Ceviz teşvik İçin Desteklenen Konular
05 Temmuz 2024

Ceviz teşvik İçin Desteklenen Konular

Ceviz Teşvik

Ceviz teşvikleri, tarımsal üretimin önemli kalemlerinden biri olan ceviz üretimini desteklemek amacıyla devlet tarafından sağlanmaktadır. Ceviz üreticileri, devletin sunduğu teşviklerden faydalanmak için tarım il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapma hakkına sahiptir. Ancak başvuru öncesinde, üreticilerin devlete bir proje hazırlayıp sunmaları gerekmektedir. Devlet, ceviz yetiştirilecek alanın toprağı, suyu, elektriği gibi faktörleri değerlendirerek teşvik kredisini vermektedir. Kredilendirme dönüm başına yapılmakta olup, bir dönüm ceviz için yaklaşık 1000 TL kredi verilmektedir. Kullanılan kredinin geri ödemesi ise yaklaşık 15 yıl sonra başlamaktadır. Ayrıca, tarım müdürlüklerinden mazot, alet gibi ihtiyaçların temin edilmesi de mümkündür.

Ceviz Teşvik Kredisi ve Devlet Desteği

Ceviz teşvik kredisi ve devlet desteği, bazı şehirler için geçerli olmakla beraber, ceviz içeriği ve faydaları açısından iç ve dış pazarda her zaman önemli bir ürün olma özelliğini korumaktadır. Piyasada iç ceviz veya kabuklu ceviz olarak yer almakta ve birçok gıda maddesi ile birlikte kullanılmaktadır. Ceviz yetiştiriciliğine ilginin artmasıyla birlikte, devlet de çeşitli ceviz teşvik kredisi olanakları sunmaktadır. Büyük firmaların da ceviz yetiştiriciliğine girdiği gözlemlenmektedir. Devletin ceviz teşvik ile ilgili amacı, iç piyasa ihtiyaçlarını karşılamak ve ihracata yönelmektir.

Ceviz Teşvik İçin Desteklenen Konular

Devletin ceviz teşvik için desteklediği konular şunlardır:
  • Proje bedelleri
  • Arazi ile ilgili hazırlıklar
  • Fidanlar ve dikim aşamaları
  • Bakım
Bu konularla ilgili olarak Orman Bakanlığı, ceviz üreticilerine tahsis edeceği yerler bulundurmaktadır.

Devletin ceviz teşvikine yönelik uygulamalarından biri de fidan maliyetlerinde sağlanan yüksek katkılardır. Fidan alımının maliyetli bir konu olması nedeniyle, başlangıç aşamasında yetiştiricilerin işini kolaylaştırmaktadır. Ortalama 5 yıl sonra verim alınması beklenen Chandler türü ceviz, tercih edilenler arasında yer almaktadır. Devletin ceviz teşviğini desteklemesinin nedenlerinden biri de Türkiye’nin geçmiş yıllarda ceviz ithalatının artmış olmasıdır. İklim şartları bakımından Türkiye, ceviz yetiştiriciliği açısından oldukça uygun bir ülkedir. Bu şartların değerlendirilmesi ve bilinçli ceviz üreticilerine devlet teşviği sağlanması ile iç pazar tamamen karşılanabilir. Hatta dış pazara yapılacak ihracat ile ülke bütçesine önemli katkılar sağlanabilir.

Ceviz teşvik kredisi ve ceviz yetiştiriciliği gibi konularda tarımsal faaliyette bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, Orman Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'ndan alacakları sağlam bilgiler ve yetiştiricilik hakkındaki öneriler ile bu konuya giriş yapmalarının olumlu sonuçlar doğuracağını umuyor ve tarımsal alanda devlet teşviklerinin devamını diliyoruz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Dikimi Nasıl Yapılır?

Ceviz Dikimi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Ceviz Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Altay Cevizi Özellikleri Nelerdir?

Altay Cevizi Özellikleri Nelerdir?

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Besin Değeri

Hindistan Cevizi Besin Değeri

Hindistan Cevizi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı Evreleri