistan Cevizi Yağı Diş

Hindistan Cevizi Yağı Diş

Güncel

Ceviz Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Budama Ne Zaman Yapılır?

Ceviz Budama Ne Zaman Yapılır?

Ceviz budama, budama ağaçların gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Ağaçların budama döneminde bir nevi kendilerine yapılmış en iyi bakım denilebilir. D[...]

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizi tropikal bir meyve türüdür. Her alanda kullanıldığında lezzet vermektedir. Hindistan cevizi hem suyu hem de sütü açısından bü[...]

Pekan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Pekan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Pekan cevizi: Anavatanı Amerika kıtası olan ve ülkemizde Akdeniz ve Güney Ege Bölgesinde yetişen pekan cevizi, diğer ceviz türlerine göre çok daha fazla antioksidan içe[...]

Ceviz Ağacı Budama

Ceviz Ağacı Budama

Ceviz Ağacı Budama, hoş kokulu meyveli bitkiler içerisinde yer alan ceviz ağacının sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için belirli periyotlarla budamaya tabi[...]

Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi, Tropik ülkelerde yetişen ve palmiyegiller ailesinden olan bir ağaç türüdür. Bu ağaç meyvesi yenilen bir ağaçtır. Bu meyvelerden Hindistan cevizi lifle[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6